Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Generální ředitel nebude odstupovat.“ Takový nápis vyvedený dramaticky červeným písmem promítl v úterý ředitel České televize Jan Souček na setkání se zaměstnanci.
Reagoval tak na současné dění kolem své osoby, kdy ho veřejně kritizuje část Rady ČT a mluví o jeho možném konci.
„Nespokojenost napříč radou“
V Radě ČT v posledních týdnech došlo k nevídané věci – v odporu k Součkovi se spojily dvě silné a do té doby navzájem rozhádané kliky radních. Jedna kolem Vlastimila Ježka, druhá kolem Pavla Matochy a Lubomíra Veselého, která Součka původně podporovala.
Skupiny se poprvé spojily letos v březnu, kdy radní Součkovi poslali vytýkací dopis. A znovu pak v dubnu, kdy televiznímu šéfovi za jeho nepřítomnosti schválili rekordně nízkou odměnu – pouhých deset procent možného.
„Je zjevné, že zásadní nespokojenost se současným ředitelem panuje napříč radou,“ řekl už dříve Pavel Matocha. A dodal, že „hrozbu odvolání ještě může ustát, když napraví chyby“.
A Vlastimil Ježek je ještě ostřejší, když rovnou mluví o tom, že je Souček „zralý na odvolání“. A dodává: „Říkám rok a půl totéž, Jan Souček se neměl generálním ředitelem vůbec stát.“
Obě rozhodnutí jsou jasným varováním Součkovi. V případě vytýkacího dopisu jde navíc o zákonnou podmínku, aby radní o odvolání mohli vůbec uvažovat.
První příležitost budou mít na příštím jednání rady v polovině května. A to za předpokladu, že někdo v prvních květnových dnech navrhne tuto věc jako bod programu.
„Zatím to nikdo nenavrhnul. Je čas do 4. května,“ řekl Seznam Zprávám předseda rady Karel Novák. Vlastimil Ježek již dříve zmínil, že pokud by mělo k odvolání Součka dojít, mělo by to být nejpozději do poloviny června.
Dusno na květnové radě bude tak jako tak – radní se chtějí znovu vrátit k případu speciálního dílu Sama doma, který byl výsledkem placené spolupráce s reprodukční klinikou v Brně patřící do holdingu Andreje Babiše. Nebo k některým nákupům na Kavčích horách.
Co říká zákon o ČT?
Rada může odvolat generálního ředitele z funkce,
a) neplní-li Česká televize úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání podle tohoto zákona (§ 2 a 3) nebo povinnosti vyplývající ze zvláštních právních předpisů10) nebo nenaplňuje-li svými programy zásady Kodexu České televize, jestliže byl generální ředitel na tuto skutečnost Radou v době posledních 12 měsíců písemně upozorněn,
b) poruší-li generální ředitel své povinnosti stanovené zákonem nebo Statutem České televize, jestliže byl generální ředitel na porušení svých povinností Radou v době posledních 12 měsíců písemně upozorněn,
c) přestane-li generální ředitel splňovat předpoklady pro výkon funkce (§ 5 odst. 1 a 2), nebo
d) nevykonává-li generální ředitel po dobu 6 měsíců svou funkci.
Oficiálně se radní k možnému odvolání nechtějí vyjadřovat, z hovorů mimo záznam je ale zřejmé, že čekají, zda některý z kritiků odvolání skutečně navrhne. A to se pravděpodobně stane teprve ve chvíli, kdy bude jisté, že je v radě dostatek hlasů.
K odvolání generálního ředitele je potřeba 12 radních z 18. Pro vytýkací dopis jich hlasovalo 14. To ale samo o sobě neznamená, že nejhlasitější Součkovi odpůrci budou mít většinu pro odvolání.
Blíží se volby
Část kritiků váhá ze dvou důvodů – za prvé se nenabízí žádný vhodný náhradník, který by mohl Součka rychle nahradit. Za druhé je těsně před volbami a radní nechtějí instituci ještě víc rozkolísat.
Se Součkovou prací jsou každopádně nespokojeni i lidé, kteří se k tažení proti němu nepřipojili. „V radě je řada kolegů, kteří jsou pro odvolání. Já k nim nepatřím. Nejsem nespokojen do té míry, abych se pouštěl do destabilizace této důležité instituce, ještě navíc takto blízko před volbami,“ řekl Seznam Zprávám radní Ladislav Mrklas.
Radní Součkovi v březnu vytkli tři věci – nestandardní odstupné pro manažery, nadměrné začerňování smluv a veřejné hrozby rušením stanic. Souček na výtky nejprve zareagoval v e-mailu pro vedení televize slovy, že jde o připravený proces, a přirovnal se k Miladě Horákové. Za svá slova se pak musel omlouvat.
Oficiálně na výtky odpověděl tento týden dopisem radním, v němž jakékoli pochybení popírá.
Odpověď radním dal na blog
I svou odpovědí podle informací Seznam Zpráv některé radní nadzvedl – a to nikoli obsahem, jako spíš způsobem provedení. Krátce poté, co ředitel ČT odpověď rozeslal radním, ji zároveň zveřejnil na blogovací platformě Médium (patří pod Seznam.cz, pozn. red.).
Část radních se tak nestihla se zněním dopředu seznámit. „Nepředstavuji si, že s námi generální ředitel bude komunikovat tímto způsobem,“ uvedl Ježek.
„Rada ČT mi na svém zasedání 12. března vytkla několik údajných manažerských pochybení. S vyslovenými názory radních se nemůžu ztotožnit. Hlasovali o nich bez rozpravy a neměli k dispozici všechna fakta,“ napsal ke zveřejněnému dopisu Souček.
Česká televize je dlouhodobě pod palbou kritiky opozičních politiků. V minulých týdnech ale Souček zvládl popudit i ty koaliční – to když oznámil zrušení šesti publicistických pořadů právě ve chvíli, kdy vláda prosadila zvýšení koncesionářských poplatků.
Do konfliktu se dostal i s vlastními zaměstnanci, když loni na podzim navrhoval takzvanou „chartu pracovníka“. Zaměstnanci se proti ní bouřili a mluvili o náhubku.
Vlastimil Ježek bude ve čtvrtek hostem pořadu Seznam Zpráv Ptám se já.