Článek
Po devíti měsících detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu znovu uzavřeli vyšetřování případu, který se dotýká rozdělování dotací do sportu.
Stejně jako loni v létě i tentokrát policejní vyšetřovatel navrhl státnímu zástupci, aby podal obžalobu na devět lidí, mezi nimi také na někdejšího ministra Zemanovy vlády Karla Březinu.
Vedle Březiny jsou v návrhu uvedeni bývalí či současní pražští zastupitelé nebo úředníci magistrátu – třeba někdejší předseda výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl nebo bývalá vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová. Návrh na obžalobu se týká rovněž současných zastupitelů Jana Wolfa a Miloše Růžičky (oba za Spojené síly pro Prahu).
„Ve věci bylo vyšetřování ukončeno a spisový materiál byl společně s návrhem na podání obžaloby předložen státnímu zástupci ve věci vykonávajícímu dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení. Ten nyní věc podrobně prostuduje a rozhodne, zda podá k příslušnému soudu obžalobu, či vyřídí věc jinak,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Obvinění vinu odmítají. Například zastupitel Wolf tvrdí, že ve spise proti němu není žádný odposlech a ani žádný jiný důkaz. „Viněn jsem za to, že jsem mohl předjímat nějaké rozhodnutí a že jsem na komisi o dotacích hlasoval,“ uvedl Wolf.
Soňa Fáberová, na niž policisté narazili při vyšetřování dotační kauzy Miroslava Pelty, už loni pro Seznam Zprávy uvedla, že ji kauza velice profesně i lidsky poškodila. Redakce oslovila také další obviněné, ale zatím se k novému vývoji v kauze nevyjádřili.
Vyšetřovatelé v obvinění v listopadu 2019 popsali, že podle jejich závěru bylo v kauze ovlivněno přidělení pěti dotací.
Tři z nich spojili s klubem plážového volejbalu Antonína Lébla a popsali, že částku v celkovém objemu 630 tisíc korun dostal spolek TJ ABC Braník jen díky úpravě bodového hodnocení. Díky tomu mu podle policie přišla podpora 500 tisíc korun, přitom původně neměl dostat peníze žádné.
Další dotací, která byla podle policie zmanipulována, byla podpora pro SK Ďáblice, kde svá zjištění staví policie mimo jiné na odposlechu mezi úřednicí Soňou Fáberovou a starostou Ďáblic Milošem Růžičkou, který byl členem komise, jež v konečné fázi o rozdělení peněz rozhodla.
Poslední ovlivněný projekt byl podle policie pro SK RSF Praha. Tento klub získal v roce 2018 částku 500 tisíc korun na nákup posilovacích strojů a vybavení posilovny. Také v tomto případě bylo upraveno bodové hodnocení a to až po původním rozhodnutí komise, jež rozhodovala.
Policie v této kauze, jak také dříve popsaly Seznam Zprávy, získala cenné svědectví, a to přímo od úředníka magistrátu, který pracoval na oddělení sportu. Policistům řekl, že existoval seznam preferovaných klubů a svazů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod pražských politiků.
Uvedl mimo jiné, že vedle Pražského fotbalového svazu na něm bylo dalších třináct jmen. Třeba Fotbalová asociace České republiky, Český svaz ledního hokeje, AC Sparta Praha, HC Sparta Praha, TK Sparta Praha, SK Motorlet Praha, FK Slavoj Vyšehrad, FK Dukla Praha nebo Český svaz cyklistiky.