Hlavní obsah

Zbylé náročné profese budou moct jít do předdůchodu. Musí si ale našetřit

Foto: Shutterstock.com

Pracovníci ve třetí kategorii rizik budou moci odejít do předdůchodu dva až pět let před řádným termínem, pokud si našetří. (Ilustrační snímek)

aktualizováno •

Ministerstvo financí finišuje slibovaný zákon, který upraví podmínky pro dřívější důchod pro bezmála 109 tisíc pracovníků ze třetí kategorie rizik. Když si za pomoci zaměstnavatele dostatečně naspoří, budou moci do předdůchodu.

Článek

Takto vypadá podstata řešení pro vybrané pracovníky ve třetí kategorii rizik, kteří na konci roku vypadli v rámci důchodové reformy z náročných profesí a přišli tak o možnost odejít do důchodu dříve v závislosti na odpracovaných směnách:

Za každý měsíc, kdy odpracují tři až deset směn v rizikovém prostředí, jim zaměstnavatel pošle tři procenta ze mzdy na doplňkové penzijní spoření.

Za každý měsíc, kdy odpracuje 11 a více směn, jim pošle čtyři procenta.

Do dvou směn měsíčně ovšem tuto povinnost mít zaměstnavatel nebude.

Týkat se to má pracovníků ve třetí kategorii rizika, kteří jsou vystaveni: celkové fyzické zátěži, vibracím či zátěži teplem a chladem. Vychází se tedy ze stejné skupiny, jaká byla na jaře loňského roku představena v rámci důchodové reformy, a náročných profesí. Celkově má jít podle dat z loňského jara zhruba o 109 tisíc pracovníků.

Ti budou moci díky našetřeným penězům odejít dva až pět let před řádným důchodovým věkem do takzvaného předdůchodu.

„Po dobu, kdy je v předdůchodu, za něj stát odvádí sociální a zdravotní pojištění, ale může si při tom dál přivydělávat, to není problém. Ale nehradí mu důchod, ten si čerpá z úspor z renty,“ popisuje Viktor Vojtko, místopředseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých, který se podílel na řešení pro pracovníky ve třetí kategorii rizik.

Koaliční poslanci mají během úterý dostat od Ministerstva financí finální podklady k zákonu.

Dva až pět let předdůchod, pak řádný důchod

Poslanec STAN popisuje, že řešení je elegantní v tom, že pokud by pracovníci odcházeli do předčasného důchodu, tak by měli důchod doživotně krácený. „Předdůchod je jasně daný na vymezené období. Třeba na tři roky před standardním věkem odchodu do důchodu. Tím pádem se standardní důchod nekrátí,“ říká Vojtko.

Podle poslance je spoření propočítané tak, že při průměrné mzdě a volbě doplňkového penzijního spoření s vyšším zhodnocením by si pracovníci měli našetřit dostatek peněz, aby splnili kritéria předdůchodu. „Mělo by je to motivovat k tomu, že si dávají na delší dobu peníze do dynamických strategií, které jsou schopné jim to opravdu zajistit,“ říká Vojtko.

Lidovecký poslanec Jiří Navrátil, který se diskuze ohledně náročných profesí také účastní, popisuje, že do předdůchodu lze odejít minimálně dva roky a maximálně pět let před řádným důchodovým věkem.

Zákonnou pojistkou je, že zájemce o předdůchod musí mít našetřenou částku, která odpovídá 30 procentům průměrné mzdy za každý měsíc, který chce v předdůchodu strávit.

Pro představu: Průměrná mzda z pohledu České správy sociálního zabezpečení pro rok 2025 je stanovena na 46 557 korun. Na každý měsíc by tak měl mít člověk našetřeno aktuálně 13 967 korun. Na dva roky tedy přes 335 tisíc.

Stále je ve hře i zjednodušení

Ještě před koncem roku se přitom řešila otázka, jestli v úvodu článku zmíněná tři pásma příspěvku na doplňkové penzijní pojištění – do dvou směn měsíčně žádný příspěvek a pak tři procenta do deseti směn a čtyři procenta od jedenácti – nebudou představovat zbytečnou zátěž pro zaměstnavatele.

Podle poslance Jiřího Navrátila tak není zcela vyloučena varianta, že se návrh ještě změní na dvě pásma.

„V případě, že by se ozvali odbory nebo zaměstnavatelé s tím, že se jim administrativa nevyplatí, tak se to dá vyřešit pozměňovacím návrhem na dvě sazby,“ popsal pro Seznam Zprávy možné řešení lidovecký poslanec.

Redakce oslovila i zástupce zaměstnavatelů. Konkrétně Svaz průmyslu a dopravy reagoval, že žádný konkrétní návrh doposud neobdržel.

„Už od začátku jsme však upozorňovali na to, že zařazení pracovníků v třetí kategorii pro dřívější odchod do důchodu by ohrozilo už tak napjatý trh práce, a to zejména v regionech, kde je vysoká koncentrace těžkých profesí. Odliv těchto pracovníků by měl vážné dopady na zaměstnavatele a mohl by zásadně ohrozit konkurenceschopnost firem, jejich schopnost plnit závazky a rozvíjet se,“ reaguje Daniel Urban, generální ředitel svazu.

AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Svazu průmyslu a dopravy.

Doporučované