Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) bojovala s pandemií covidu-19 opatřeními, která soudy posléze ve velké míře zrušily, ani rok po odchodu Babišova týmu se však firmám ani lidem nepodařilo dosáhnout za nezákonná omezení odškodného.
Na jejich stranu se zatím nepostavily nejen soudy, ale ani politici, kteří se ujali vlády po Babišovi. A to přesto, že například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ještě jako opoziční poslanec kritizoval svého předchůdce Jana Hamáčka (ČSSD), že jeho resort paušálně všechny žádosti o náhradu škody odmítá.
Jedním z podnikatelů, kteří se o odškodné marně soudí, je jednatel společnosti Karel Vávra – potraviny, jehož firma provozuje nedaleko pražského náměstí Míru supermarket.
„Postup úřadů byl účelově zamítavý, podle jedné šablony a způsobem ‚když se vám to nelíbí, my jsme úřad a klidně si nás žalujte‘,“ říká o svých zkušenostech z posledního roku podnikatel.
Jeden soudní úspěch firma Karla Vávry zaznamenala. Loni se jí podařilo u Nejvyššího správního soudu prokázat, že konkrétní opatření proti koronaviru bylo nezákonné. Šlo o noční zákaz prodeje ve večerkách, který podle soudu nebyl vládou dostatečně odůvodněn.
Tím však soudní úspěchy skončily.
Večerka měla sice podle soudního rozhodnutí 17 dnů neprávem omezený provoz a majitel Vávra spočítal škody. Když se však pokusil získat za nezákonné omezení odškodné – nejprve se obrátil na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo zdravotnictví – narazil.
Firma podala žaloby k soudu
Neuspěl ani poté, co jeho advokátka Michaela Pechová Vosátková podala tři žaloby k soudu.
U první žaloby chce firma získat odškodnění za nezákonná krizová opatření. Tedy, že musela omezit provoz, i když podle Nejvyššího správního soudu bylo takové nařízení nezákonné. V tomto případě ale ještě žádný rozsudek nepadl.
Další dvě žaloby už zamítl Obvodní soud pro Prahu 7. Týkají se žádosti o odškodnění podle takzvaného krizového zákona.
Žádosti o odškodnění
Ministerstvo vnitra eviduje 632 žádostí o kompenzaci za ztráty vzniklé vládními omezeními v souvislosti s pandemií covidu-19. Vyhověno nebylo žádné z doručených žádostí.
Také Ministerstvo zdravotnictví zatím nevyhovělo žádné ze 117 žádostí. Tedy dosud v této souvislosti nevyplatilo vůbec nic. Zbývá mu však ještě vyřídit třináct žádostí.
Jak se vysvětluje v rozsudku, který mají Seznam Zprávy k dispozici, firma by musela k přiznání nároku na odškodné od státu prokázat, že konkrétní nařízení schválená Babišovou vládou směřovala přímo proti konkrétní osobě nebo firmě. A navíc prokázat i to, že nařízením byl zničen nebo poničen její majetek. K čemuž podle zmíněného soudního verdiktu nedošlo.
„Stát odpovídá pouze za škodu způsobenou jeho činností při prováděním konkrétních krizových opatření, která mají individuální povahu a jsou zaměřena vůči konkrétním právnickým a fyzickým osobám,“ uvedl soudce Jan Čvančara. „Žádné krizové opatření nebylo směřováno individuálně vůči žalobkyni,“ zdůvodnil dále soudce.
Podnikatel Vávra říká, že – bohužel – není verdikty soudů nižších instancí překvapen.
„Některé naše argumenty podle mého názoru nebyly vůbec vypořádány a nebyl na ně brán zřetel,“ komentoval rozhodnutí soudu.
Jeho advokátka Michaela Pechová Vosátková zároveň se žalobami poslala dopis i ministru Rakušanovi. Jak bylo zmíněno, Rakušan loni kritizoval, že vnitro žádosti o odškodnění plošně odmítá. Teď v dopise z konce srpna popsal, že takový postup je správný.
A podobně se Rakušan vyjádřil i pro Seznam Zprávy. Tvrdí, že se však situace částečně změnila, protože vnitro všechny žádosti neodmítá paušálně jako dříve.
„Každá žádost je Ministerstvem vnitra posuzována individuálně, v souladu se zákonem. A přestože byla každá žádost o náhradu škody individuálně posouzená, nebylo podle resortního výkladu krizového zákona bohužel dosud možné žádné z nich vyhovět. Což potvrdila i rozhodnutí soudu,“ uvedl Rakušan.
Stovky firem neuspěly
Ministerstvo vnitra přitom Seznam Zprávám napsalo, že dostalo 632 žádostí o náhradu škody za ztráty, které vznikly v souvislosti s vládními omezeními kvůli pandemii covidu-19.
„Vyhověno nebylo žádné z doručených žádostí,“ uvedla Hana Malá z tiskového oddělení resortu. Také Ministerstvo zdravotnictví podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba zatím žádné žádosti nevyhovělo.
A ani Hospodářská komora České republiky podle svého mluvčího Miroslava Dira nemá informace, že by nějaká firma odškodnění v této souvislosti získala.