Článek
Byl to první bod čtvrtečního jednání výboru pro životní prostředí bavorského parlamentu. Od devíti ráno diskutovali poslanci o tom, jak se postavit k bezmála 500 tunám nelegálního odpadu, který pochází z německé firmy Roth International a objevil se na několika místech v Česku. Němečtí zákonodárci nakonec rozhodli, že bavorská vláda odpad odveze zpět a v případě nutnosti zaplatí i související náklady.
Vzhledem k insolvenci firmy sídlící ve městě Wernberg-Köblitz nedaleko českých hranic ale není jasné, jestli budou náklady pokryty z německých veřejných prostředků nebo firmou Roth International.
Přes 300 tun kusů letadel a větrných elektráren leží na dvou pozemcích v Horních Heršpicích na okraji Brna a zhruba 150 tun u bývalé pily v Jiříkově na Bruntálsku. Odpad tam byl navezen od května 2024 do ledna 2025. Na navážení upozornila starostka Jiříkova Barbora Šišková. Dnešní zprávu přivítala s nadšením.
„Mám obrovskou radost, že se díky práci desítek lidí na obou stranách hranice podařilo dosáhnout odvozu odpadu zpět. Ukázalo se, že i malá obec se může postavit odpadové mafii a že má smysl bojovat, i když to na začátku může vypadat beznadějně,“ sdělila Seznam Zprávám bezprostředně po jednání bavorských poslanců starostka Šišková.
„Nelze tomu úplně zabránit“
Firma Roth International vinu odmítá. Svým zákazníkům v e-mailu napsala, že za všechno podle nich může česká společnost Piroplastik, jež odpad odvezla na místa, která k nakládání s odpady neměla dostatečná povolení. Seznam Zprávy německou firmu několikrát kontaktovaly, ale na e-maily nereagovala.
Roth International vyšetřují německé orgány, které provedly razii ve firmě i v soukromých objektech. „O výsledcích ještě nelze poskytnout žádné informace, protože probíhá hodnocení zajištěných předmětů a vzorků a vyšetřování není ukončeno,“ napsal Seznam Zprávám mluvčí státního zastupitelství Matthias Bauer.
Zástupce bavorského ministerstva životního prostředí ve čtvrtek podle lokální televize BR24 pochválil „vynikající“ spolupráci mezi bavorskými a českými úřady. Podle něj takovým činům nelze vždy zabránit.
Opozice a zástupci vládních stran se ve výboru pro životní prostředí shodli na zpřísnění kontrol lukrativního byznysu s odpady. „Musíme zavést postupy digitálního podávání žádostí a musí to být provedeno rychle. A také potřebujeme více kontrol na hranicích,“ řekl předseda výboru Alexander Flierl (CSU) Bayerischer Rundfunk.
Seznam Zprávy v minulých týdnech detailně rozkryly, jak a kdy se nelegální odpad do Česka dostal a kdo za ním oficiálně stojí. Redakce také zjistila, že Roth International se u nás zbavoval odpadu už před pěti lety. Nedávno byl za to pravomocně odsouzen český podnikatel, ale hromada pneumatik na jeho pozemku stále zůstává.
Seznam Zprávy o nelegálním odpadu na Moravě
- Kusy letadel i auta Rallye Dakar. Česko chce černou skládku vrátit do Německa
- Jsem bílý kůň, přiznal muž z firmy, která navezla tuny odpadu na Moravu
- Další odpad z Německa u Brna. Morava jako„smetiště Evropy“
- Ministr Hladík: Němci si stovky tun odpadu odvezou, nebo to zaplatí
- Dovoz německého odpadu zpětinásobil. Snadno u vás mizí, říká německý novinář
- Za odpad z Německa podmínka, hora pneumatik ale zůstala