Článek
Středočeští radní v úterý odvolali z funkce ředitele krajských silničářů Jana Lichtnegera.
Reagovali tak na informace z médií a dalších veřejných zdrojů, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (ex-STAN). Novinářům to řekli hejtmanka Petra Pecková (STAN) a radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).
Kromě Lichtnegera by měli od silničářů odejít ještě další dva pracovníci. Už minulý týden rada kraje šéfa cestářů preventivně postavila mimo výkon funkce. Vedení silničářů spojení s kauzou odmítlo.
Radní podle Peckové mimo jiné zjistili, že Lichtneger před časem prodal svou firmu jednomu z obviněných v kauze dopravního podniku, což si lze podle ní ověřit z veřejně dostupných zdrojů. „Pro nás osobně je to o důvěře a zklamání té důvěry. Já osobně jsem nesmírně zklamaná,“ uvedla hejtmanka.
Kraj podle Bendla vytvoří kontrolní skupinu, která prověří všechny kroky odvolaného ředitele. Do doby jmenování Lichtnegerova nástupce povede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.
Seznam Zprávy už v pondělí informovaly, že Lichtneger podle policie poskytoval skupině kolem Hlubučka a podnikatele Michala Redla informace, aby mohla vydělávat i na úplatcích za zakázky ve Středočeském kraji.
Skupina údajně postupovala podle stejného modelu, kvůli němuž detektivové od minulého týdne stíhají Hlubučka a další za korupci v pražském dopravním podniku - nejprve dosadit své lidi do vedení organizace a pak s jejich pomocí přimět zájemce o zakázky, ať platí provize.
V sídle silničářů v Říčanech u Prahy minulý týden zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Média zásah dávala do souvislosti se zatýkáním na pražském magistrátu kvůli hospodaření dopravního podniku. Cestáři to ale odmítli.
Vedení organizace minulý týden uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik a další organizace.
Do čela Krajské správy a údržby silnici Středočeského kraje nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali.
Případ STAN a operace Dozimetr
Ve středu 15. června ráno spustili detektivové z NCOZ rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Kdo je obviněný: Seznam obviněných
- Profily aktérů: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah | Jiří Fremr
- Nová zjištění: Hlubuček odklonil majetek | O Redlově nesvéprávnosti | Problém TOP 09
- Ptám se já: Vít Rakušan
- Vlevo dole: Je Gazdík padouch, nebo naiva?
- Podcast 5:59: Pražská a brněnská stoka | Konec nevinnosti STAN | Klíčové svědectví kauzy