Článek
Pokud budou změny ve výběru radních přijaty v navržené podobě, opoziční hnutí ANO se obrátí na Evropskou komisi i na Ústavní soud, jak ohlásila při dnešním sněmovním schvalování vládní předlohy Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) podotkl, že novela podstoupila úpravy podle připomínek Legislativní rady vlády a rada žádné další neústavní rysy neurčila.
Ministr kultury se pozastavil i nad tím, že Pokorná Jermanová nevznesla právní námitky již dříve. „Akceptuji to, že jste si nechala tento těžký kalibr včetně toho, že hnutí ANO podá ústavní stížnost na neústavnost zákona, až na třetí čtení,“ poznamenal Baxa.
Předloha je podle Pokorné Jermanové v rozporu s unijním právem o audiovizuálních mediálních službách navrhovaným zpřísněním vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů do rad. Nově by musely mít nejméně desetiletou historii, a to kvůli zabránění jejich účelovému zakládání. Podle poslankyně jde o diskriminaci. „Pokud bude novela v této podobě schválena, budeme iniciovat stížnost k Evropské komisi,“ uvedla.
Vláda navrhla zapojit do volby radních ČT a ČRo Senát, nyní je vybírají jen poslanci. Pokorná Jermanová míní, že proces volby bude v obou parlamentních komorách odlišný, což podle ní poruší ústavně zaručenou rovnost lidí při volbě do veřejných funkcí. ANO by se proto domáhalo podle Pokorné Jermanové u Ústavního soudu zrušení zákona.
Poslankyně ANO poukazovala také na údajný střet zájmů někdejšího zpravodaje novely Jana Laciny (STAN). Je podle ní jednatelem kavárenské společnosti, jež obdržela objednávky od ČT.
Kavárna funguje podle Laciny v budově Nové scény Národního divadla a pravděpodobně jde o fakturu za občerstvení při televizním festivalu Zlatá Praha. „Víc vám k tomu neřeknu, má to svého šéfa provozu,“ řekl. Pokorná Jermanová pohrozila stížností Evropské komisi pro střet zájmů a porušení pravidel právního státu.
Opozice a koalice vedou o novelu stejně jako při předchozích projednáváních spor. Opoziční zástupci opět viní vládní tábor ze snah o ovládnutí dvojice veřejnoprávních médií a dávají změny do souvislosti s letošní volbou nového generálního ředitele ČT. Koaliční politici naopak tvrdí, že cílem novely je posílit odolnost České televize a Českého rozhlasu.
„My tady předkládáme návrh, který komplikuje politikům jakékoli politické reprezentace vliv na veřejnoprávní televizi,“ řekl v debatě Baxa. Podle Laciny navrhované změny zákonů o ČT a ČRo „odstíní“ obě média veřejné služby od vládní většiny ve Sněmovně. „Sněmovní kapři si mají vypustit svůj rybník a některým kaprům ve Sněmovně se to prostě nelíbí,“ komentoval počínání opozice, která se snaží schvalování předlohy brzdit.
„Zákonem zavádíte moresy, které sami kritizujete, pokud se dějí v jiných zemích, například v Maďarsku,“ poznamenala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Vládní tábor vyzývala k tomu, aby se „nevydával cestou autoritářských států“.
Také další poslanci ANO, mezi nimi Ondřej Babka, Patrik Nacher a Aleš Juchelka, míní podobně jako Schillerová, že vláda na prosazení předlohy spěchá kvůli tomu, aby byla přijata ještě do volby generálního ředitele ČT. Pozastavovali se nad tím, proč koalice nesouhlasí s pozměňovacím návrhem ANO na odklad účinnosti novely na začátek příštího roku.
„Je to další útok na demokracii a názorovou pluralitu,“ prohlásil o předloze lídr SPD Tomio Okamura. Vláda chce podle něho dokončit politické ovládnutí a obsazení kontrolních rad dvojice veřejnoprávních médií, a tím si zajistit vliv na vysílání ČT a ČRo, zejména ve zpravodajství a v publicistice. Vysílat se mají jen provládní a prounijní názory a má se omezovat prezentace názorů opozice, míní předseda SPD.
Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob se vůči kritice ohradil, podle něho svědčí tom, jakým způsobem opozice vnímá svět. K rychlosti schvalování upozornil na to, že novela leží v dolní komoře od loňského června. Navíc podle Jakoba vychází z dlouhé politické i odborné debaty.
„Není to libůstka této vlády, že by najednou chtěla něco radikálně měnit,“ zdůraznil Jakob. Nezávislost veřejnoprávních médií na politické moci předloha podle Jakoba zvyšuje i tím, že rady nebudou tolik závislé na aktuálním složení Sněmovny.
Vládní předlohu Sněmovna schvaluje na mimořádné schůzi svolané z podnětu koaličních poslanců, když opozice zablokovala finální kolo jejího projednávání na minulé řádné schůzi. K hlasování o novele dnes ale poslanci nedospěli. Debata trvala zhruba 4,5 hodiny.
Nynější schůze by mohla pokračovat v pátek, když schvalování zákonů je ve Sněmovně možné podle jednacího řádu jen o středách a pátcích mezi 9:00 a 14:00. Vyčlenění i jiných hodin by mohla opozice vetovat.
Navrhované změny v „malé“ novele o ČT a ČRo
- Navýšení počtu radních České televize z 15 na 18.
- Třetinu radních obou rad bude volit Senát.
- Nebude možné odvolat celou radu dvojím neschválením výroční zprávy.
- Nová pravidla pro navrhující organizaci. Ta musí existovat alespoň 10 let.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Pokorné Jermanové, Laciny a Baxy.