Hlavní obsah

Milion Čechů má problematickou sexuální úchylku, vede chuť na násilí

Foto: CGN089, Shutterstock.com

Nejčastěji uváděnou poruchou je biastofilie se 4,5 procenta, tedy preference pro znásilnění a znehybnění sexuálního objektu.

Alespoň jednu ze sexuálních odchylek má devět procent Čechů. Zjistil to unikátní průzkum, který po deseti letech odhaluje, jak jsou na tom Češi se sexem. Mnoho lidí by potřebovalo odbornou pomoc.

Článek

Každý týden chodila skupina více než sto lidí s různým druhem nenormálního sexuálního chování (parafilie) do podpůrné skupiny. Lidé s pedofilní, fetišistickou nebo sadomasochistickou poruchou celý rok řešili, jak se se svou odlišností vyrovnat.

„U účastníků programu se oproti dalším kontrolním skupinám významně snížilo riziko budoucího výskytu problematického či delikventního chování,“ říká Libor Zámečník, primář Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice.

Zhruba 30 procent lidí s jednou ze sledovaných sexuální odchylek by přitom potřebovalo nějakou odbornou pomoc.

„Smutnou zprávou zůstává, že pouze 6,9 procenta z nich ji vyhledalo. Důležité je připomenout, že přítomnost parafilní preference neznamená, že se člověk dopouští delikventního chování,“ vysvětluje Kateřina Klapilová, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví.

Právě na sexuální odchylky a násilí se zaměřila další část unikátního celonárodního výzkumu sexuálního chování Čechů a Češek – CZECHSEX. Ten proběhl poprvé po deseti letech a o jeho první části Seznam Zprávy informovaly už dříve v tomto roce.

Z předběžných dat vyplývá, že skoro devět procent lidí v Česku má nějakou problematickou parafilní preferenci, tedy odklání se od běžného sexuálního chování, které pak může dopadnout na nějakou potenciální oběť.

Vysoká čísla

„Jsou to poměrně velká a překvapivá čísla,“ dodává Klapilová, která ale zároveň doplňuje, že je podporují i zjištění z dalších podobných výzkumů.

Pokud se zjištění promítnou na celou českou populaci, znamená to, že takové potíže řeší asi 930 tisíc lidí. Výrazně častěji jde o muže (11,3 procenta) oproti 6,4 procenta žen.

První sex a jeho absence

  • Celkem 5,93 % žen a 8,43 % mužů nikdy nemělo sex. Z toho ve věkové kohortě 18–25 let jde u mužů o 54,4 %. U žen je to 30 % ze stejné věkové kohorty.
  • I mezi nejstarší generací se najdou lidé, kteří nikdy neměli sex. Jedná se o 4 % žen a 2,4 % mužů ve věkové kohortě 65–75 let.
  • Průměrný věk prvního sexu u žen je 17,46 roku. U mužů pak 18,33 roku. Čísla se tak výrazně neliší oproti poslednímu průzkumu z roku 2013. Tehdy ženy hlásily, že první sex měly průměrně v 17,73 roku a muži uváděli 17,79 roku.

Zdroj: NÚDZ

Nejčastěji uváděnou poruchou je biastofilie se 4,5 procenta, tedy preference pro znásilnění a znehybnění sexuálního objektu. Následuje frotérismus (tři procenta), to znamená nenápadné dotýkání nebo otírání o intimní partie neznámé a nic netušící osoby na veřejných místech.

Třetí nejčastější parafilií je pak nekonsenzuální sadomasochismus, ke kterému uvedlo preferenci 2,7 procenta respondentů. Mezi další dotazované poruchy patřila ještě pedofilie, exhibicionismus a hebefilie (zaměření na dospívající dívky).

Oběti útoky nehlásí

Život se sexuální úchylkou není snadný. Rozhodně ale neplatí, že lidé s touto poruchou jsou automaticky také násilníci.

„Z těch lidí, kteří uvedli parafilní preferenci, se dopustilo sexuálního násilí 7,1 procenta. Většina osob s parafilní preferencí se žádného takového činu nedopustila,“ dodává Klapilová, že je to důležitá informace, aby se odstranilo stigma, že například pedofil je automaticky násilník.

Ke spáchání sexuálního násilí se tedy přihlásili častěji lidé, kteří žádným problematickým chováním netrpí.

Průzkum ale opět potvrdil velmi znepokojivou zprávu. Naprostá většina případů sexuálního násilí zůstává nenahlášena – jen šest procent ženských obětí se obrátilo na policii a pouze dvě procenta mužů.

Přitom sexuální násilí zažilo skoro 17 procent žen a pět procent mužů, dvakrát tolik lidí má pak zkušenost s nevyžádaným kontaktem se sexuálním záměrem, například s osaháváním.

Poprvé máme také díky průzkumu CZECHSEX informace o výskytu problematického sexuálního chování v online prostoru. Nejčastěji se Češi setkávají s tím, že jim někdo zašle nahé fotky nebo videa. Takovou zkušenost má 39 procent respondentů, naopak po 31 procentech lidí někdo žádal, aby mu svou nahou fotku nebo video zaslali. Pět procent lidí pak uvádí, že jejich nahou fotku nebo video někdo zveřejnil.

Související témata:
Úchylka
Sexuální fantazie
Sexuální praktiky
Sexuální život
Sexuální techniky
Fetišismus

Doporučované