Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Starosta 160hlavého Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN) plánuje za 20 milionů korun přistavět další patro v budově obecního úřadu a v nově vzniklém prostoru vytvořit dětskou skupinu. To vše za pomoci znovu vypsané dotační výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí.
Resort ji nachystal pro obce do 500 obyvatel s termínem příjmu žádostí k 20. prosinci 2024 a podmínkou realizace do konce března 2026.
Dle starosty jde ale termín složitě stihnout a situaci dál zhoršuje, že stále – uprostřed února – neví, jestli na dotaci dosáhne, nebo ne. Z bezvýchodné situace obviňuje právě ministerstvo.
„Nemohu začít stavět, když nebudu mít papír v ruce. Kdybych začal stavět, tak poruším rozpočtovou kázeň, a když na mě někdo podá trestní oznámení, tak jdu do vězení. To je realita,“ tvrdí Hlavatý.
Stejně to dle něj dopadne, když bude vyčkávat na oficiální vyhodnocení žádosti a nestihne realizovat stavbu do jara 2026. „Budu muset vrátit 100 procent dotace, což znamená, že zlikviduji obec. Ani nevím, jestli by pak na mě obec podala žalobu, takže by mi z toho plynulo co? Taky vězení,“ popisuje Hlavatý, který je zároveň členem předsednictva vládního hnutí STAN.
Další oslovené starostky - z Bohuňova v Pardubickém kraji se zhruba 120 obyvateli a z Barchova na Pardubicku se 335 obyvateli – které o dotaci rovněž zažádaly, jsou také kritické.
„Je to obrovský risk stavět bez rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ zmiňuje Iveta Krebsová z Barchova.
„Doufám, že to ještě může dobře dopadnout. I když je to hraniční,“ věří Zdeňka Koudelková z Bohuňova.
Veřejná přestřelka s ministrem
Kvůli dotacím se Hlavatý pustil už podruhé do veřejné kritiky ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Ten termín nás tlačí a já si kvůli panu ministrovi sednout do vězení nepůjdu,“ říká s dovětkem, že se spor snažil řešit s ministrem napřímo po telefonu, přes emaily a zprávy a následně i přes vedení koaličních stran.
Ministr práce Marian Jurečka se vůči jeho výtkám veřejně ohradil. I on se cítí být situací dotčený.
Dva klíčové momenty sporu
1) Obce musí zajistit místo, jinak jim hrozí, že budou rodičům platit
Dle školského zákona mají od 1. září 2017 obce povinnost zajistit kapacity v předškolní péči. Ovšem bez jakékoliv sankce v případě, že tak neučiní. V rámci novely Ministerstva práce a sociálních věcí má ale začít platit povinnost obcí platit rodičům náhradu zhruba pět tisíc korun v případě, že místo pro děti nezajistí. Novelu poslanci schválili právě 20. prosince 2024 a aktuálně je v Senátu.
2) Peripetie s dotacemi na dětské skupiny
Už na podzim proběhl první spor mezi starosty a ministrem práce Marianem Jurečkou. V průběhu roku 2024 MPSV opakovaně přesvědčovalo, aby starostové neváhali a využili štědrý dotační titul na vytvoření dětských skupin. Výzva platila 100 procent nákladů včetně DPH. Ministerstvo ji opakovaně prodlužovalo. Do 29. února 2024, následně do 28. června 2024 a nakonec do 31. prosince 2024. Jenomže následně ji uzavřelo 22. září s tím, že byly vyčerpané prostředky z národních zdrojů na proplácení DPH.
Argumentuje, že obce mají povinnost zajistit místa předškolní péče už roky, a že o dotační výzvu na vybudování dětských skupin dlouhou dobu nejevily příliš velký zájem. Ministerstvo proto protahovalo termín uzávěrek žádostí a mluví o tom, že část starostů vše nechala až na poslední chvíli a navíc poslala nekvalitně podané projekty.
„Protože ale fakt chci, aby se skupiny zřídily, tak žádosti individuálně řešíme a dokola opravujeme se starosty a jejich lidmi. Tolik asi k té nekomunikaci. Stojí to moje lidi neskutečně hodin času a práce, kterou by si ušetřili, kdyby to dostávali na stůl v pořádku. Právě to způsobuje zdržení, a jak vidím váš text, je to pro dobrotu na žebrotu, protože nás ještě natřete, že jsme pomalí, přestože vycházíme maximálně vstříc!“ reagoval ministr Jurečka na kritiku Hlavatého.
Pane starosto, již jsme to dokonce řešili i spolu, ale když to preferujete na X, odpovím zde. Obce mají roky povinnost zajistit místa předškolní péče. Rozumný starosta se o to vždy snažil, protože je to služba jeho občanům a nemusel ho k tomu ani nikdo vyzývat. Protože chceme co…
— Marian Jurečka (@MJureka) February 12, 2025
Redakce se proto na harmonogram schvalování zaslaných žádostí ministerstva dotázala.
„Lhůty týkající se hodnocení jsou uvedeny v Obecných pravidlech výzev: do 50 pracovních dní od podání projektu by měla být ukončena Kontrola přijatelnosti a formálních náležitostí projektu, věcné hodnocení 25 dní, 35 dní je na jednání výběrové komise a administraci ukončení procesu hodnocení. Celkem je to 110 pracovních dní, tedy zhruba 5,5 měsíce včetně víkendů,“ popsal mluvčí MPSV Jakub Augusta s tím, že hodnotitelé zpracovávají projekty dle pořadí, v němž byly podané.
Pokud tedy žadatel podal projekt k 20. prosinci, vychází lhůta na vydání právního aktu a faktické schválení žádosti na přibližně konec června. V takovém případě by na stavbu zbývalo devět měsíců.
„Kolegové z odboru Národního plánu obnovy poskytovali žadatelům osobní konzultaci při přípravách projektových žádostí, což rozhodně není obvyklá praxe. A nadále v případě potřeby poskytují podporu. Opět navíc připravujeme webinář, kde zodpovíme případné dotazy starostů a nastíníme další postup. Na toto online jednání se připojí i pan ministr Jurečka,“ dodává Augusta.
Prodloužení lhůty o měsíc
Přestřelka mezi ministrem a starosty na sociálních sítích proběhla ve středu v podvečer, v pátek kolem sedmé hodiny nakonec vyústila v první pro starosty hmatatelný výsledek.
Resort rozeslal informace konkrétním žadatelům, z nichž vyplývá, že obce dostávají měsíc navíc na realizaci projektů – místo do konce března tak budou mít čas do konce dubna 2026.
Seznam Zprávy mají znění ministerské depeše k dispozici. Kromě posunu se žadatel také dozvěděl, jestli na jeho žádost vystačily peníze z vypsané alokace. Dle dat ke konci ledna bylo na dotaci vyhrazeno 700 milionů korun a žádosti dosahují téměř 900 milionů korun.
Vstřícného kroku si starostové cení. Ovšem dle Matěje Hlavatého z Tetína se na podstatě sporu nic nemění. „Pro nás to znamená, že musíme mít zkolaudovanou stavbu v únoru 2026, tak abychom stihli mít razítka od hygieny, razítka od hasičů a zapsali dětskou skupinu do seznamu dětských skupin,“ konstatuje.