Hlavní obsah

„Musíme mít vedlejšáky.“ Protestující policisté a hasiči cepovali Rakušana

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Protestu před Ministerstvem vnitra se podle odborů zúčastnila asi tisícovka policistů a hasičů.

„Situace je tristní,“ znělo ve čtvrtek před sídlem Ministerstva vnitra. Protestovat tam dorazili policisté, hasiči i další příslušníci bezpečnostních sborů. Požadují vyšší platy a zlepšení personální situace.

Článek

Vlajky, transparenty, hlasitý pískot. Před budovou Ministerstva vnitra se ve čtvrtek sešli protestující policisté a hasiči. „To nečekal nikdo,“ komentuje velikost davu jeden z účastníků akce. Lidé na protest dorazili například z Liberce, Brna či Ostravy. Podle odhadu odborářů se jich sešla zhruba tisícovka.

Příslušníci bezpečnostních sborů zaplnili celý prostor před ministerstvem i přilehlou ulici. Protestem chtěli upozornit na podfinancování sborů, nedostatek příslušníků a nadbytečnou byrokracii. „Situace je tristní. Policisté musí mít vedlejšáky, aby se vůbec dokázali uživit. Policejní plat jim nestačí,“ podotkl jeden z protestujících. „Někteří dokonce bydlí u rodičů. Kdyby neměli zázemí, jsou nahraní,“ doplnil vzápětí.

Podle předsedy Unie bezpečnostních sborů (UBS) Aleše Lehkého pohár trpělivosti přetekl. „Protestem chceme docílit toho, aby politici začali stabilizaci bezpečnostních sborů brát vážně, neboť nekonkurenceschopnost bezpečnostních složek na trhu práce ohrožuje nejen bezproblémové fungování sborů, ale i vnitřní bezpečnost státu,“ upozornil Lehký.

Protest i přes slíbený přídavek

Odbory bezpečnostních sborů neustoupily od čtvrtečního protestu ani poté, co se minulý týden s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) dohodli na zvýšení platů od příštího roku o 2500 korun (z toho je 1000 korun stabilizační příplatek, pozn. red.). Navíc se slibem, že se platy budou zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027.

Policisté a hasiči ale trvají na svém požadavku. Požadují nárůst platů o 6,9 procent do tarifních tříd každého příslušníka, jako to mají ústavní činitelé. „Částka 2500 korun v současné době představuje přidání asi 4,5 procenta,“ sdělil Lehký, jehož výrok vzbudil u protestujících hlasitý odpor, doprovázený bučením davu.

Jak protest před Ministerstvem vnitra vypadal, se můžete podívat ve fotogalerii:

+2

Předseda UBS upozornil také na to, že byl stabilizační příplatek v podobě tisíc korun sjednán pro policii, hasiče i vězeňskou službu, ale ne pro celníky.

Před protestujícími policisty a hasiči promluvil i ministr vnitra Vít Rakušan, který práci bezpečnostních sborů ocenil. „Chtěl jsem vám poděkovat, že se zvládáte starat o to, aby lidé v Česku byli v bezpečí,“ řekl. Účastníky akce zároveň ujistil, že domluvený přídavek skutečně dostanou. Poté se vydal diskutovat mezi policisty a hasiče.

„Máme stejný cíl“

Na účet Víta Rakušana na protestu ale zazněla i částečná pochvala. Unie bezpečnostních složek ocenila jeho práci na zřízení komise pro řešení byrokracie, kterou jsou podle nich bezpečnostní složky přetíženy. „Jsem rád, že se ministr snaží komunikovat a budu doufat, že mu to vydrží. Máme totiž stejný cíl, a to jsou policisti a hasiči,“ řekl Lehký. V reakci na tato slova se ale ihned ozval nesouhlas, že ministr nemá být za co chválen.

Podporu akci vyjádřily nejen odborové svazy hasičů a policistů, ale i vězeňské služby, celníků, městské a obecní policie či sdružení horské služby. Na protestu vystoupili všichni zástupci zmíněných odborů.

„Bojujeme, nekončíme,“ ukončil akci místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka.

Doporučované