Hlavní obsah

České zdravotnictví je výborné v utrácení. Ale nikdo neví za co, říká expert

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Platíme, ale přitom nevíme, kolik má zdravotní péče stát. Podle ředitele Kanceláře zdravotního pojištění Ladislava Švece je problém v tom, že „český systém je založen na všeobjímajícím konfliktu zájmů“.

Článek

Nejprve hrozili protestem odboráři a lékařská komora, následně se k nim přidali také praktičtí lékařiambulantní lékaři. Nakonec se do kritiky řízení českého zdravotnictví pustily také malé nemocnice.

V letošním roce tak doslova vyhnila dlouholetá debata o efektivitě českého zdravotnictví –tedy co za peníze, které zaměstnanci a zaměstnavatelé platí, dostáváme.

„Náš systém umí výborně utratit všechno, co vybere, ale už neumí měřit, sledovat a distribuovat zdroje tak, jak je potřeba,“ varoval na konferenci HealthCare Institutu o efektivitě zdravotnictví Ladislav Švec, ředitel Kanceláře zdravotního pojištění.

Vzhledem ke kritickému stárnutí českého obyvatelstva bude podle něj přitom potřeba, abychom zvládli zvýšit efektivitu systému o 40 procent. To znamená ošetřit na konci příští dekády za stejný čas, peníze a ve stejném personálním složení 15 pacientů namísto 10 jako dnes.

Na změny není odvaha

„Náš systém je protknut od shora až dolů všeobjímajícím konfliktem zájmů,“ dodává Švec.

Tím ředitel Kanceláře zdravotního pojištění myslí, že o rozdělení peněz rozhoduje v posledních letech Ministerstvo zdravotnictví, tedy z politické úrovně. Ve správních radách zdravotních pojišťoven pak nemají hlavní slovo pacienti a zaměstnavatelé, tedy ti, co zdravotnictví financují.

„Je potřeba najít odvahu kroky realizovat. Každý, kdo se o to ale pokusil, byl po zásluze potrestán,“ vrací se ale k reformním snahám minulosti ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

„Čeho se ale bojíme? Když jsem byl nedávno na debatě v Poslanecké sněmovně, tak panovala o řadě věcí shoda,“ oponuje viceprezident České lékařské komory a hlavní tvář loňských protestů lékařů Jan Přáda.

Přitom o řadě kroků se dlouhé roky debatuje. Tedy že by skutečně měl český zdravotnický systém fungovat jako pojišťovací, tedy bez neustálých politických zásahů státu. Stejně tak nekonečně trvá debata, jestli by si pacienti mohli připlácet. A to přesto, že se to dnes už v řadě oblastí děje, ať už legálně, nebo nelegálně.

„Velkou obavu má každý reformátor vždycky z lékařů,“ řekl v debatě trochu provokativně Tomáš Cikrt, šéfredaktor Zdravotnického deníku.

„Mnohdy lékaři opravdu brání tomu, aby se něco změnilo. Musím to přiznat, i když jsem jedna z nich. Když se bavíme například o tom, že bychom přidali kompetence vysokoškolsky vzdělaným sestrám, tak vždycky to jsou páni profesoři nebo předsedové odborných společností, kteří řeknou, že to není možné, že budou umírat pacienti. Potom chtějte odvahu od politiků,“ dodává předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).

Příští rok čekají Česko sněmovní volby, a tak odvahu v reformních krocích budou moct voliči v programech jednotlivé strany posoudit velmi brzy.

Doporučované