Článek
„Nad námi většinou vysouvají podvozek. Vždycky to zatřese s okny a zavibruje s celým domem,“ popisuje paní Štěpánka, která bydlí se svou rodinou v sedmém patře paneláku na pražském Barrandově. Zatímco mluví, opět to zaburácí. Hluk, na který místní obyvatelé nejsou moc zvyklí, na další měsíce se ale stane běžnou součástí jejich životů.
Letiště Václava Havla v Praze od pondělí uzavřelo svou hlavní ranvej, která projde modernizací. To je nutné pro zajištění bezpečnosti v následujících letech. Letadla tak přistávají na vedlejší dráze. Aby se na ni stroje dostaly, musí přeletět nad hustě osídlenými oblastmi hlavního města – tedy Prahou 4, 5, 6 nebo 12.
Hluk i příští rok
V nejvytíženějších časech, tedy zejména ráno a večer, se podle paní Štěpánky burácení letadel ozývá i jednou za pár minut. „Což je pro nás obzvláště problém, protože máme malou dceru, kterou to budí,“ říká.
Vedlejší dráhu letiště využívá při špatném počasí nebo v době jarní a podzimní údržby, odstávka zpravidla ale netrvá déle než pár týdnů ročně. Letos ale má být hlavní ranvej mimo provoz po čtyři a půl měsíce. Klid nebudou mít místní ani příští rok, opravy se mají ve stejném rozsahu opakovat.

Tudy nyní létají letadla.
To nejhorší má přitom teprve přijít. S létem bude letadel jen přibývat. Zároveň se oteplí, takže budou lidé muset častěji otevírat okna. Zástupci Letiště Václava Havla navíc prohlásili, že letos zřejmě přepraví vůbec nejvíce pasažérů v historii. „Uvažuji, že na léto odjedeme s dcerou na chatu,“ dodává Štěpánka.
Stěhování pryč
A není sama. „Dokonce mě jedna občanka informovala, že se po oznámení uzávěr v letošním a příštím roce rozhodla z Prahy 5 odstěhovat. A já se jí opravdu nedivím,“ uvedl pro Seznam Zprávy radní městské části David Dušek.
Radnice dotčených samospráv tak žádají po letišti tučné kompenzace jako náhradu za to, že jejich občané musí snášet zvýšený hluk. Při poslední velké opravě ranveje v letech 2012 a 2013 ostatně obdržely statisíce až miliony korun.
To jim letiště přislíbilo i letos. „S každou obcí či městskou částí Letiště Praha jednalo o mimořádné finanční podpoře spojené se zvýšeným leteckým provozem a jeho dopady na danou lokalitu. Celkem se jedná o částku přesahující deset milionů korun,“ řekla mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.
Třeba Praha 5 získává podle memoranda uzavřeného s letištěm jako kompenzaci za hluk jeden milion ročně na jazykové kurzy pro děti. To ale radnici přijde málo. „Je to zcela nedostačující pro kompenzování ztráty komfortu obyvatel zasažených lokalit, ale víc se zatím vyjednat nepodařilo,“ uvedl Dušek. Přiměřená částka by byla podle něj taková, která by v dotčených lokalitách pokryla výměnu oken s vyšší protihlukovou ochranou a instalaci klimatizací.
Vedení Kladna, přes které letadla nově vzlétají, si přístup letiště naopak chválí. Město obdrží jako náhradu za letošní trable jeden milion, o jeho využití teprve rozhodne. „Žádné stížnosti občanů zatím neevidujeme, paradoxně jsem zaznamenal opačné ohlasy, kdy například děti velmi baví letadla sledovat,“ informoval mluvčí města Vít Heral.
Na zvýšenou podporu se může těšit i Praha 6, která leží v těsné blízkosti letiště. Děti ze základních škol dostanou na jazykové kurzy o milion víc ročně než dosud, a to čtyři miliony korun.
„Navíc letos poskytne letiště Praze 6 mimořádný finanční dar na předem domluvený projekt ve výši jeden milion korun. Půjde o stromořadí u základní školy T. G. Masaryka v ulici Stochovská,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek.
„Kompenzace Letiště Praha městské části přislíbilo a nyní se o nich jedná. Stížnosti na hluk jsme ze strany obyvatel zatím nezaznamenali,“ doplnil mluvčí Prahy 4 Aleš Berný.
Pomůže nová dráha?
Zástupci letiště si stojí za tím, že platné zvukové limity provoz na vedlejší dráze neporušuje. „Po celou dobu oprav bude samozřejmě monitorován hluk z leteckého provozu i v lokalitách pod vedlejší dráhou, jak tomu je i v běžném provozu. Je dobré uvést, že hlukové limity se vyhodnocují k provozu za šest měsíců s největším leteckým provozem, jak to vyžaduje platná legislativa,“ píše se na stránkách letiště.
Jeho vedení také připomnělo, že opravy musí proběhnout během léta, protože vedlejší dráha není přizpůsobená na lety za snížené viditelnosti. Mluvčí letiště Hejtmánková zdůraznila, že veškeré informace o opravě a odstávce hlavní dráhy se občané dočtou na webu letiště, v občasníku Za horizont nebo na speciální informační lince.
Podle letiště by mohla problémy s užíváním vedlejší ranveje do budoucna vyřešit stavba nové paralelní dráhy, která by měla dopravu během oprav nasměrovat mimo nejhustěji osídlené oblasti.