Hlavní obsah

Podvody u přijímaček na medicínu? Lidé používali mobily, tvrdí uchazeč

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Někteří uchazeči o studium na pražské 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si stěžují na údajné podvádění během přijímacích zkoušek. Několik lidí adresovalo stížnost vedení fakulty, to však pochybení odmítá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Stačilo se porozhlédnout a viděl jsem lidi používat mobilní telefony, měli je položené mezi nohama na židlích,“ tvrdí o čtvrtečních přijímacích zkouškách na 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy Michal Vintera.

Hlásil se na obor všeobecné lékařství. Průběh testu ho ale zaskočil. Odhaduje, že s mobilem v ruce viděl během zkoušky nejméně dvacet uchazečů.

Přítomný dozor si toho prý nevšímal. „Během testu jsem vedle sebe měl dvě holčiny, které se zdravily a bavily. Dalo se šuškat, učitele to nezajímalo,“ popisuje.

Překvapila ho také volná pravidla během zkoušky. Narozdíl od přijímacích zkoušek na jiné fakulty si totiž lidé u sebe mohli nechat veškeré věci.

Dovoleno bylo také kdykoliv během zkoušky odejít na toaletu. Uchazeči v takovém případě museli odevzdat rozepsaný test pedagogickému dozoru. Evidoval se čas odchodu i příchodu, podle Vintery ale bylo jednoduché pravidla obejít. „Nikdo nás nehlídal. Mohli jsme jít i ve více lidech. Kdybych měl kamaráda, mohl jsem s ním jít na záchod a probírat otázky,“ podotýká.

„Je zklamání, že se na prestižní obor dostanou lidé, kteří získají body neetickým způsobem,“ dodává. Doufá proto, že se příští rok systém změní tak, aby podvádění nebylo možné.

14 stížností

Michal Vintera není jediným žadatelem o studium, který si stěžuje na průběh přijímacího řízení. 3. lékařská fakulta uvedla, že děkan Petr Widimský obdržel celkem 14 stížností.

Podle vyjádření fakulty si všichni lidé stěžovali právě na fakt, že uchazeči mohli volně odcházet na toaletu.

„Všichni stěžující předpokládali, že odchod na WC se rovná podvodu, neboť si tam dotyční zjišťují správné odpovědi například na ukrytém mobilním telefonu. Žádná ze stížností však není natolik konkrétní, aby bylo možno vyslovit podezření na podvod u konkrétního uchazeče,“ reagovalo vedení fakulty na svých webových stránkách.

Povolení odchodů na toalety je ale podle vedení u tříhodinového testu projevem respektu k fyziologickým potřebám.

Výzvu ke stížnostem navíc napsala na sociálních sítích osoba, která nebyla mezi uchazeči. „Stížnosti se začaly objevovat až po této výzvě na sociálních sítích. Některé stížnosti dokonce jsou psány tak, že je patrné, že stěžující sám podvod neviděl, ale slyšel o něm vyprávět či o něm četl na sociálních sítích,“ stojí dále v prohlášení.

Vedení fakulty tvrdí, že žádný z vedoucích poslucháren neuvedl, že by odcházelo neobvyklé množství osob, žádný z uchazečů ani nepoukázal na nedovolené chování. „Všichni pedagogové kategoricky odmítají, že by někdo opisoval z mobilního telefonu během psaní testů,“ sdělilo vedení.

Rozhořčení uchazeči

Informace o údajných podvodech spustily bouřlivé diskuze především na sociálních sítích. Dotčení se cítí i někteří studenti, kteří žádné podvody neviděli.

Podle Natálie Rybáčkové byla pravidla oproti jiným fakultám volnější. „Jako jediná fakulta nám umožnila mít tašky u sebe. Psali jsme to v obrovské místnosti, dozor opravdu nemohl dávat pozor na všechny lidi. Já osobně jsem nikoho opisovat neviděla ani na záchod se nechodilo, takže to nemohu posoudit. Každopádně přístup byl rozhodně volnější než jinde,“ popisuje své dojmy uchazečka o studium oboru nutriční terapie, který je také na 3. lékařské fakultě UK.

Do všech studijních programů fakulty bylo celkem přihlášeno 2893 uchazečů. Vzhledem k tomuto počtu se přijímací zkoušky konaly v Kongresovém centru Praha. Všechny stížnosti až na jednu se týkají oboru všeobecné lékařství.

Fakulta uvedla, že informace důkladně prověřuje a zváží případné zpřísnění pravidel příští rok. Konečné stanovisko však sdělí až po ukončení druhého kola přijímacího řízení.

Doporučované