Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Krystalická látka, kterou někdo vysypal v honitbě Rádlo na Jablonecku, byl prací prášek.
„V souvislosti s nálezem látky jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci,“ uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.
Jak už informovaly Seznam Zprávy v úterý, lidé z Mysliveckého spolku Zelené údolí močili na vnadiště. Není jasné, jestli mají prsty i ve vysypání prášku.
„Bylo to nevhodné,“ přiznává v rozhovoru pro Seznam Zprávy hospodář spolku Jan Bejdák. Počínání dvou mužů zachytila také fotopast. Snímky z ní redakce získala. Podle odborníků mohou lidská moč či neznámý prášek divočáky odpuzovat a ztížit jejich odlov.
Bizarní spor se odehrává v kontextu obří policejní akce, do níž bude postupně zapojených asi 70 policejních odstřelovačů. Do lesů na Jablonecku a Liberecku je prostřednictvím vlády povolala Státní veterinární správa. Odstřelem divočáků chce eliminovat riziko šíření afrického moru prasat, který se v blízkosti revírů šíří. Akce začala 4. listopadu, má trvat asi šest týdnů.
„Stojíme si za ní. Domluvili jsme ji ve spolupráci s Ministerstvy zemědělství a vnitra,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Potvrdil, že při odstřelu v dané honitbě zatím testy nákazu divočáků neprokázaly.
Myslivci akci s policejními vrtulníky, termovizemi i drony od počátku kritizují. Tvrdí, že je zbytečná a odhady černé v honitbě zvěře nadhodnocené. „Vnímám tu akci skepticky,“ říká Bejdák.
Podle informací od myslivců snímky močících mužů a rozházeného prášku pochází z vašeho revíru. Víte o tom něco?
Viděl jsem fotku, kde myslivci močí (rozhovor vznikl v úterý ještě před zveřejněním snímků – pozn. red.). Pokud jsem sledoval správně, bylo to minulé úterý, kdy měli kluci službu na sběr odstřelené zvěře. Ten den se tam zrovna odstřelily dva kusy. Kluci je zvedli. Potřebovali se vyčůrat, tak se tam vymočili. Ano, je to nevhodné. Ale také je nevhodné, že je při tom někdo vyfotil a poskytnul fotku pro celé Česko.
Nemohli tak odpudit další divočáky a mařit policejní akci?
Na stejném místě se ve středu i ve čtvrtek ulovily další kusy černé zvěře. To místo je pro odstřelovače aktivní. Samozřejmě tam na nalákání prasat dáváme kukuřici. Zrovna ji tam vezu. Není ideální, že se tam kluci vyčůrali, ale určitě to žádnou černou zvěř nezradilo.
Našli jste i prášek, o němž policie mluví?
Osobně jsem nic nehledal. Vím, že už na jaře se uskutečnila dezinfekce daného prostředí. Apeloval jsem na každého člena, aby se zdržel všech zavádějících akcí. Z tohoto týdne nemám žádné stížnosti nebo náznaky problému.
Nejsem myslivec, ale vaši kolegové asi přesně vědí, co znamená, když se vymočí na vnadišti. Chtěli tím vyjádřit, co míní o policejní akci?
Už historicky byli myslivci tak trošku partyzáni. Ať už se jedná o první, nebo druhou světovou válku. Možná ta partyzánština v někom převládá. Ale zdůrazňuju, že to nemělo vliv na odstřel. I zápisem Policie ČR je prokazatelné, že se tam ty kusy i později ulovily.
Mluvil jste o nevhodném snímku. Proč myslíte, že někdo fotku pořídil?
Myslím si, že někdo z celé policejní akce začíná být nervózní. Teď v úterý bylo uloveno nula kusů. Lákáme prasata kukuřicí, aby měli odstřelovači větší šanci, ale těch kusů na honitbě Rádlo rozhodně není ani 200, ani 150, ani 100 kusů, jak policie tvrdí. Počet se přecenil, stejně jako použití techniky. Rozumím, že je potřeba to dotáhnout do konce a na někoho vše svést. Bohužel nemůžu mít pod palcem všechny členy.
Stanovisko Státní veterinární správy k odlovu
„Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Připomínáme také, že obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám.
Redakce fotky získala anonymně, ověřila autentičnost. Vy víte, kdo snímky pořídil?
Domnívám se, že to budou fotopasti některého státního úřadu. Někdo si tam umístil kamery bez značky a dovolení držitele i uživatele honitby.
Mimochodem už letos v únoru jsme ze Státní správy myslivosti dostali zákaz toto konkrétní vnadiště využívat. Domnívali se totiž, že prasata se přesouvají na jinou lokalitu. Přitom jsme na tom místě loni ulovili přes 30 kusů černé zvěře. Pak jsme se museli odvolat, abychom tam dál mohli vnadit.
Chápu tedy správně, že za vás je celá policejní akce zbytečná, neúčinná, protože zvířat není nadbytek?
Zkusím to říct odborně a logicky. Chápu nervozitu z afrického moru černé zvěře, ale v celém okrese Jablonec nad Nisou nebyl ani jeden pozitivní kus. A týká se to i všech 14 kusů odstřelených minulý týden. Intenzita černé zvěře je tady minimální. Už loni v říjnu se mě při schůzkách ptali na počty kusů. Byl jsem tlačený do přesného čísla. Řekl jsem, že 50. Policie mluví na tiskovkách o 100 nebo 150 nebo 200 kusech. Co to je za odpověď po hodinách letů vrtulníky?
Jak vidíte další úspěšnost akce?
Skepticky. Zastřelili velké kusy, které pravidelně vodily selátka na místa, kde byly zvyklí. Teď bachyně selata na vnadiště nepřivede. Selata se rozprchnou, dostanou se na Liberecko, mohou se nakazit a dostanou se zpátky. Za mě to je absolutně špatně zvolený způsob prevence proti moru.
Podepsal jsem dobrovolně s držitelem honitby – Lesy ČR – že ulovíme minimálně 120 kusů černé zvěře. A teď musím žádat o zrušení smluvního plánu lovu. Za každý kus pod dohodnutý stav máme platit 2000 korun pokutu. Teď mám strach, že kvůli policejní akci ani na ten počet nedosáhneme. Zažádal jsem tedy o prominutí. A ještě jedna věc z odborné literatury.
Jaká?
Když se prasata rozmnožují, velká bachyně odhání kňoury od selat. Pokud dojde ke chrutí (páření) selat, tak tu za dva roky máme násobně víc selat.
Přitom policisté už takto zasahovali na Zlínsku před sedmi lety a výsledky si pochvalovali.
Tam to byla jiná akce. Kusy byly pozitivní. Vyčlenili tam prostor a všechno šlo dolů. A léčili. Tady nic pozitivní není, nic neléčí. Jen potřebují mít razítko pro Evropskou unii, že takto zamezili šíření afrického moru. V Německu udělali ploty, ale stálo to stovky milionů. Tady motivujeme zástřelným, ale ploty nejsme schopní udělat. Když někdo přijede na kontrolu, vše se vysvětlí velkou policejní akcí a bude hotovo.