Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pirátský zastupitel Prahy 2 Robert Veverka v úterý uspěl s ústavní stížností, která se týkala textů o konopí. V magazínu Legalizace od roku 2010 publikoval odborné články, které se zabývaly konopím.
Ústavní soudci zrušili dřívější rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, protože zasahoval do Veverkova práva na svobodu projevu.
Soudci upozornili na to, že odsuzující rozsudek zahrnoval i některé články, které například otevíraly společenskou debatu nebo šířily osvětu. „Kardinální význam svobody projevu v demokratickém právním státě musí v hraničních situacích vždy vést k upřednostnění její ochrany i za cenu ponechání některých potenciálně škodlivých projevů bez trestu. Jinak jako společnost riskujeme podstatně více - tedy ztrátu svobody jako takové,“ sdělil soudce zpravodaj Tomáš Langášek.
Veverkovi se u justice po dřívějších rozsudcích dostalo prvního zastání.
„Hodnotím to pozitivně. V principu šlo o ochranu svobodného projevu a práva na informace. Vracíme se zase na začátek a budeme bojovat dál,“ konstatoval.
Odvolací soud se tak případem musí znovu zabývat, protože předtím chybně postihl články, které například polemizovaly o drogové trestní problematice. „Rozsudek odvolacího soudu je zrušený. Musí zohlednit nález Ústavního soudu, který je pro něj závazný. Články, jejichž postih jsme označili za nepochybně rozporný se stěžovatelovou svobodou projevu, musí ze skutkové věty zmizet,“ upřesnil Langášek.
Podle něj nelze vyloučit, že takové závěry dopadnou i na jiné články. „Bude prostor pro komplexní přehodnocení závěrů o vině stěžovatele a spoluobvinění právnické osoby,“ doplnil.
Zdůraznil také, že se odvolací soud dopustil logického rozporu ve svém rozhodnutí. „Na jednu stranu vyjmenoval konkrétní články, kterými měla být naplněna podstata trestného činu. Když stěžoval v opravných prostředcích namítal, že některé články by v tom být neměly, tak se snažily zachránit situaci. Řekly, že posuzovaly jeho trestnou činnost jako celek. To dohromady nedává smysl,“ uvedl.
Nabízel návody, jak drogu získat, konstatoval dříve soud
Pirátského zastupitele Prahy 2 původně potrestal Okresní soud v Bruntále podmínečným a peněžitým trestem.
Magazín podle soudu nabízel návody, jak se nelegálně dostat k droze, jak rostlinu vypěstovat, zpracovat a užít mimo legislativou povolený způsob pěstování.
Odvolací Krajský soud v Ostravě zrušil podmínku, ale navýšil peněžitý trest. Podle verdiktu musel za šíření toxikomanie zaplatit čtvrt milionu korun, 100 tisíc jako autor textů a 150 tisíc jeho vydávající subjekt.
Odsouzený to označil za „bolševickou relikvii“. „Je to pozůstatek totality. Umožňuje volnou interpretaci toho, co je podněcování zneužívání látky,“ řekl.
Veverkovi vyjadřovali podporu i jeho spolustraníci, kteří na twitteru uspořádali dobročinnou sbírku.
Za Veverku se postavil například bývalý předseda strany Ivan Bartoš. „Piráti budou vždy chránit svobodný přístup k informacím. U Roberta Veverky podle mého názoru soudy kriminalizují sdílení informací, které je společensky zcela neškodné,“ reagoval.
Magazín vycházel dvanáct let. Po rozsudku odvolacího soudu Veverka vydávání přerušil, poslední texty na webu pocházejí z roku 2022.
Podle politika Pirátů případ poukazuje na potřebnou reformu drogové politiky i nepatřičnou výši trestů, které jsou ukládány. „V této problematice přicházíte před soudy s presumpcí viny,“ zdůraznil Veverka.
AKTUALIZACE: Článek jsme doplnili v celém rozsahu.