Hlavní obsah

Silný vítr se žene Českem, má i první oběť. Trať Praha-Brno je už průjezdná

Foto: HZS Libereckého kraje

Silný vítr láme stromy také v Libereckém kraji.

aktualizováno •

Kvůli silnému větru je v Česku bez proudu skoro 53 000 odběratelů.

Článek

Silný vítr dnes zasáhl v podstatě celou republiku. Už v noci meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti odpovídající orkánu. Na Sněžce zaznamenali poryv o rychlosti 185 kilometrů v hodině. Počasí komplikuje silniční i železniční dopravu. Bez elektřiny kvůli němu zůstaly desetitisíce odběratelů. Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli už k více než 1600 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Na Kladensku vítr shodil zeď, která zabila muže. Večer by se měl vítr podle předpovědi meteorologů utišit.

V průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku vítr shodil pět metrů vysokou zeď. Jednoho muže zabila, druhé člověka záchranáři vyprostili ze sutin živého. Se zlomeninami byl převezen do kladenské nemocnice. Okolnosti tragédie vyšetřuje policie.

Provoz na hlavní železniční trati ze Slovenska zastavil před polednem poblíž Lanžhotu na Břeclavsku pád stromu na troleje. Ve vlaku z Budapešti do Prahy kvůli tomu uvázlo kolem 70 cestujících. Mluvčí Českých drah Jakub Kubát ČTK řekl, že kvůli nepřístupnému terénu není evakuace možná, takže cestující museli čekat na odtah vlaku. Dráhy předpokládají, že provoz se na trať vrátí nejdříve okolo 18. hodiny.

U Vysokova na Náchodsku odpoledne narazil osobní spěšný vlak do větrem poraženého stromu. Ve vlaku cestovalo 21 lidí. Při srážce se nikdo nezranil. Hasiči pomohli lidem vystoupit z vlaku. Všichni cestující pak odešli na zastávku, uvedli hasiči na twitteru.

Provoz na trati, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, se po desáté hodině večer podařilo opět zprůjezdnit, vlaky zde jezdí po jedné koleji. Kvůli silnému větru totiž popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině.

Silný nárazový vítr působí komplikace na železnici i jinde. „Aktuálně naši hasiči zasahují na 40 místech, kde silný vítr láme a vyvrací stromy a ovlivňuje železniční dopravu,“ informovala na twitteru kolem 13:00 Správa železnic. Mimo provoz byly či stále jsou některé úseky tratí například mezi Karlštejnem a Berounem, na Českolipsku nebo Kostelcem u Jihlavy a Horní Cerekví.

Vítr, který vyvracel stromy a lámal větve, přidělal dnes práci energetikům. Kolem páté hodiny večerní bylo bez proudu v Česku asi 26 000 odběratelů a počet poruch na vysokém napětí přesáhl stovku. Největší problémy s dodávkami byly kolem oběda v Královéhradeckém a Středočeském kraji, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová, podle které se od rána naopak zlepšila situace s výpadky v Ústeckém kraji.

Firma E.ON měla před polednem zákazníky odstřižené od proudu zejména na jihu Moravy, kde bylo odpoledne bez proudu na sedm tisíc domácností. Nejvíce se to týká Blanska, Boskovic a Znojma, uvedl Roman Šperňák, mluvčí energetické společnosti eg.d ze skupiny E.ON.

Výrazně více práce dnes měli kvůli větru hasiči. „Od půlnoci jsme v souvislosti s meteo situací zaznamenali již 1647 technických pomocí,“ uvedli ve 13:40 na twitteru. Pro srovnání dodali, že je to 4,5krát více než denní průměr všech zásahů.

Například na Vysočině měli od od sobotního večera přes 110 zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které spadly na silnice a omezovaly provoz.

V Olomouckém kraji stromy kvůli silnému větru spadly na auta a v Dzbeli na Prostějovsku také na projíždějící vlak, nikdo nebyl zraněn. Kolem poledne už měli hasiči za sebou 110 výjezdů.

Jihočeští hasiči měli dnes ke 12:45 přes 80 výjezdů kvůli větru. Při jednom zásahu odklízeli často i víc stromů. Nejvíc práce měli na Jindřichohradecku, tam vyjížděli třicetkrát.

Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil lanovky ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, na Kněžickém vrchu a kabinovou lanovku na Sněžku. V noci na dnešek meteorologové zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 kilometrů v hodině, tedy o síle orkánu. Na krkonošské Luční boudě naměřili poryv o rychlosti kolem 145 kilometrů.

Silně foukat by dnes podle meteorologů mělo v celé zemi. Obzvláště silný vítr hrozí v severovýchodní polovině Čech, na Vysočině, ve Slezsku a také na jihu a západě Moravy. K večeru bude vítr slábnout. V pondělí by se mohly na Šumavě a v Krušných horách tvořit sněhové jazyky a závěje.

Doporučované