Hlavní obsah

Pojistka k připravované revizi dávek. Mimořádná okamžitá pomoc se znásobila

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Mimořádná okamžitá pomoc má nově sloužit i k opakované pomoci. Ilustrační snímek.

Nově mohou lidé během 12 měsíců čerpat až bezmála 200 tisíc korun skrze nenárokovou dávku. Ministerstvo přiznává, že mimořádná okamžitá pomoc má řešit i dlouhodobější problematické situace, které nepostihne revize dávek.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dávka, která sehrála klíčovou roli po zářijových povodních, má mít větší vliv i do budoucnosti. V rámci povodňového balíčku Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) rozšířilo limit pro celkové roční čerpání mimořádné okamžité pomoci z dvacetinásobku životního minima na čtyřicetinásobek.

Nově tak mohou příjemci během 12 měsíců čerpat na mimořádné okamžité pomoci až bezmála 200 tisíc korun.

A ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vysvětluje, že dávka do budoucna bude mít širší využití. Z jednorázové pomoci se stane jakási pojistka vedle připravované revize dávek.

„Čtyřicetinásobek jsme si nechali právě proto, abychom byli schopni reagovat flexibilně v situaci, kdy nám naběhne jednotná dávka,“ vysvětlil před novináři ministr práce.

Samotné navýšení limitů na bezmála 200 tisíc korun pak má znamenat, že dávku budou moci využívat po delší období. „Není to ale tak, že toho člověka v té situaci necháme rok, dva, tři, čtyři,“ doplnil Marian Jurečka s tím, že bude tlak na to, aby příjemce svoji akutní situaci řešil.

Ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek na MPSV Kateřina Jirková pak uvedla, že navýšená okamžitá pomoc bude sloužit vedle sjednocené dávky jako zadní vrátka pro řešení mimořádností.

„Vytváříme segment, kdy Úřad práce z moci úřední na základě vlastního uvážení může sáhnout do mimořádné okamžité pomoci, která je určena pro udržení bydlení nebo pokrytí životních potřeb a má povahu opakující se pomoci,“ uvedla Kateřina Jirková. Důležité je, že ředitelka zmínila opakující se pomoc, protože zatím dávka platila spíše za jednorázovou pomoc.

I ředitelka Jirková ovšem dodala, že čerpání nadále bude znamenat „vykřičník“, že se v domácnosti musí něco změnit.

Změna prošla v rámci protipovodňového balíčku a je platná.

Už ne jednorázová, ale i opakovaná pomoc

Ministr práce Marian Jurečka popsal situace, kdy mimořádná okamžitá pomoc velmi účinně funguje – slouží například v momentě, kdy je potřeba složit kauci před nastěhováním do pronajatého bytu.

Podle Jurečky je v takovém případně dávka velmi efektivní – 90 procent žadatelů, kteří ji dostali, si bydlení následně udrželo déle než 12 měsíců

Dalším okamžikem, kdy nastoupí mimořádná okamžitá pomoc, je pak podle ministra práce specifická situace lidí s velmi nízkými příjmy a vysokými výdaji za bydlení, kterou sjednocená dávka nevyřeší.

S tím, že využití mimořádné okamžité pomoci na kauce je velmi efektivní, souhlasí i Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení, která zastřešuje organizace pomáhající se zabydlováním.

„Existuje i metodický pokyn Úřadu práce, že by se to mělo na kauce využívat. Je to naměřené jako nejefektivnější dávka v České republice z hlediska toho, kolik peněz se vynaložilo a že to pomůže rodině udržet si bydlení,“ souhlasí Mikoláš Opletal.

Pozor, dávka je nenároková, reagují odborníci

Společně s další odbornicí na dávkové systémy Alenou Zieglerovou z Institutu pro sociální inkluzi ovšem varuje před vrtkavostí mimořádné okamžité pomoci.

„Je to taková nesystémová dávka v tom smyslu, že o ní rozhodují jednotlivé úřady, komu ji přiznají a komu ne a v jaké vyšší,“ říká Opletal s důrazem na to, že není nárok na to, aby dávka byla vyplacená.

Alena Zieglerová s nadsázkou mluví o tom, že mimořádná okamžitá pomoc je mytickým nástrojem. Pokaždé když vznikne nejistota ohledně systémového řešeni, zaštítí se podle ní MPSV právě tímto nástrojem.

Aktuálně tak má podle odbornice z Institutu pro sociální inkluzi mimořádná okamžitá pomoc řešit nevyhovující bydlení.

Nově totiž sjednocená dávka zohledňuje i to, jestli domácnost žije ve vyhovujících, nebo naopak zdravotně závadných a nevyhovujících prostorách. V takovém případě může dojít až na odebírání složky bydlení dané dávky, tedy že žadatelé fakticky přijdou o obdobu dnešního příspěvku na bydlení.

„To řešení je pořád postavené takhle: Sebereme vám dávky. A vyberete si mimořádnou okamžitou pomoc,“ upozorňuje Alena Zieglerová.

I meziroční data ukazují, že důležitost mimořádné okamžité pomoci roste. Zásadně narostlo čerpání během povodní. Mezi říjnem 2023 a 2024 trojnásobně vzrostl počet příjemců z 2700 domácností na více než osm tisíc. V období od ledna do října pak vzrostly i výdaje spojené s čerpáním, a to šestinásobně.

Ovšem i srpnová – předpovodňová – data odhalují, že mimořádná okamžitá pomoc rostla nejvíce z dávek pomoci v hmotné nouzi.

Doporučované