Článek
Generální ředitel České televize chystá Chartu pracovníka ČT. „Společný závazek veřejnoprávnosti a důvěryhodnosti“, jak se dokument nazývá, ale vyvolal podle informací Seznam Zpráv mezi zaměstnanci televize pochybnosti.
Dokument řeší především otázky, jakým způsobem smí zaměstnanci České televize veřejně komunikovat, co se bere jako střet zájmů a jak vystupovat na sociálních sítích.
Oficiálně charta ještě zaměstnancům představena nebyla. Ředitel Jan Souček ji chtěl podle informací SZ zveřejnit jako hotovou věc na setkání se zaměstnanci příští pondělí.
Jenže zaměstnanci se o ní dozvěděli a začali ji připomínkovat. Dokument, který koluje po Kavčích horách, mají Seznam Zprávy k dispozici. S dotazy redakce oslovila už ve čtvrtek odpoledne mluvčí televize a pokoušela se kontaktovat i ředitele Součka. „Charta pracovníka ČT je interní dokument, který je stále ve fázi vzniku a v tuto chvíli nepovažujeme za vhodné ho komentovat,“ odpověděla v pátek mluvčí televize Vendula Krejčová.
„Namísto charty v pravém smyslu slova, která by skrze práva a povinnosti potvrdila spolupráci vedení a pracovníků, zde máme podle dostupných informací jen soubor vágních příkazů a zákazů pochybné legitimity, které zasahují až do soukromí,“ uvedli redaktorka Pavla Kubálková a manažer v digitálních službách Ondřej Černý, kteří zastupují část zaměstnanců a externích spolupracovníků České televize.
Podle této iniciativy se zaměstnanci obávají, že charta má sloužit jako náhubek. „Proti této snaze o normalizaci a umlčení veřejné služby se zvedá odpor napříč Českou televizí. Vyzýváme naše vedení, aby naslouchalo instituci, kterou má vést, a vyvinulo alespoň základní úsilí k obnově vzájemné důvěry, která je nezbytná pro stabilní a efektivní fungování České televize,“ dodali Kubálková a Černý.
Svévolně neodpovídat
Část ustanovení odpovídá kodexům běžným v jiných médiích. Obsahuje ale i některé části, které mezi zaměstnanci České televize vyvolaly nevoli.
Jde například o ustanovení, že se zaměstnanci nesmí o poměrech v televizi vůbec vyjadřovat v médiích či na sociálních sítích. Informace o televizi má podle dokumentu poskytovat především ředitel a tisková mluvčí, s jejich souhlasem pak další zaměstnanci PR oddělení a ředitelé úseků.
„Jiné než oprávněné osoby nesmí poskytovat informace o České televizi médiím, zejména nesmí svévolně odpovídat na jakékoli dotazy médií týkající se činnosti ČT či vyvíjet aktivity směřující k medializaci témat souvisejících s činností ČT,“ píše se v dokumentu.
Jestliže někdo obdrží mediální dotaz, má podle charty povinnost informovat ředitele nebo tiskovou mluvčí a řídit se jejich pokyny. Na sociálních sítích pak novináři nesmí psát výhrady k činnosti kolegů nebo se vyjadřovat ke kvalitě pořadů. Mají také „obezřetně používat“ sarkasmus nebo ironii a dávat si pozor, co „olajkují“.
Otázky mezi zaměstnanci vzbuzuje také ustanovení o střetu zájmů. Z preventivních důvodů se má novinářům zakázat účast na jakýchkoli akcích třetích stran. Výjimkou jsou pouze případy, kdy „jde o akci oficiálně spojenou s ČT – například mediální partnerství.“
To by zaměstnancům televize znemožnilo například přivydělávat si moderováním externích konferencí. Ke střetu zájmů ale podle dokumentu může vést i zapojení do charitativních organizací, školení nebo vystoupení v uměleckém či zábavném pořadu mimo ČT.
Kritici upozorňují, že pravidla jsou napsaná tak obecně, aby bylo možné nepohodlné zaměstnance popotahovat i za věci, jako je například přednáška o médiích pro studenty. Navíc není jasné, proč je vlastně další dokument potřeba - už nyní musí zaměstnanci dodržovat Kodex ČT.
Podle hlavičky dokumentu má charta „shrnovat a doplňovat pravidla chování“. Zároveň se v něm uvádí, že porušení povinností uvedených v chartě může být vnímáno jako porušení pracovních povinností.
Atmosféra mezi novým ředitelem ČT a částí novinářů je vyhrocená po některých změnách na Kavčích horách. Byl zrušen pořad 168 hodin Nory Fridrichové, spekuluje se o plánu odstavit moderátora Václava Moravce.
Právě jeho otevřené vyjadřování ohledně událostí v ČT – mimo jiné třeba v pořadu Seznam Zpráv Mediální cirkus – by s přijetím charty skončilo.
Vedení televize může argumentovat tím, že se chce vyhnout excesům, jako byl případ investigativního novináře Jiřího Hynka. Ten podle etického panelu jednal v rozporu s interním kodexem, když udržoval nadstandardní kontakty s Jiřím Malým, bývalým náměstkem nemocnice IKEM a jedním z hlavních obviněných v kauze údajného vydírání lékařů. Hynek například využil kontaktů s Malým, aby svému tchánovi zařídil v IKEM vyšetření.
Článek jsme aktualizovali o vyjádření mluvčí České televize.