Hlavní obsah

Pod sakem na tajňačku kopačák. Politici vzpomínají na setkání s papežem

Foto: Facebookový profil Jana Bartoška, SZ

„Požádal jsem ho, jestli by mi ten míč nepodepsal. Že ho mám pro fotbalisty Orla,“ vzpomíná lidovec Jan Bartošek.

Papež František zemřel v pondělí 21. dubna ve věku 88 let. Na svá setkání s ním vzpomínají i čeští politici.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Přiznám se, byl to skutečně vzácný a úctyhodný okamžik, za nějž jsem moc vděčný. A na závěr setkání se odehrálo jedno takové překvapení,“ vzpomíná na setkání s papežem Františkem v polovině července 2022 místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

S hlavou katolické církve se nesešel jako politik, ale jako zástupce a člen křesťanské sportovní organizace Orel. Během setkání na Svatopetrském náměstí papeže spolu s ostatními členy výpravy požádali, aby jim požehnal reliéf svaté Ludmily, patronky rodin, matek, babiček, vychovatelů mládeže, ale také patronky právě Orla.

„To setkání bylo velmi milé a radostné. Papež nám řekl, že práci s mládeží velmi fandí. Ostatně sám se velkou etapu svého života mládeži věnoval. A také je o něm známo, že je velkým podporovatelem sportu, a proto jsme mu dovezli jako dar fotbalový míč od Orla z České republiky,“ popsal Seznam Zprávám Jan Bartošek.

Co už se ale méně ví, že k papeži „na tajňačku“ pod sakem propašoval ještě druhý kopačák.

„Požádal jsem ho, jestli by mi ten míč nepodepsal. Že ho mám pro fotbalisty z Orla. On se tomu zasmál a normálně to udělal: podepsal se „papež František“. Nám všem tím udělal obrovskou radost. Takže v klubovně máme podepsaný kopačák od papeže,“ popisuje s úsměvem Jan Bartošek.

Velmi osobní vzpomínku svěřil Seznam Zprávám premiér Petr Fiala. Ten se s papežem Františkem setkal během oficiální návštěvy Vatikánu počátkem června 2022.

„Během soukromé audience jsme tehdy samozřejmě hovořili o mezinárodní situaci, především o válce na Ukrajině, jejích důsledcích, o utrpení a statečném boji Ukrajinců proti ruské agresi,“ popisuje jedno z tehdejších oficiálních témat.

„Nejvíce si ale pamatuji, že se František živě zajímal o mé zkušenosti se skrytou církví působící v době komunistického režimu, sám dobře znal život argentinské církve pod vojenskou diktaturou. Myslím, že i tato jeho životní zkušenost byla jedním ze zdrojů jeho reformního úsilí a kladení důrazu na podstatné věci, více než na formu,“ dodává premiér Fiala.

Foto: FB Petra Fialy

Petr Fiala s papežem Františkem na snímku z Vatikánu z února 2024.

Zmíní ale i ryze soukromé povídání takzvaně mezi čtyřma očima, po němž měl možnost představit papeži i svou ženu Janu.

„Papež František byl potěšen, když se dozvěděl, že jsme manželé právě třicet let. Na závěr audience nám požehnal. Není to žádná zdvořilostní fráze, když řeknu, že to bylo velmi příjemné, obohacující setkání. Samozřejmě nechyběl oficiální rozměr schůzky mezi státníky, ale současně v tom bylo něco navíc. Oslovil mě velmi lidský, otevřený, osobní přístup papeže Františka, hluboký zájem o zkušenost a názory druhého člověka, nepředstíraná starost o bližní,“ shrnuje své pocity se setkáním s hlavou katolické církve premiér Fiala.

Premiéra Petra Fialu tehdy doprovázel současný předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. I on vzpomíná na mimořádně silné a nevšední setkání s papežem Františkem.

Tehdy se hlava katolické církve už pohybovala na invalidním vozíku. „Přesto z něj sálala velká vnitřní energie, když se na vás podíval, když vám podal ruku, když s vámi něco krátce pohovořil. Pak jsem ho viděl druhý den na malé audienci, kde v projevu k malému počtu účastníků apeloval na potřebu podporovat rodiče, rodiny, ale třeba i rozpadající se rodiny,“ vzpomíná předseda lidovců.

„Papež František byl neuvěřitelně lidský, spontánní a nebyl papežem na nějakém piedestalu: By to člověk, který žije s lidmi, žije pro lidi a dokázal upoutat nejen věřící, ale byl inspirativní i pro nevěřící, kteří vyznávají obecné lidské hodnoty a kvalitu života,“ říká Marian Jurečka. Ze setkání si neodnesl jen duchovní zážitek.

„Dostal jsem osobní dárek, který mi papež František dal takříkajíc z ruky do ruky. Jedná se o pastýřský růženec. Mám ho doma a je to památka na celý život.“

Související témata:

Doporučované