Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pro některé porodnice je budoucnost zatím velmi nejistá. Nemocnice letos vyjednávají nové smlouvy a i budoucnost oddělení, kde děti přicházejí na svět, se nyní intenzivně řeší.
Na rozdíl od jiných částí nemocnic existuje totiž v oblasti porodnictví odborně stanovený limit, navíc lehce srovnatelný. Česká gynekologická a porodnická společnost stanovuje, že pro udržení erudice personálu a zajištění bezpečnosti pro rodičky a novorozence je nutné provést ročně alespoň 600 porodů.
Tohle číslo zmiňuje v rámci jednání také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
„Stanovisko České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP potvrzuje fakt, že z hlediska bezpečnosti péče o matku i dítě je určitě vhodnější, když porod probíhá v zařízení, kde je zkušený personál, který porody provádí běžně, i několikrát denně, a je díky tomu lépe připraven například i na možné komplikace,“ říká mluvčí VZP Viktorie Plívová.
To ale ještě neznamená, že každá porodnice pod touto hranicí skončí. Naprosto zásadní je totiž regionální dostupnost. Kdyby kupříkladu skončila porodnice v Jeseníku, nejblíže by to měly rodičky ze severomoravského výběžku 50 kilometrů do Šumperka nebo 60 kilometrů do Krnova.
„V případě Jeseníku je třeba brát v úvahu, že se jedná o jediné zdravotnické zařízení s akutní lůžkovou péčí v regionu se spádovou oblastí téměř 40 tisíc obyvatel,“ říká předsedkyně představenstva nemocnice Jana Chrastinová.
Kde se rodí málo
Kdyby měly skončit všechny porodnice s méně než 600 porody ročně, muselo by zavřít 29 procent z nich. Nicméně při jednání se budou řešit lokality, kde je taková redukce možná.
„Pokud tedy v jednom regionu fungují tři porodnická oddělení, kde na každém ročně provedou 200 porodů, pak skutečně dává smysl, zejména z hlediska zajištění kvalitní péče a jisté rutiny i při komplikovanějších porodech, soustředit tuto péči třeba jen do dvou oddělení a se třetím poskytovatelem se dohodnout na jiném typu péče, kde lze využít personální i technické kapacity,“ dodává mluvčí VZP.
Kde se rodilo nejméně
Poslední zveřejněná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2022:
- Nemocnice Prachatice (185)
- Jesenická nemocnice (237)
- Domažlická nemocnice (283)
- Stodská nemocnice (360)
- Městská nemocnice Čáslav (413)
- Nemocnice Cheb (416)
- Nemocnice Litoměřice (430)
- Nemocnice Neratovice (472)
- Nemocnice Pelhřimov (487)
- Nemocnice Ivančice (533)
Zdroj: ÚZIS
Třeba z Chomutova do Kadaně i do Mostu je to na obě strany 20 minut, porodnice je přitom v každém městě. Z posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) za rok 2022 ale vyplývá, že v Chomutově měli „jen“ 550 porodů.
Je přitom nutné zvažovat i demografický vývoj. Ten je v posledních letech velmi nepříznivý a ani do budoucna se nedá očekávat, že by se rapidně zlepšil. Naopak, vypadá to hůře, než odhadovaly i pesimistické predikce Českého statistického úřadu. Propadu porodnosti jsme se věnovali zde.
A ukazuje se to i na drobnostech. V pražském Podolí se rodí nejvíce dětí v Praze, od března se tam ale rodičky už nemusí registrovat. V minulosti to přitom bylo nezbytné.
„Primárním důvodem pro zrušení registrace bylo zjednodušení administrativního systému. Sekundární důvod pak byl skutečně pokles počtu porodů,“ vysvětluje mluvčí Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Gabriela Hošková.
Změny přichází
Zatímco v Praze se kvůli klesající porodnosti debatuje spíše o menších změnách v provozu, v regionech může jít o existenciální otázku. Je to tak velmi citlivé téma, které vyvolává kritiku.
„Porovnávat různě velké nemocnice a porodnice jen podle absolutního počtu porodů je zkreslující, daleko více vypovídající je počet porodů na gynekologa. Při jednáních s VZP se diskutují všechny tyto pohledy, nikoli jen oněch proklamovaných 600 porodů,“ vysvětluje ředitel prachatické nemocnice a také předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš.
Právě v Prachaticích se podle posledních dat ÚZIS z předloňska provedlo nejméně porodů – 185. Podle Čarvaše to ale může být pro rodičky naopak výhoda.
„V malé nemocnici s méně porody, jako je ta naše, se snažíme nabídnout rodičkám osobní přístup, rodinné prostředí a zacházení,“ dodává Čarvaš.
Vzhledem k všeobecnému nedostatku lékařů musela ale v posledních letech řada porodnic sama zavřít. Naposledy loni se to stalo ve Stodské nemocnici. Porodnice jsou ale jen začátek budoucí proměny nemocnic, která se chystá. Obecně bude méně akutních lůžek a naopak více míst pro následnou a dlouhodobou péči.