Hlavní obsah

Soud potvrdil podmínku mladíkovi, který chystal bombové útoky

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Olomoucký vrchní soud potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní.

Článek

Soud tak rozhodl poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání.

Mladík byl souzen za přípravu teroristického útoku. Je již plnoletý, v době činu mu ale bylo 17 let, souzen tak byl jako mladistvý, kde mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení.

Dostal 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vrchní soud se s uloženým trestem ztotožnil, stejně jako s uloženým dohledem probačního úředníka.

Do trestu byla promítnuta závažnost jeho jednání, dosavadní bezúhonnost, ale i duševní porucha, která u něj byla zjištěna. Jde o Aspergerův syndrom, který se řadí mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v sociálním chování a komunikaci a zároveň průměrným až nadprůměrným intelektem.

Místo ústavní ambulantní léčba

Znalci původně navrhovali u mladíka ústavní léčbu, a to i kvůli jeho náhledu na jeho jednání. Podle znalců se však po jeho propuštění z vazby náhled významně posunul, svůj vliv na to měla spolupráce s odborníky, ale i s rodiči.

„Vyjádřili přesvědčení, že tato léčba bude vhodnější ve formě ambulantní, neboť je to ta rodina, která má významný vliv na sebereflexi obžalovaného. Znalkyně svůj názor proto přehodnotily s tím, že účinnější bude psychiatrická léčba ve formě ambulantní,“ uvedl soudce Aleš Rýznar.

Obhajoba byla s rozhodnutím soudu spokojena. „Ústavní léčba nedávala smysl, zabránila by obžalovanému dokončit vzdělání. Ústavní léčba byla navržena z důvodu poruchy autistického spektra a léčit autistu tím, že ho zavřeme do ústavu, je nesmysl,“ řekl novinářům obhájce Petr Pařil. Podle něj se situace od předešlého rozsudku změnila především tím, že rodina přijala zjištěnou nemoc a po propuštění z vazby začali s obžalovaným pracovat terapeuti.

Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Podle soudu mladík už provedl i experiment s vyrobenou bombou, kterou vyzkoušel v lesích.

Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v Oklahoma City, který spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm téměř 170 lidí. Vozy s výbušninami chtěl podle obžaloby odpálit u velvyslanectví USA, Izraele a Číny.

Související témata:

Doporučované