Hlavní obsah

Rakušan po útoku: Policie nemůže zachytit vše. Klíčová je škola a rodina

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministr vnitra Vít Rakušan.

Tragický útok v Hradci Králové a zadržení studenta, který plánoval vraždit v Plzni. Podle ministra vnitra útoků mladých lidí přibývá. Roli v tom může hrát i nápodoba dřívějších činů.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Policisté reagují na útoky rychle a oznámení o možném nebezpečí nepodceňují,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po čtvrtečním tragickém případu v Hradci Králové. Šestnáctiletý útočník tam nožem zaútočil na dvě prodavačky, obě zraněním podlehly.

Zároveň ve čtvrtek přišla zpráva z Plzně, kde se policistům podařilo včas zadržet jednadvacetiletého studenta, který plánoval vraždit. Podle policie počet případů, kdy se mladiství dopustí násilného činu, roste.

„Nelze předpokládat, že systém zachytí každou myšlenku potenciálního útočníka. Klíčová úloha leží na rodině a školním prostředí, kde je možnost radikalizační tendence odhalit,“ upozorňuje Rakušan v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Rozhovor vznikal písemně, ministr je na pracovní cestě ve Finsku.

Co říkáte na dnešní útok v Hradci Králové? Máte už nějaké předběžné informace o tom, jak útok proběhl a jaká mohla být jeho motivace?

Je to tragická událost, která má bohužel dvě oběti na životech. Podle prvotních informací útočník vešel do obchodu a pravděpodobně vystaveným nožem zaútočil na jednu ženu, poté se přemístil do další části obchodu a zaútočil na druhou ženu. Motivace je dosud neznámá, nic ale nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok.

Zároveň dnes přišla zpráva z Plzně, kde se policii podařilo včas zadržet studenta, který také plánoval vraždit. Mají se lidé obávat, že podobných útoků bude přibývat? Že se například mladiství pachatelé inspirují zprávami o podobných útocích?

Počet trestných činů páchaných dětmi skutečně roste a policie již před časem upozornila, že detailní informování o útocích, věnování se pachatelům a zkoumání motivací vede k nápodobě takového jednání.

Jak policie reaguje na stále častější útoky mladistvých?

Prioritní odpovědnost leží v rodinách a ve školách. Policie se dostává k těmto situacím až ve chvílích, kdy je to oznámeno. Ze statistik vidíme, že policisté reagují rychle a poměrně často a že tato oznámení nepodceňují.

Na vládní úrovni jsme připravili program Bezpečné dětství, jehož cílem je snížit riziko násilí ve společnosti a předejít násilným projevům. Tento program, na kterém se podílela ministerstva vnitra, školství a práce a sociálních věcí, stejně jako zmocněnkyně pro lidská práva, se právě věnuje prevenci a detekci násilí. Česko má v řešení násilí v blízkých vztazích a násilí na dětech značný a dlouhodobý dluh.

Jakým způsobem se policie takovým útokům snaží předcházet?

Většina podobných útoků je motivována osobními vztahy či na základě inspirace z médií. Policisté aktivně vyhodnocují poznatky ze sociálních sítí, nicméně s ohledem na jejich rozsah a na přístup k informacím nelze předpokládat, že systém zachytí každou myšlenku potenciálního útočníka. Klíčová úloha leží na rodině a školním prostředí, kde je možnost radikalizační tendence odhalit.

Zvážíte zavedení nějakých bezpečnostních opatření? Bude se v reakci na tyto události ještě nějak posilovat prevence?

Ministerstvo vnitra již zavedlo řadu opatření v reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě UK. Zpřísnili jsme zbraňovou legislativu, posílili jsme prevenci a zaměřili se na systém ochrany měkkých cílů. Kontinuálně probíhají školení státních i komerčních subjektů, existuje bezplatná poradenská linka pro provozovatele měkkých cílů a policie i například disponuje digitalizovaným systémem takzvaných karet měkkých cílů, kde je v databázi více než tisíc objektů s plány na rychlou orientaci a kontakty na odpovědné osoby.

Útoky nožem v Česku

1. března 2004 - Student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu jeho učitele k devíti letům vězení.

14. října 2014 - V budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá Barbora Orlová studenta a další tři lidi zranila. O dva roky dříve obdobně zaútočila v Havířově na školačku a její vychovatelku, kterou pobodala. Jako nepříčetná tehdy skončila s diagnózou paranoidní schizofrenie v psychiatrické léčebně, soud jí však v únoru 2014 přeměnil ústavní formu ochranného léčení na ambulantní. V dubnu 2015 státní zástupce trestní stíhání ženy za útok ve Žďáru zastavil pro nepříčetnost. Žena byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií. O dalším prodloužení pobytu v detenci rozhodl soud naposledy v září 2023.

Doporučované