Hlavní obsah

Podnikatel Shahram Zadeh je podmínečně na svobodě

Foto: ČTK/Zehl Igor, ČTK

Podnikatel Zadeh je podmínečně na svobodě, odpykal si asi 6,5 roku.

V říjnu Krajský soud v Brně v hlavní daňové kauze schválil dohodu o vině a trestu mezi Zadehem a žalobcem. Podnikatel si vyjednal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun. Z trestu si Zadeh odpykal asi 6,5 roku.

Článek

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh, odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků, je od pátku podmínečně na svobodě, informovala Česká televize (ČT). V říjnu Krajský soud v Brně v hlavní daňové kauze schválil dohodu o vině a trestu mezi Zadehem a žalobcem. Podnikatel si vyjednal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun. Vzhledem k času, který už strávil ve vazbě, mohl následně žádat o podmínečné propuštění. Podle ČT vyšel Zadeh na svobodu v pátek z brněnské vazební věznice.

Dohodnutý trest je souhrnný. Justice už dříve uložila Zadehovi osm let vězení za ovlivňování svědků. Daňovou kauzou se 14 obžalovanými se Krajský soud v Brně zabýval od roku 2016. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot, obžaloba škodu vyčíslila na 2,5 miliardy korun.

Podle rozsudku založila organizovaná skupina kolem Zadeha řetězec 85 firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly, a to v období od března 2012 do června 2013. Obchodní činnost firem byla podle rozsudku od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot.

Státní zástupce Aleš Sosík už dříve uvedl, že šlo o takzvaný triangl, což je mechanismus, díky kterému lze dovážet pohonné hmoty, aniž jsou zatíženy daní. Prodejce pak vůči ostatním navíc získává konkurenční výhodu.

Zadeh původně vinu popíral, podle žalobce patřil mezi hlavní organizátory. Podnikatel loni v prosinci překvapivě projevil zájem o dohodu, po něm někteří další obžalovaní. Soud poté jejich případy vyčlenil do samostatných trestních řízení.

V jiném procesu byl Zadeh odsouzen spolu s několika komplici za to, že se snažil přimět svědky v kauze daňových úniků k nepravdivé výpovědi. Podle brněnských soudů se dopustil křivého obvinění, nadržování a podplácení.

Doporučované