Článek
Prověřování případu, jak firmy z holdingu Agrofert platily za reklamu na Čapím hnízdě, ještě nekončí. Rozhodlo o tom pražské vrchní státní zastupitelství.
Policista Pavel Mikšovský a žalobce František Partík dostali za úkol se druhou větví kauzy Čapí hnízdo zabývat z několika důvodů. Jednak se státní zástupce spokojil s nesprávných postupem policisty při vyhodnocení znaleckých posudků. A také došlo k pochybení, když byly některé další důkazy opomenuty.
„Vrchní státní zastupitelství uložilo Městskému státnímu zastupitelství v Praze pokyn k pokračování prověřování, které má směřovat k zajištění úplného dokazování,“ uvedla žalobkyně Kateřina Weissová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Tento pokyn přišel pražskému městskému státnímu zastupitelství ve středu. Jeho mluvčí Aleš Cimbala napsal, že v této souvislosti nedostali za úkol obvinit aktéry případu.
„Pokynem bylo státnímu zástupci uloženo, aby ve spolupráci s policejním orgánem doplnil dosavadní prověřování,“ doplnil Cimbala.
V tomto případě pražský policista tři roky prověřoval podezření, že společnosti spadající pod Agrofert platily účelově Farmě Čapí hnízdo nadhodnocené částky za reklamu, tím si záměrně snižovaly daňový základ a dopustily se daňových úniků.
Fakta jsou taková, že Farma Čapí hnízdo získala od firem z Agrofertu v letech 2010 až 2013 příjmy za reklamu ve výši celkem 272 milionů korun. V té době to tvořilo 70 až 90 procent celkových tržeb ztrátového kongresového centra nedaleko středočeských Olbramovic.
Hned v prvním roce fungování, tedy v roce 2010, byly příjmy – tehdy ještě ne zcela dokončeného – Čapího hnízda z reklamy 65 milionů korun. A jak v počátcích prověřování propočítal časopis Reportér, stačilo by to třeba na pronájem 1100 billboardů na celý rok nebo dvou tisíc reklamních spotů, které by v souhrnu vidělo 685 milionů diváků.
Jenže policista Mikšovský případ loni v létě odložil. A jeho závěr žalobce Partík poté odsouhlasil. Po rozhodnutí žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství v Praze však budou kauzu řešit dál.
Podle Weissové pro další prověřování případu bude důležitý také závěr Odvolacího finančního ředitelství. Právě tento finanční úřad v současné době řeší, zda některým firmám z holdingu Agrofert nebude doměřena dodatečně daň.
V hlavní části kauzy Čapí hnízdo vyšetřovatelé prověřovali, zda tento multifunkční areál dostal oprávněně dotaci z Evropské unie ve výši necelých padesáti milionů korun. Obžalován kvůli tomu byl bývalý premiér a poslanec ANO Andrej Babiš a bývalá manažerka Agrofertu Jana Nagyová.
Oba byli letos na začátku však nepravomocně zproštěni obžaloby. Soudce Jan Šott nyní sepisuje písemný rozsudek a až bude dokončen, tak bude možné podat odvolání.