Hlavní obsah

Souček považuje výzvu k odvolání za zahájení ostré fáze útoku na něj

Foto: Seznam Zprávy

Generální ředitel České televize Jan Souček (Ilustrační foto).

aktualizováno •

Milion chvilek a další iniciativy a osobnosti vyzvaly Radu ČT, aby odvolala generálního ředitele Jana Součka, který dle nich Českou televizi destabilizoval. Souček to odmítá a považuje výzvu k odvolání za útok na svou osobu.

Článek

Generální ředitel České televize Jan Souček považuje čtvrteční výzvu iniciativ a osobností Radě ČT k jeho odvolání za zahájení ostré fáze útoku na něj. Tvrdí, že řadu týdnů vzdoruje neúspěšným pokusům o vydírání. „Dostal bych bonus a nebudu odvolán, pokud propustím Václava Moravce a nebudu vymáhat škodu po členech rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi,“ napsal dnes na síti X.

Předseda rady Karel Novák označil tvrzení o vydírání za nesmysl. Další radní Vlastimil Ježek Součka vyzval, aby řekl, kým byl vydírán. Rada ČT se výzvou bude zabývat na některém ze svých příštích zasedáních, nejbližší bude 14. května, sdělil Novák ČTK.

Milion chvilek a další iniciativy a osobnosti vyzvaly Radu ČT, aby Součka odvolala, protože svým jednáním podle nich televizi destabilizoval a dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT. Souček naopak tvrdí, že snaha o jeho odvolání je pokus o destabilizaci ČT před volbami. Podrobnosti chce předložit v pátek.

Načasování údajného útoku je podle Součka spojeno se schvalováním mediální novely zvyšující televizní poplatek ze 135 na 150 korun měsíčně. Ta už čeká jen na podpis prezidenta Petra Pavla. „Po něm už by bylo výrazně složitější mě obviňovat z neúspěchu,“ podotkl.

Jako pokus o vydírání zmínil údajnou nabídku, že dostane milionový ředitelský bonus za loňský rok, pokud propustí moderátora Václava Moravce a nebude vymáhat škodu po členech Rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi. Součkovi za loňský rok nakonec Rada schválila bonus ve výši jen deseti procent. Škoda, kterou má ČT celkem vyplatit bývalým členům Dozorčí komise, se pohybuje okolo tří milionů korun.

Pokus o údajnou destabilizaci ČT před volbami podle Součka paradoxně navenek vede člen Rady Ježek. „Už více než rok a půl sbírá dnes již vyřešená či nerelevantní témata, buduje síť spojenců a tlačí na návrat svého osobního favorita Petra Dvořáka, což bez mého odvolání není možné,“ napsal Souček. Ježek patří k jeho největším kritikům na jednáních Rady. Nedávno v médiích uvedl, že je Souček kvůli špatným rozhodnutím v personální oblasti a v oblasti programu zralý na odvolání a po udělení snížené odměny by na jeho místě odstoupil.

Souček by podle Ježka měl říct, kým je vydírán. „Určitě není vydírán radou jako celkem, to vylučuji. Určitě ho nevydírám já, takové věci nedělám,“ uvedl radní v podcastu Seznam Zpráv Ptám se já. Rozhodně odmítl, že by proti řediteli ČT vedl kampaň, zároveň řekl, že Souček nemá na funkci lidsky a profesionálně.

Ježek je stoupencem odvolání generálního ředitele a vypsání nového výběrového řízení. Pro odvolání Součka je podle něj nyní v 17členné radě 14 členů, část z nich ale zvažuje, co by po odvolání následovalo.

Předseda rady Karel Novák označil Součkovo tvrzení o vydírání prostřednictvím bonusu za nesmysl, protože vzhledem ke konstrukci jeho schvalování by mu jej musela slíbit většina radních, což se podle něj určitě nestalo, sdělil ČTK. Novák zmínil také to, že Rada ČT se na jeho návrh zabývala Moravcovým porušením Kodexu ČT přímo na svém veřejném zasedání.

Souček nastoupil do funkce v říjnu 2023. Předtím porazil ve výběrovém řízení nejdéle sloužícího šéfa veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.

Doporučované