Článek
Poslanci ve středu ve třetím čtení schválili novelu zákona o léčivech. Zavádí několik novinek, které podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) pomůžou řešit problémy s nedostupností některých léků.
„K tomu zákonu byla řada pozměňovacích návrhů, a to jak z řad koalice, tak z řad opozice. Část z nich byla přijata, považuji je za velmi užitečné a dobré,“ uvedl Válek.
Pro předlohu ale hlasovalo 156 ze 173 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Změny nyní posoudí senátoři.
Novela nově zavádí povinnost výrobců dodávat léky ještě jeden až dva měsíce po nahlášení výpadku v závislosti na spolehlivosti dodávek v předchozím období.
„Jedná se o průměrnou měsíční potřebu, to znamená, že ta farmaceutická firma to nemusí vlastně držet dva měsíce, ale musí držet dvouměsíční průměrnou zásobu. To znamená, že se to třeba vypotřebuje i za čtrnáct dní,“ upozornil na jedno z úskalí novely opoziční poslanec za ANO Kamal Farhan.
Léky, které dá Ministerstvo zdravotnictví na zvláštní seznam, budou muset mít na skladě v měsíční zásobě i distributoři léčiv.
Distributoři budou mít navíc povinnost informovat Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), kolik balení přípravku s omezenou dostupností mají aktuálně na skladě. Tím rezort a SÚKL získají údaj o tom, kolik daného přípravku je v distribuci, a tedy k dispozici pro dodání do lékáren.
Co si o změnách myslí lékárníci?
Distributoři také nebudou smět zvýhodnit jakoukoli lékárnu při dodávkách léků, což by mělo omezit vznik lokálních nedostupností.
Lékárny budou rovněž mít povinnost nahlásit aktuální stav zásob léčivého přípravku s omezenou dostupností a současně ho budou moci objednávat v množství obvyklém pro danou lékárnu.
Sněmovna ještě posílila některé pravomoci ministerstva. Dostane oprávnění k úpravě podmínek pro distribuci, předepisování a výdej léků s omezenou dostupností tak, „aby v případech významné potřeby mohlo aktivně zasáhnout do cesty léčivého přípravku od výroby až k pacientovi“.