Článek
Usnesení zpřístupnil Ústavní soud ve svojí databázi. Muž se už dříve bránil u jiných soudů, například poukazoval na to, že akce nezpůsobila škodu ani nikoho neohrozila a že měla upozornit na veřejně prospěšné cíle.
„Společenskou nebezpečnost protiprávního jednání nemůže eliminovat ani politická pohnutka,“ rozhodl loni Nejvyšší správní soud (NSS).
S podobnými argumenty muž neuspěl ani u ústavních soudců. „ÚS nezpochybňuje naléhavost motivů stěžovatele, avšak respektuje, že veřejná moc na porušení zákonem chráněných zájmů přiměřeně reaguje,“ uvedli v usnesení.
Už NSS upozornil na to, že újma na životě a zdraví hrozí lidem, kteří vniknou do dobývacího prostoru i v době nečinnosti těžebních zařízení. Situace bývá potenciálně nebezpečná také pro příslušníky bezpečnostních sborů či pracovníky dolu, kteří musí vzniklý incident řešit.
Pokutu 8000 korun muži vyměřil obvodní báňský úřad pro Ústecký kraj. Později sankci potvrdil Český báňský úřad v Praze a muž neuspěl ani se žalobou ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem.
Proti těžbě uhlí protestovalo v létě 2018 několik stovek aktivistů z různých evropských zemí – účastníků akce Klimakemp v Louce u Litvínova. Menší část jich pronikla do prostoru dolu Bílina a k rypadlu. Po většinu dne byla těžba zastavená.