Hlavní obsah

Rok po střelbě na fakultě otestoval poplach v Plzni policii i školu. Obstály?

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Oznámení o střelbě na Západočeské univerzitě v Plzni přišlo ve středu po 16. hodině. Bezpečnostní složky byly v pohotovosti. Ilustrační foto.

Střelba hlášená ve středu na Západočeské univerzitě v Plzni se nepotvrdila. Během zásahu si ale bezpečnostní složky i univerzita rok po pražské tragédii vyzkoušely postupy, jak se v takové situaci chovat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Policejní složky ve středu krátce po čtvrté hodině odpoledne přijaly hlášení o střelbě v areálu Západočeské univerzity v Plzni. Střelba se nepotvrdila. Policisté, ale i vysoká škola si naostro vyzkoušely, zda by necelý rok po vraždění na filozofické fakultě v Praze postupovaly jinak, a pokud ano, v jakém smyslu.

Podle informací policie jeden ze studentů slyšet zvolání Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) a následně zvuk, který připomínal střelbu. Zavolal proto tísňovou linku. Policie nyní případ šetří jako šíření poplašné zprávy, vina ale nepadá na oznamovatele.

„Budeme právně postihovat ty, kteří takové případy vyvolávají,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí policie Pavla Burešová s tím, že viníkem je v tomto případě člověk, který zvolal „Alláhu akbar“.

Že se jedná o planý poplach, ve středu ale nikdo nevěděl a policejní a záchranné složky stejně jako vedení a studenti univerzity byli v pohotovosti a následovali oficiální postupy.

Nebrali to na lehkou váhu

„Po 16. hodině zavolal jeden z našich studentů na tísňovou linku, že slyšel zvuk, který mu připadal jako střelba. Policisté byli na místě velmi rychle. I krajský policejní ředitel informoval našeho rektora o tom, co se děje. Začali s prohledáváním fakulty a také s evakuací, ta se velmi rychle začala rozšiřovat na celý kampus. Celkem evakuovali přibližně tisícovku lidí,“ popisuje průběh zhruba čtyřhodinového policejního zásahu mluvčí univerzity Andrea Čandová pro Seznam Zprávy.

Střelba byla nahlášena v 16:09, na místo se do několika minut dostavily speciální policejní jednotky a další složky. Na zásahu se podílely i celorepublikové útvary, Útvar rychlého nasazení, Letecká služba a oddělení pyrotechniky. Policie areál uzavřela, odklonila dopravu a začala s evakuací a prohledáváním prostor.

Hlášení o střelbě přišlo necelý rok po tragédii na Filozofické fakultně Univerzity Karlovy, při níž střelec zabil 14 lidí, 25 jich zranil a nakonec zbraň namířil proti sobě. Policejní a záchranné složky od té doby zdokonalovaly své postupy a prováděly cvičení, aby případně dokázaly co nejefektivněji zakročit.

Postup policie a dalších složek mluvčí univerzity chválí. „Byli jsme rádi, že to nebrali na lehkou váhu a že se skutečně rozhodli projít všechny budovy. Máme hodně členitý kampus a velmi jsme ocenili i to, že poslali hlídky i k ostatním fakultám, kde hlídkovali i večer, kdyby se něco dělo,“ říká.

Rok plný cvičení

Podle policejní mluvčí Burešové se do postupu jednotek výrazně propsala četná cvičení, která za poslední rok absolvovaly, a to i v prostorách univerzity.

„Naši kolegové v těchto prostorách cvičí, aby měli znalost tohoto prostředí. Také jsou navázané komunikační kanály mezi složkami integrovaného záchranného systému, univerzitou a stejně tak s místní samosprávou, podařilo se bleskurychle na tu situaci reagovat,“ řekla Seznam Zprávám.

Přínosem bylo i velké cvičení realizované v září právě v prostorách univerzity, kterého se zúčastnili i samotní studenti a zaměstnanci.

Utíkej, schovej se, bojuj

To potvrzuje i Čandová. „V září jsme tu měli cvičení AMOK (taktické cvičení zaměřené na útok ze strany ozbrojených pachatelů s velkým počtem zraněných a usmrcených osob, pozn. red.). Policie díky tomu znala naše budovy. Naši studenti a zaměstnanci tím prošli jako figuranti, takže si mohli vyzkoušet, co se vlastně učili v průběhu celého roku teoreticky a co jsou ta pravidla ‚uteč, schovej se, bojuj‘. Ti, kteří se dostali ven v rámci evakuace, věděli, že se mají okamžitě vzdálit. Ti, kteří zůstali uvnitř, se zabarikádovali a opravdu čekali, než pro ně policisté dojdou nebo než ten zásah bude ukončen,“ líčí.

Právě komunikace mezi univerzitou a policií bývá v takových případech zásadní. Tu si chválí nejen univerzita, ale i policie. „Naprosto vynikající. Okamžitě navázaná spolupráce s panem rektorem a naším krajským ředitelem, komunikovali spolu napřímo,“ popisuje zásah Burešová. Dobře podle policie situaci zvládli i zaměstnanci a žáci během evakuace.

„Naši kolegové, kteří prováděli evakuaci, velice kladně hodnotili, že opravdu následovali zásady ‚utíkej, schovej se, bojuj‘ a zároveň naprosto precizně respektovali veškeré jejich pokyny. Tam prostě nebylo žádné pochybení,“ dodává. K celé akci přispěla „mediální osvěta“, která upozorňuje, jak se v takových situacích chovat.

Prostor pro zlepšení

Přestože akce proběhla v pořádku, podle univerzitní mluvčí Čandové je prostor pro zlepšení po technické stránce. To už je ale v procesu. „Středa je pro nás potvrzením, že je potřeba, abychom si koupili vlastní systém hromadného varování. Budeme ho mít do konce roku a na začátku roku ho budeme zavádět,“ popisuje mluvčí systém, jehož předností bude efektivní komunikace mezi univerzitou a jejími zaměstnanci a studenty skrze posílání hromadných SMS zpráv.

„Budeme moct na míru napsat studentům a zaměstnancům, co a jak se děje, a nebudeme odkázáni jenom na to, co mají hasiči nebo policisté. My jsme udělali maximum pro informování formou e-mailů a sociálních sítí, ale víme díky tomu, že prostě musíme být rychlejší a že ten systém má smysl,“ uzavírá.

Doporučované