Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po odkladech se v pátek pozdě večer otevřel elektronický systém přihlášek na střední školy. Na čtvrteční ráno plánované spuštění Cermat na poslední chvíli zastavil kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti, čelil za to kritice. Uchazeči a jejich rodiče mají možnost podávat přihlášky do 20. února. Původně se termín neprodlužoval, nakonec ministr školství přidal jeden den navíc - tedy do 21. února.
V elektronickém systému DiPSy bylo od pátečního spuštění k sobotním zhruba 08:00 podáno plně elektronicky 530 přihlášek, řekl ČTK ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.
„Nejsou žádné problémy, vše běží tak, jak má,“ dodal. Podle něj se počítá zhruba se 120.000 zájemci o studium na střední škole.
Ministerstvo školství v pátek večer doporučilo uchazečům o studium a veřejnosti rozložit podávání přihlášek či zkoušení funkčnosti systému do celého nadcházejícího víkendu. „Čas ani datum odeslání přihlášky v intervalu pro podávání přihlášek nehraje roli a nemá vliv na přijetí,“ zopakoval podle ČTK úřad.
DiPSy je od roku 2024 nový systém pro elektronické přihlášky na střední školy, který provozuje centrum Cermat. Lze ho najít na adrese www.dipsy.cz nebo proklikem z informačního webu k přijímacímu řízení www.prihlaskynastredni.cz. Poprvé se jím lze hlásit do studia ve školním roce 2024/25.
Datum odeslání formuláře nerozhoduje o pořadí, takže není nutno s vyplňováním spěchat hned první dny. Nový systém přihlašování se týká i přihlášek na šestiletá a osmiletá gymnázia a také nematuritních učebních oborů.
Přihlášky i na papíře
Zůstává dále zachována i možnost podat přihlášky k přijímacímu řízení na papíře. Ty jsou ke stažení ve formátech .pdf a .xlsx na webu Cermatu a stažení i se všemi přílohami umožňuje také web systému DiPSy. Formuláře s potřebnými přílohami je nutné včas doručit na všechny školy, kam se žák hlásí, zápisové lístky jsou zrušené.
Termín, do kdy podat přihlášku
Zatímco dosud se přihlášky na přijímačky podávaly do 1. března, v novém systému je termín podání přihlášek od 1. do 21. února 2024. Stejné datum platí i pro elektronické i papírové formuláře.
1. Výběr způsobu podání přihlášky
Na výběr jsou tři možnosti, jak podat přihlášky.
Elektronická přihláška (na stránce vlevo) vyžaduje přihlášení přes Identitu občana a umožňuje podání on-line. Díky Identitě občana je řada údajů předvyplněných. Tato varianta bude nejčastější, proto ji dál popisuje náš návod.
Přihláška ke zkouškám v tomto případě přijde elektronicky na zadaný e-mail. Jen u této varianty uvidí rodič po skončení zkoušek u vyhodnocení testů výsledky svého dítěte.
Kdy jsou přijímačky a další podrobnosti
Výpis ze systému (uprostřed) je možnost, jak vyplnit přihlášku elektronicky bez přihlášení přes Identitu občana. Poté je však nutné ji vytisknout v jedné až třech kopiích podle počtu škol, na které se žák hlásí, a na všechny ji doručit v papírové podobě i s nutnými přílohami.
Potřeba je vypsat ručně všechny osobní údaje. Výhodou ve srovnání s obyčejným papírovým formulářem nebo vyplňováním v pdf či Excelu je, že systém ukazuje aktuální údaje o školách včetně počtu uchazečů v minulých letech a názvy škol s adresami také sám vyplní.
Volba Tiskopis se všemi přílohami (vpravo) je cesta k formulářům ke stažení, které pak lze vyplnit v počítači nebo na papíře a vytištěné odevzdat ve školách.
2. Přihlášení přes Identitu občana
Stejně jako u jiných digitálních služeb státu se do systému přihlašuje přes Identitu občana, tedy například přes Bankovní identitu, aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu, NIA ID nebo eObčanku se čtečkou.
Po přihlášení je třeba potvrdit souhlas s poskytnutím údajů. Teprve poté systém získá potřebné údaje z registru obyvatel, což může chvíli trvat.
3. Volba, kdo přihlášku vyplňuje
Po úspěšném přihlášení je na stránce vpravo nahoře vidět vaše jméno. Zde se lze případně také později odhlásit.
Systém má připraveny tři různé verze formuláře podle toho, kdo je vyplňuje.
Nejobvyklejší varianta bude zákonný zástupce (vlevo nahoře), který přihlašuje nezletilé dítě, tedy nejčastěji jeden z rodičů. Náš návod postupuje touto cestou.
Zletilý uchazeč (vpravo nahoře) může přihlásit sám sebe, ve formuláři pak nebudou údaje o zákonném zástupci.
Třetí možnost je zástupce na základě zmocnění (dole), který přihlašuje svěřené dítě.
4. Výběr dítěte
Systém si z registru obyvatel nahraje data o dětech, které jsou v něm zapsané. Kliknutím stačí jedno z nich vybrat a formulář bude dál předvyplňovat údaje o něm.
5. Vyplnění a kontrola údajů
Nyní se otevře samotný formulář přihlášky. V případě přihlášení přes Identitu občana už bude většina údajů dítěte vyplněná. Je dobré zkontrolovat, zda vše souhlasí. Lidé, kteří na začátku zvolili variantu Výpis ze systému, musejí vše vypsat sami. Povinné kolonky jsou označené hvězdičkou.
Kolonka Základní škola je rozbalovací nabídka, v níž se zúží výběr podle toho, kolik podrobností do ní zapíšete. Je možné zadat například město, ulici nebo část názvu školy a pak se dá snadno najít konkrétní škola s celou adresou.
Níže na stránce je volba pro rodiče, kteří bydlí na jiné adrese než dítě, které přihlašují. Odkliknutím „fajfky“ v rámečku se rozbalí kolonky pro zadání jiného bydliště rodiče.
Podobná „fajfka“ o něco níže je volbou pro rodiče, kteří chtějí doručovat poštu jinam než do svého bydliště.
K povinným údajům patří vyplění e-mailu, na něj přijde kopie vyplněné přihlášky a potvrzení o jejím odeslání. Telefonní číslo je dobrovolný údaj, ale doporučuje se ho vyplnit pro rychlejší komunikaci, když bude potřeba například ze strany školy něco doplnit, opravit či konzultovat.
Po kontrole, zda je vše správně vyplněno, klikněte na tlačítko Pokračovat vpravo dole.
6. Výběr škol a oborů
Otevře se stránka Výběr oborů vzdělání. Nahoře jsou údaje o dítěti a rodiči – dobré je znovu vše zkontrolovat a v případě chyby se lze vrátit k úpravě.
Kolik přihlášek lze podat
- Dříve mohli uchazeči podávat přihlášky na dvě školy či dva obory, teď mohou podat tři přihlášky. Spolu se dvěma přihláškami na střední školy s talentovou zkouškou, které se podávají jen do 30. listopadu, může být celkově podáno až pět přihlášek.
- Je však nutné seřadit školy podle priority – podle toho, o které má žák největší zájem. V případě složení zkoušek na více škol už si pak žák nemůže volně vybrat, kam nastoupí. Systém ho automaticky přihlásí na školu, která je v seznamu nejvýše a kde je pro něj dle dosažených výsledků volné místo.
- Není nutné se přihlašovat na tři školy či obory, stačí i jeden nebo dva.
Vybrat si lze až tři školy, respektive tři studijní obory. Pořadí odshora dolů přitom udává řazení dle priority.
Po kliknutí na tlačítko + Přidat školu/obor se otevře rozbalovací nabídka podobná té se základními školami, jen je podrobnější, protože rozvádí jednotlivé obory.
U každé přidané školy se pak vpravo zobrazuje počet povinných příloh (za lomítkem) a počet příloh které jste už do systému vložili (před lomítkem). Jakmile vložíte vše potřebné, údaj se změní v zelenou „fajfku“. Klikáním na malé šipky na okraji rámečků se školami v levé části stránky lze měnit pořadí škol.
7. Nahrávání příloh
Po rozbalení rámečku vybraného oboru se ukážou podrobnosti o něm a o škole – včetně toho, jaká je vypsaná kapacita, kolik lidí se přihlásilo a kolik jich bylo přijato v minulých letech, jsou-li údaje k dispozici.
Každá škola má jiný počet povinných příloh – o nich obvykle také předem informuje na svých webových stránkách.
Ředitel Cermatu vysvětluje, proč systém nefungoval
Někdy stačí sken či fotografie vysvědčení z minulého školního roku, jindy například i osobní portfolio a motivační dopis. Vyžadováno bývá často i hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání – formulář je ke stažení třeba na informačním webu k přihláškám. Možné je přiložit i nepovinné přílohy, které můžou pomoci při rozhodování o přijetí mezi několika uchazeči.
Když se někdo splete, nebo chce z jiného důvodu výběr školy změnit, každý obor je možné ze seznamu odstranit kliknutím na rámeček s košem vlevo dole.
8. Potvrzení a odeslání
Část formuláře Jednotná/školní přijímací zkouška je určená cizincům, hlavně ukrajinským občanům. Totéž se týká Dalších příloh, kde je ovšem i volba pro žáky, kteří mají speciální vzdělávací potřeby.
V poslední části Prohlášení je nutné kliknutím potvrdit, že dítě souhlasí s obsahem přihlášky a jejím podáním.
Kliknutím na tlačítko Dokončit a odeslat přihlášku vpravo dole se formulář odešle do systému.
Původně byla v systému také možnost uložit si rozpracovaný formulář k pozdějším úpravám, tato funkce však nyní k dispozici není.
Jakmile je formulář odeslaný, dle slov ředitele Cermatu Miroslava Krejčího pro Českou televizi už v něm nelze měnit zadané školy či obory a jejich pořadí. Možné je však v termínu přihlášku stáhnout a podat novou, což je funkce, která přibyla dodatečně.
Video: návod krok za krokem
Video s návodem na on-line přihlášení pro zákonného zástupce připravilo centrum Cermat. Na webu s podrobnostmi k přihlašování jsou k dispozici i návody na další varianty využití systému.
K článku byl využit videonávod od centra Cermat
Mohlo by vás zajímat
Změny a novinky 2024: Ekonomické novinky 2024 | OSVČ v roce 2024 | DPP a DPČ v roce 2024 | Daň z nemovitostí | DPH | Penzijní spoření
Daňové přiznání a datová schránka: Daňové přiznání 2024 | Daňové přiznání online | Přiznání podává účetní a daňový poradce | K čemu je datová schránka | Návod k datové schránce
Úspory, dotace a energie: Dotace Oprav dům po babičce | Co smí a nesmí dodavatel energií
Důchod: Kalkulačka ČSSZ | Kalkulačka odchodu do důchodu | Výpočet výše důchodu | Valorizace důchodů | Žádost o důchod online
Doprava: Nákup dálniční známky | Konec technických průkazů | Evidenční kontrola | Oprava Barrandovského mostu
Digitalizace státu: eDoklady | Aplikace Portál občana | Portál občana na webu | Registr zastupování