Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Požár restaurace v severočeském Mostě se řadí k nejtragičtějším v samostatné české historii. Plameny za sebou nechaly šest mrtvých a osm zraněných.
Jak k požáru došlo? Potvrzené to zatím není, nicméně vyšetřovací verze, která je podle policie nejpravděpodobnější, zní asi takto: Převrhla se plynová lampa, která vyhřívala dřevěnou přístavbu k restauraci, a v důsledku původního požáru následně explodovaly propanbutanové lahve.
Otázky a odpovědi: Co se stalo v Mostě?
Samotná exploze však podle znalce přes požární ochranu Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Václava Kratochvíla není tím hlavním problémem. „Nejde ani tak o sílu výbuchu. Jde o to, že teplota plynovzdušné směsi propanbutanu může být až 2000 °C,“ říká v rozhovoru, který poskytl pro Seznam Zprávy. „Toho tisícistupňového mraku se nadechnete jednou, dvakrát a prostě končíte.“
Jak obecně vypadá výbuch propanbutanové lahve?
První, co si k tomuto tématu musíme říct, je, že to nejsou samotné lahve, co je nebezpečné, nebezpeční jsou lidé, kteří s nimi zachází nesprávně. V oběhu jsou totiž jenom v České republice miliony lahví, nicméně mimořádných událostí - natožpak tak tragických jako byla ta dnešní v Mostě - jednoduše miliony nejsou.
Dál si musíme říct, že má-li dojít k výbuchu plynu nebo k nějakému explozivnímu hoření, plyn se z té lahve musí nějak uvolnit - do té doby nic, do té doby je samozřejmě zcela bezpečný. Jsou tedy dvě varianty, jak by mohlo k výbuchu dojít.
Jaké?
Buď je tlaková láhev vystavena podmínkám požáru, jejím zahříváním se dosáhne destrukčního tlaku, kdy se lahev roztrhne. A plyn v ní, pokud je hořlavý nebo výbušný, tak hoří nebo bouchne v prostoru, kde se nachází - buď v uzavřeném prostoru, nebo i na volném prostranství.
Dále - ale to jenom v uzavřeném prostoru - je pak teoreticky možné, že dochází k nedokonalému spalování, u toho propanbutanu řekněme, a prostor se naplní nespálenými plyny, které pak následně vybouchnou. V případě restaurace je však tato varianta velmi nepravděpodobná. Pochybuju, že když by tam hosté seděli, cítili propanbutan a dál popíjeli a pojídali. Tam bylo několik mrtvých a zraněných, to se muselo stát mnohem náhleji - ne že jen unikal plyn, který pak bouchl.
Jak to vypadá v Mostě po požáru? Podívejte se na fotografie:
Podle současné vyšetřovací verze se to stalo tak, že na dřevěném trámovém přístavku byly plynové ohřívače, některý z nich se převrhl a způsobil požár, v jehož důsledku poté vybouchly ty propanbutanové lahve. Jak silný může takový výbuch být?
Nejde ani tak o sílu toho výbuchu, jde o to, že teplota plynovzdušné směsi propanbutanu může být až 2000 °C.
Co to znamená?
Já nevím, v jakém stavu jsou ti lidé, myšleno zranění i oběti. Nabízí se otázka, zda jsou „rozmasakrovaní“ kvůli výbuchu, nebo zahynuli kvůli plynu.
Zkuste se nadechnout zplodin z hoření - i kdyby to byla polovina - o teplotě 1000 °C. Odpověď tak může být spíš ta, že spíše než kvůli tlakové vlně bylo příčinou smrti popálení - a nemyslím teď vnější na povrchu těla, nýbrž vnitřní na dýchacích cestách. Když to řeknu jednoduše: Toho tisícistupňového mraku se nadechnete jednou, dvakrát a prostě končíte.
Pokud hasiči provádějí zásah v objektu, kde se mohou ještě nacházet další propanbutanové láhve, jak mají postupovat, aby chránili samozřejmě v první řadě sami sebe?
Pro tyto situace jsou stanovené praktické postupy v metodických listech a postupuje se samozřejmě s respektováním i tohoto rizika.
Rozhovor s hasičem od zásahu:
Postupuje se za překážkami a dále bez ohledu na výbuch, nebo nevýbuch i jindy, hasič vždy postupuje u země. Cílem je pak samozřejmě co nejdříve najít nevybuchlé lahve a co nejdříve je začít chladit, protože to nejhorší, k čemu může dojít, je další roztržení.
I pokud totiž půjde jen o tlakovou lahev se vzduchem, která se roztrhne, tak pořád ta první fáze uvolnění plynu, jíž říkáme fyzikální expanze, je velmi nebezpečná. Já to přirovnám: Je to asi jako když náklaďákem najedete na čutací merunu pro fotbalistu. Ono to bouchne, dál to nehoří, ale už i to jsou tlakové účinky.
A když to hoří?
Když je to hořlavé, tak to pak ještě následně má deflagrační, popřípadě výbuchové účinky.
Reportérka Seznam Zpráv byla v Mostě, mluvila s místními, kteří jí sdělili, že restaurace v přístavbě, kde vznikl požár, využívala plynové ohřívací lampy, které stály natěsno mezi stoly. Chci se tedy zeptat, zda existuje nějaký předpis nebo nějaká norma, jak se má s tímto zařízením zacházet?
Právě jsem si dnes v souvislosti s tímto požárem hledal plynové lampy na internetu. Našel jsem si zhruba pět nebo šest různých lamp a u většiny z nich jsem si přečetl, že mají bezpečnostní vzdálenost jeden metr.
Přečtěte si reportáž z Mostu:
„Bylo to strašné. Ozvalo se několik výbuchů a pak nás evakuovali,“ popisují místní tragédii, která se odehrála v noci v restauraci U Kojota v Mostě. Při požáru tu zemřelo šest lidí a dalších osm je ve velmi vážném stavu.
V tomto jsou vždy velice důležité bezpečnostní podmínky výrobce, které jsou uvedeny v jeho technických dokumentech. Výrobci mají povinnost bezpečnostní vzdálenost určit.
Jinými slovy: Pokud je bezpečnostní vzdálenost jeden metr, splnil jste technické podmínky výrobce tím, že jste to dal aspoň metr od dřevěné stěny. Samozřejmě podotýkám, že nevím, jak vypadala situace v té restauraci v Mostě ani jaký typ plynové lampy tam používali.
Chápu to tedy tak, že ty ohřívače jsou standardně napojeny na tu samotnou propanbutanovou lahev.
Ano, z plynové lahve, která je umístěna v těle u podlahy, se odebírá přes redukční ventil plyn, jenž se vtlačuje do trysek, které mají vesměs elektronické zapalování, aby to bylo uživatelsky přívětivé.
Trysky jsou - tak jako na každém jiném propanbutanovém spotřebiči - dimenzovány tak, aby jimi procházel takový objem plynu a takovou rychlostí, že každá ta tryska bude hořet jako jeden plamen. A teď je otázka, kolik tam těch trysek je a jaké teplo z této soustavy trysek, která je vždy postavena na výšku, tedy bude sálat.
Ohřívače pak ještě zpravidla nahoře mají poklop, aby se toto sálavé teplo odráželo do prostoru - do okolí této soustavy.