Hlavní obsah

Senát schválil vládní důchodovou reformu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Hlasování v Senátu (ilustrační foto).

Reforma je podle vládní koalice nutná z ekonomických důvodů. Do penze se lidé dostanou až v 67 letech. Pracovníkům náročných profesí budou zaměstnavatelé povinně přispívat o 4-5 % vyššími odvody v závislosti na rizikové kategorii.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Senát ve středu večer schválil beze změn vládní důchodovou reformu, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let. Rozhodl tak podle očekávání přes výhrady opozice nebo odpor odborů. K nejspornějším pasážím novely o důchodovém pojištění patří koalicí prosazené omezení počtu pracovníků v rizikových profesích, kteří mají mít nárok na nekrácený předčasný důchod. Reformu nyní dostane k posouzení prezident Petr Pavel, který už předem ohlásil, že se pod ni podepíše.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil reformu, kterou ve středu podpořilo 48 ze 66 přítomných senátorů, za „maximum kompromisu politického i společenského“. Debata senátorů o reformě trvala asi šest hodin, vystoupily v ní tři desítky senátorů, někteří opakovaně. Předchozí závěrečné schvalování reformy Sněmovnou se protáhlo na čtyři jednací dny, přičemž debata vyplnila celkem asi 15,5 hodiny jednacího času.

Reforma je podle vládní koalice nutná z ekonomických důvodů, aby s ohledem na zvyšování počtu seniorů měli zaručené důstojné důchody od státu i budoucí starobní penzisté. Deficit systému důchodového pojištění loni dosáhl rekordních 72,8 miliardy korun. Beze změn by se propad do poloviny století dostal na pět procent hrubého domácího produktu (HDP), v loňských částkách tedy kolem 350 miliard korun. Po schváleném zpřísnění pravidel pro předčasné penze, zpomalení valorizací a po reformě by se schodek mohl pohybovat kolem 1,5 procenta.

Koalice ve vládní novele omezila ze 125 000 na přibližně desetinu okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze bez jejího krácení. Nadále se má týkat zhruba 12 000 lidí v nejrizikovější čtvrté kategorii. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Zhruba 112 000 pracovníkům ze třetí kategorie, kteří jsou vystaveni nadměrné fyzické zátěži, vibracím, velkému chladu či teplu, by měli zaměstnavatelé podle chystaného návrhu koalice povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty.

Související témata:

Doporučované