Článek
Firma, jejíž název policie konkrétně neuvádí, měla podle vyšetřování vysoké příjmy z poskytování IT služeb, a to především pro státní úřady - konkrétně např. Ministerstvo spravedlnosti nebo Ministerstvo financí.
V letech 2019 až 2022 měla do svých daňových přiznání zahrnovat i „fiktivní faktury“, čímž zkrátila daň z přidané hodnoty a daň z příjmů. Škoda se vyšplhala až ke 100 milionům korun.
Peníze měly být převáděny vlastníkovi společnosti a odtud na bankovní účty jiných společností, které vlastnil, nebo přes údajné dodavatelské společnosti. Vlastník firmy pak podle závěrů detektivů peníze utrácel za luxusní zboží či služby pro sebe a svoji rodinu.
Vlastníkovi společnosti zajistily úřady mimo jiné luxusní auta např. značky Aston Martin a Ferrari v hodnotě okolo 30 milionů korun, nemovitost nebo také luxusní hodinky, a to v hodnotě asi 10 milionů.
Daňová trestná činnost se škodou téměř 100 milionů Kč. Kriminalisté NCOZ obvinili sedm fyzických a jednu právnickou osobu. Zároveň došlo k zajištění nemovitosti, luxusních automobilů a hodinek v hodnotě několika desítek milionů Kč. https://t.co/Cau2p53sRD#policiepp pic.twitter.com/8zYhDbWxeG
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 11, 2022
Vlastník společnosti byl podle policie obviněn z trestných činů zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Ostatní obvinění, což jsou hlavně zaměstnanci firmy, měli majiteli společnosti v trestné činnosti pomáhat a jeho trestnou činnost krýt. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tresty odnětí svobody od pěti do deseti let. Dvě osoby vzali policisté do vazby. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.