Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) se v koalici snáší kritika kvůli změnám v dotacích na dětské skupiny pro obce. Jak zjistily Seznam Zprávy, spor teď začíná komplikovat také prosazování důležitého vládního návrhu – zavedení povinnosti obcí zajistit místa ve školkách.
Jurečkův plán měl být následující: obce budou mít povinnost zajistit pro děti od tří let místo ve školce či dětské skupině. Pokud se jim to nepovede, musí rodičům platit za služby, které si pro své dítě zajistí jinde, a to do státem stanoveného stropu.
Tento návrh od začátku není příliš populární mezi komunálními politiky. A nejvíc proti němu ve Sněmovně protestovali právě zástupci STAN.
Teď jim Jurečka dal do ruky novou „zbraň“ – nepovedenou dotaci na dětské skupiny. Ministerstvo práce koncem září náhle ukončilo dotaci proplácející náklady na dětské skupiny včetně DPH. A vyhlásilo novou, která už daň nepočítá mezi uznatelné náklady.
Podrobně o tom, co se změnilo v dotaci na dětské skupiny:
Některé obce se proto dostaly do prekérní situace: mají rozpracované projekty, ale ze svých rozpočtů nejsou schopné DPH doplácet. Případně to pro ně bude znamenat zmrazení dalších investic na dlouhé roky.
Jurečkovi teď vyčítají, že obcím sice nařizuje povinnosti, ale není jim na ně schopen přispět dle slibů.
„Nefér od ministerstva“
„Nebylo to ze strany ministerstva vůbec fér,“ říká poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) a připomíná, že ministerstvo i ministr Jurečka obce a starosty přesvědčoval, aby zřizovali dětské skupiny, že je vypsaná dotace na 100 procent nákladů.
Na otázku, jak se v této situaci staví k plánované garanci místa pro děti, říká: „Určitě to budeme na klubu probírat, nejsou s tím všichni komfortní a budeme řešit, jakým způsobem se k tomu postavit při hlasování.“
A dodává: „Ať povinnost od tří let je, ale vyjme se povinnost kompenzace a sankcí v případě, že se to obci nepodaří.“
Důvod znovu jednat ohledně kompenzací pro rodiče je to i podle poslankyně Elišky Olšákové (STAN), která je i předsedkyně Sdružení místních samospráv. „Za mě: pokud není 100procentní dotace, tak ať se zruší povinnost, že starosta musí zaplatit,“ říká poslankyně s tím, že se změnou podmínek dotace se mají změnit i povinnosti starostů.
Rodiče v šachu
Zajistit místa pro tříleté děti je přitom pro vládu klíčová věc. Prosadila už totiž zkrácení rodičovského příspěvku právě na tři roky. A dostatek míst pro tříleté zatím v systému není.
Obě otázky – jak dotace na dětské skupiny, tak zavedení povinnosti obcí – se řešily tento týden na takzvané K4, tedy schůzce vedení koaličních stran. Podle Mariana Jurečky se strany rozešly na tom, že plán na zavedení povinnosti pro obce zůstává v běhu. „S koaličními partnery jsme se ujistili, že dohoda platí,“ uvedl Jurečka.
Podle informací Seznam Zpráv dostal předseda hnutí STAN Vít Rakušan na schůzce úkol vyřešit tuto otázku se svými stranickými kolegy. Seznam Zprávy se ho na věc ptaly, na dotazy ale nezareagoval.
Zatím se mu to ale nejspíš nepovedlo. „Mluvil o tom s námi, že jsme jediní a ostatní strany plán chtějí zachovat. Pro starosty je to ale problém a já se jim nedivím. Plánování kapacit je fakt hodně těžké zvláště v prstenci kolem Prahy, kde je i spádová turistika a starostové nevědí, kolik dětí se jim reálně přistěhuje,“ dodává Pavla Pivoňka Vaňková.
Situací se zabývalo i čtvrteční představenstvo STAN. Podle člena představenstva Matěje Hlavatého, který je zároveň jeden ze starostů, který v obci řeší změnu dotační výzvy na dětské skupiny, dospěli ke stanovisku, že budou chtít s ministrem práce jednat o tom, aby dál hledal řešení pro malé obce, aby zvládly ufinancovat dětské skupiny a nezastavil se u nich rozvoj na roky.
„Aby se našlo nějaké společné řešení k tomu, aby se DPH stalo uznatelným nákladem pro malé obce,“ popisuje cíl Matěj Hlavatý.
I on totiž zdůrazňuje, že dotace na dětské skupiny úzce souvisí s podporou myšlenky, že by obce měly rodičům platit náklady na hlídání, pokud nebudou mít kapacitu v předškolní péči.