Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Apel starosty německého města Johanngeorgenstadt byl jedním z hlavních trumfů odpůrců možné těžby živce u obce Potůčky.
Německý starosta požadoval posouzení přeshraničního vlivu. Celé rozhodování o stanovení dobývacího prostoru se tak z krajského úřadu posunulo na Ministerstvo životního prostředí.
A to nyní vydalo verdikt, že plánovaná těžba nebude mít negativní dopady za českými hranicemi.
„Ministerstvo životního prostředí po důkladném zhodnocení záměru Stanovení dobývacího prostoru Potůčky rozhodlo o předání spisu k vyřízení zpět Krajskému úřadu. Důvodem je, že u záměru neshledalo žádné přeshraniční vlivy,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
Dodala, že resort už i informoval Saské státní ministerstvo životního prostředí a upozornil německou stranu, že k předmětnému záměru tak není vedeno mezistátní posuzování.
Reportáž z místa připravované těžby:
Místní těžbu odmítají
Vedení obce Potůčky, které se snaží proti těžbě aktivně bojovat, aktuální posun komentuje tak, že stát „nepomohl“. Obyvatelé živcový lom jednoznačně odmítli i v září v místním referendu.
„Vlastně doufáme, že bude ještě právní bitva,“ uvedl pro Seznam Zprávy místostarosta Roman Jeníček (Potůčky pro všechny).
Popsal, že obec se v mezičase spojila s právním týmem, který má s odporem proti těžbě zkušenosti. „V Horním Jiřetíně bojovali s těžaři snad dvacet let a nakonec to tam vyhráli,“ uvedl místostarosta s tím, že se budou snažit využít možnosti a podávat odpory proti rozhodnutí.
Redakce Seznam Zpráv se pokouší zjistit reakci zástupce těžařské společnosti. „Chceme dělat druhé nejstarší řemeslo na světě, bez kterého bychom neměli nic. Všechno, co máme, tak je ve výsledku ze země. Každý má v baráku půl tuny živce i víc a ani si to neuvědomuje. Je to tak. V dlažbě máte 50 procent živce. To samé sklo, skelnou vatu,“ popsal už v létě svůj postoj místopředseda správní rady těžební společnosti KMK Granit Pavel Tatýrek.