Hlavní obsah

Povalil nelegální billboard, stíhala ho policie. Není to ani přestupek, řekl úřad

Foto: Seznam Zprávy

Nelegální billboardy se do Jesenice pravidelně vrací. Mění se pouze nálepka se jménem údajného majitele.

Rozhodl se odstranit nelegální billboard u silnice a čelil za to trestnímu stíhání. Nebylo to společensky škodlivé, rozhodl nakonec správní orgán.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Přesně před rokem se Jan Vavřín nechal zlákat k nočnímu dobrodružství. Už delší dobu mu ležely v žaludku nelegální billboardy, kterými jihočeský podnikatel Anton Fischer doslova obsypal Českou republiku. Přes internetovou skupinu lidí, kteří bojují s nelegální reklamou, se Vavřín spojil s podobně smýšlejícím kolegou a vydali se do Jesenice u Prahy, aby jeden takový nelegální billboard odstranili.

Společnými silami uvolnili roxorové tyče, které lehkou konstrukci billboardu držely u země, a vítr reklamní poutač povalil. V tu chvíli nabraly události rychlý spád.

Z kolegy se vyklubal Fischerův zaměstnanec. Sám Anton Fischer se společně se synem Oliverem schovávali v autě kousek od nelegálního billboardu. Během chvilky ležel Vavřín na zemi se zkroucenýma rukama, zkrvaveným obličejem a rozbitými brýlemi a čekal na příjezd policie.

Seznam Zprávy tento příběh popsaly přesně před rokem:

Tím navíc teprve začala druhá, ještě horší epizoda. Fischer vyčíslil škodu na billboardu na 17 963 korun a podal trestní oznámení. Po čtyřech měsících policie Vavřína obvinila a zahájila s ním trestní řízení.

Po roce se ale zdá, že pro mladého aktivistu má příběh šťastný konec. Policie případ překvalifikovala na přestupek a Městský úřad Jesenice následně přestupkové řízení zrušil: „Skutek, o němž se vede řízení, není přestupkem,“ píše se v úředním rozhodnutí, které mají Seznam Zprávy k dispozici.

Nadhodnocená škoda a falešná fotka

Policie brzy pojala podezření, že je škoda nadhodnocená. Podle úředního dokumentu k tomu vyšetřovatele vedla dvě vodítka. Zaprvé se odhad ceny náhle zvýšil a zadruhé si tento odhad nechal majitel udělat od firmy sídlící na společné adrese.

Podle znalce objednaného policií byla škoda ani ne poloviční, znalec ji vyčíslil na 8375 korun. Z trestného činu se tak rázem stal přestupek a případ dostal na stůl místní městský úřad. Policie navíc zjistila, že majitel dokládal poškození falešnou fotografií.

„Součástí spisové dokumentace jsou fotografie poškození konstrukce ze dne 31. 1. 2023, kdy šetřením Policie ČR OOP Jesenice bylo zjištěno, že společnost Eurobillboard Group, s. r. o. zaslala stejné fotografie poškození v této věci jako na Policii ČR OOP Jižní Město, kde je prověřována jiná věc. Z úředního záznamu Policie ČR ze dne 31. 1. 2023 vyplývá, že na místě při ohledání billboardu nebylo shledáno žádné zjevné poškození,“ píše se v protokolu.

Jak funguje byznys s nelegálními billboardy

Reklamu prodává společnost Eurobillboard, zatímco samotné konstrukce vlastní vždy jedna z Fischerových schránkových firem registrovaných na bílého koně. Protože umístění reklamy zpravidla porušuje zákony, schránková firma postupně sbírá pohledávky od nejrůznějších úřadů a soudů. V určitou chvíli jednoduše zanikne, na billboardech se objeví nová nálepka s názvem jiné firmy a byznys jede dál.

Seznam Zprávy oslovily jihočeského podnikatele Antona Fischera s dotazem, jak tyto nesrovnalosti vysvětluje. Do vydání článku ale odpověď nepřišla.

Policie zároveň na tomto případu přesně popsala, jak Fischerovo „podnikání“ s billboardy funguje:

„Toto reklamní zařízení se objevuje na území obce Jesenice opakovaně, a to vždy bez vydaného povolení vyžadovaného podle zákona. Z informace (od městského úřadu) vyplývá, že během správních řízení vedených stavebním úřadem v pozici vlastníka reklamního zařízení vystupovala společnost EDGE Reality, Eurobillboard CZ a PULCA,“ stojí v protokolu.

Úřad nakonec dospěl k rozhodnutí, že se Vavřín přestupku nedopustil. Překročil sice zákon, když poškodil cizí majetek, ale podle úřadu by zároveň jeho chování muselo „vykazovat určitý stupeň škodlivosti pro společnost“. A nic takového se podle městského úřadu nestalo.

„V tomto případě došlo k povalení reklamní konstrukce, která byla na místě bez vydaného povolení a místně příslušný stavební úřad vedl řízení o odstranění stavby,“ konstatuje správní orgán.

Navíc Vavřínovi v očích úřadu pomohlo, že se nesnažil reklamní poutač zničit. „Cílem jeho jednání nebylo reklamní panel zničit, odstranit, nebo poškodit, ale povalením ‚zneviditelnit‘. V řízení bylo z výpovědi obviněného zcela bez jakékoli pochybnosti prokázáno, že jeho jednání nenaplňuje zákonné materiální znaky,“ uzavřel případ správní orgán.

Doporučované