Článek
Po nedělním slavnostním odhalení ho v metropoli poprvé rozezněli zvoníci ze spolku Sanctus Castulus, který jeho vznik inicioval. Na nynějším místě u takzvaného čapadla bude zvon nejméně do konce září, poté se na pontonu přesune jinam. V budoucnu, předběžně od roku 2024, má být zvon trvale ve zvonici na Rohanském ostrově.
Vznik zvonu inicioval pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč. Ten připomněl, že pro nacistický zbrojní průmysl byly za druhé světové války do samozvané třetí říše odvezeny tisíce zvonů, z nichž každý reprezentoval příběh nějaké komunity.
„Velmi dlouho nosím v hlavě, jakým způsobem se pokusit tento ztracený a zapomenutý kus historie připomenout,“ řekl.
Můžeme odpustit, ale neměli bychom zapomínat. Nacisté z našich zemí odvezli a roztavili 9 801 zvonů. Tisíce umlčených zvonů nahradil jeden hlas živý a silný - zvon o celkové hmotnosti 9 801 kg. Dnes byl pokřtěn a poprvé i zazněl. Zatím bude na pontonu na pražském Čapadle. Bravo! pic.twitter.com/6S3C05kEyo
— Jiří Růžička (@ruzickavsenatu) August 28, 2022
Dodal, že celý projekt památečního zvonu trval od prvního nápadu po dnešní odhalení méně než rok, za což poděkoval všem, kteří přispěli. Výhodou pontonu podle Boháče je, že umožňuje dílo přesouvat po vodě, a do finálního umístění na Rohanském ostrově tak může navštívit více míst, odkud pocházely zvony, které připomíná.
Smysl funkčního památníku, který v neděli po 17:00 rozezněl centrum metropole, je připomenout minulost i ve vztahu k současnosti, jak uvedli další dnešní řečníci.
Zvon vyrobili mistři v nejstarším rakouském zvonařství Grassmayr v Innsbrucku a do Prahy dorazil tento týden lodí. Jeden z autorů zvonu Petr Grassmayr na odhalení řekl, že zvon připomíná potřebu bojovat za mír, který je to nejdůležitější, co máme. V té souvislosti připomněl i nesmyslnost války na Ukrajině. „Usilujme o mír,“ vyzval.
Prohlédněte si fotky z odlévání zvonu v Rakousku.
Zvon měří 187 centimetrů, váží 9801 kilogramů a jeho plášť zdobí fragmenty zvonů roztavených za války ve prospěch nacistického zbrojního průmyslu. Váha díla přímo odkazuje na počet zvonů, který byl z protektorátu Čechy a Morava odvezený v létě roku 1942 do hamburských válečných továren.
Plánované finální místo umístění zvonu na Rohanském ostrově vzešlo z toho, že právě v této lokalitě byly zvony z různých koutů Česka seskupovány a poté loděmi převáženy do Německa.
Se zvonem na Rohanském ostrově budou podle dřívějšího vyjádření náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka počítat i projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova. Jak řekl městský radní Jan Chabr (TOP 09), rada bude v pondělí schvalovat smlouvu o smlouvě budoucí, podle které po finálním umístění spolek zvon daruje městu.