Článek
Anastasija Kuzněcova je s 488 tisíci sledujících na platformě TikTok jednou z nejvlivnějších influencerek v Česku. Její vyjádření k válce na Ukrajině vzbudilo velkou reakci i u lidí, kteří její tvorbu předtím nesledovali. „Ukrajinský stát je plně ovládán americkými poradci, NATO má základny všemožně kolem Ruska. Proto se Rusko musí bránit, jelikož nemá žádné vojenské základny,“ napsala po vyhlášení vojenské invaze na Ukrajinu. „Nemůžete mi teď napsat, že jsem Ruska, a proto zastávám Rusko,“ reagovala Anastasija na negativní odezvu. „Jenom píšu svůj názor,“ dodala.
Po výhružných zprávách a komentářích svůj účet smazala a na dotazy Seznam Zpráv, jak celý problém vnímá, nereaguje.
Pokud má influencer významnější množství sledujících, měl by ke sdílení obsahu přistupovat zodpovědně. To platí ještě více ve světle ruské agrese směrem k Ukrajině.
Nejde ovšem ani zdaleka o jednotlivost. Válka na Ukrajině obecně přitahuje velkou pozornost k Rusům žijícím Česku. Mezi nimi jsou právě i influenceři – mladí lidé, kteří sdílí velkou část svého života na sociálních sítích. Komentáře pod jejich příspěvky jsou nyní plné nenávisti a výhružek.
„Vzhledem ke stále šokovému stavu české společnosti a kolektivní sdílené podpoře Ukrajiny se dala taková reakce veřejnosti očekávat,“ říká odbornice na marketing Tereza Klábíková Rábová z Fakulty sociálních věd UK. „Navíc české úřady daly jasně najevo, že podpora a šíření prokremelských stanovisek může být posuzováno jako trestný čin,“ dodává.
Není fér do toho zatahovat děti
Vova je ruský parkourista a freerunner, který žije v Česku od roku 2014. Kromě sportování také natáčí videa na YouTube, kde ho sleduje přes 113 tisíc lidí. Většina z nich jsou děti a dospívající do 18 let. Na rozdíl od Anastasije si k momentální situaci drží neutrální postoj, k politice Ruska se vyjadřovat nechce. „Nejsem politik. Ale propaganda je vidět na obou stranách,“ míní.
Vnímá ovšem jako problém chování lidí vůči Rusům v Česku. Rozhodl se uspořádat sportovní akci v Ústí nad Labem a v jejím rámci podpořit ruské děti, které jsou pro svůj původ diskriminované. Polovina z výtěžku jde městu na pomoc válečným uprchlíkům. „Ty děti často ani politice nerozumí, nemůžou za rozhodnutí dospělých. Není fér je do toho zatahovat,“ dodává Vova.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.
Youtuber Kiril Kokorev má předky z Běloruska. S negativní odezvou se nesetkal, svou platformu k vyjádření politických názorů nevyužívá. „Každý den se bavím s lidmi z Ukrajiny. Všichni ví, že jsem z Běloruska a nikdo mi zatím nic neřekl.“
Podle odbornice Terezy Klábíkové Rábové nemá smysl reagovat na nenávistné komentáře útočící na národnost Rusů nebo Bělorusů. Důležitější je, aby si influenceři byli vědomi svého dosahu. Díky němu mohou pomoci snížit pnutí ve společnosti. „Pokud má influencer významnější množství sledujících, měl by ke sdílení obsahu přistupovat zodpovědně. To platí ještě více ve světle ruské agrese směrem k Ukrajině,“ říká.