Článek
Podrobnosti o snižování počtu zaměstnanců České pošty a to včetně rozdělení dle krajů přinesl čtvrteční deník MF Dnes. Má k dispozici dokument o hromadném propouštění, který vedení České pošty adresovalo Úřadu práce. O místo podle něj přijde 2269 lidí.
Podle dokumentu má propouštění postihnout zaměstnance ve všech krajích, nedotkne se naopak členů vyššího a top managementu, ale například ani doručovatelů balíků, řidičů či třídičů balíků. Státní podnik zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí.
Koho bude pošta propouštět
Kraje a počty propuštěných
- Středočeský kraj 302
- Moravskoslezský kraj 258
- Jihomoravský kraj 238
- Hlavní město Praha 236
- Jihočeský kraj 182
- Ústecký kraj 158
- Plzeňský kraj 152
- Zlínský kraj 138
- Pardubický kraj 136
- Olomoucký kraj 121
- Liberecký kraj 97
- Královéhradecký kraj 97
- Kraj Vysočina 80
- Karlovarský kraj 73
Propuštění podle profesí
- Pošťáci na přepážkách 1388
- Listovní doručovatelé 511
- Nižší management 320
- Operátoři v zázemí (např. výběrčí schránek) 43
- Team lídři II (např. dispečer) 4
- Služby (např. údržbáři) 2
- Střední management 1
Profese, které propouštění nepostihne
- Doručovatelé balíků
- Řidiči
- Třídiči
- TOP management
- Vyšší management
Pramen: Oznámení Úřadu práce o hromadném propouštění, které publikovala MF DNES
Krom propouštění zaměstnanců počítá plán na transformaci pošty i se zavřením zhruba tří stovek poboček v obcích nad 2500 obyvatel. Ze současných 3200 by měl jejich počet klesnout na 2900.
Předloha je zatím v takzvaném meziresortním připomínkovém řízení a na projednání vládou teprve čeká. Dojít by k tomu mělo začátkem dubna, kdy po schválení bude na poště, aby určila, které pobočky skončí.
Ve středu se ale kabinet modernizací pošty zabýval. Po jednání ministr vnitra Vít Rakušan prohlásil, že náklady přesáhnou osm miliard korun, přičemž podnik použije státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku.
Dnes k tomu Rakušan doplnil, že Česká pošta propouštěným lidem pomůže s hledáním nové práce. Podle ministr vnitra mohou najít uplatnění třeba na úřadech práce, kde úředníci chybí.
„Už v tuto chvíli je aktivně nabízíme logistickým firmám. Nabízíme je provozovatelům pošt Partner, je o ně ve velké míře zájem. Nabízí se jim placená rekvalifikace. Pan ministr Jurečka má zájem o tyto lidi na úřady práce, kde se zaměstnanců naopak nedostává. Budeme se zabývat každým jednotlivcem, nebude propuštěna matka samoživitelka nebo někdo ve větších ekonomických problémech,“ uvedl Rakušan.
Předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová už dříve uvedla, že pošta hledá úspory už od roku 2013 vzhledem k tomu, že musí poskytovat ztrátové služby, jak jí ukládá zákon. A proti propouštění zřejmě budou odbory protestovat.
„Určitě připravujeme nátlakové akce na zaměstnavatele, aby podmínky pro zaměstnance byly co nejdůstojnější a aby pracovali v přijatelných podmínkách,“ uvedla. Detaily ale nechtěla zatím říkat s tím, že dosud s nimi nikdo zamýšlené změny neprobíral.
Podrobnosti zatím nezná ani předseda Svazu měst a obcí ČR a člen dozorčí rady České pošty František Lukl.
„Někteří starostové mě kontaktovali, zda máme ten seznam. Svaz měst a obcí by chtěl být mediátorem, abychom se sešli u jednoho stolu a na základě místní znalosti posoudili, která pobočka je z hlediska dostupnosti vhodná. Netýká se to jen velikosti pobočky, ale i toho, jestli je tam parkoviště nebo dobré dopravní spojení,“ uvedl tento týden pro Seznam Zprávy.
V posledních letech pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Za loňský rok vykáže ztrátu okolo 1,5 miliardy korun a na konci roku jí hrozila insolvence.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme dnešní vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana.