Článek
Pražská městská soudkyně Lenka Cihlářová rozhodla kauzu rozdělování sportovních dotací, v níž byl obžalován majitel fotbalového Jablonce Miroslava Pelta, šéf České unie sportu Miroslav Jansta nebo bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.
Před soudem skončili kvůli podezření, že společně ovlivňovali rozdělování dotací z Ministerstva školství. Všichni vinu od počátku popírají.
Soud i napodruhé uznal bývalého šéfa českého fotbalu vinným. Stejně tak i exnáměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.
„Výběr dotací byl zmanipulován,“ řekla soudkyně Cihlářová.
Profil Miroslava Pelty
Miroslav Pelta byl stejně jako při prvním projednávání odsouzen k 6 letům, zaplatil má také pokutu 5 milionů. Simona Kratochvílová má jít na 6,5 roku do vězení, uložen jí byl zákaz činnosti na 6 let a pokuta 2 miliony. Oba měli spáchat tři různé trestné činy.
„Je to trest zcela přiměřený,“ konstatovala Cihlářová.
Ostatní obžalovaní byli stejně jako v prvním projednávání kauzy u Městského soudu v Praze osvobozeni.
Tresty nejsou pravomocné. Kratochvílová, Pelta i žalobce Ondřej Trčka se proti rozsudku odvolali. Případ tak bude řešit Vrchní soud v Praze.
„Nejsem nadšený, ale zklamaný také ne,“ prohlásil Pelta. „Je to stejné, jak to bylo. Začínáme znovu, odvolali jsme na místě a uvidíme,“ doplnil Pelta.
„Odvolali jsme se a budeme bojovat dál. To je všechno, co k tomu můžu nyní říct,“ uvedla Kratochvílová.
Jaké tresty navrhnul žalobce Ondřej Trčka
- Fotbalový boss Miroslav Pelta: devět let ve vězení, finanční trest ve výši 25 milionů a zákaz činnosti na pět let.
- Šéf ČUS Miroslav Jansta: pět let ve vězení, finanční trest ve výši 2 milionů korun a zákaz činnosti na pět let.
- Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová: deset let ve vězení, finanční trest ve výši 6 milionů korun a zákaz činnosti na pět let.
- Bývalý šéf odboru sportu na Ministerstvu školství Zdeněk Bříza: šest let za mřížemi, finanční trest ve výši 2 milionů korun, zákaz činnosti na pět let.
- Sekretář ČUS Jan Boháč: pět let za mřížemi, finanční trest ve výši 2 milionů korun, zákaz činnosti na pět let.
- Česká unie sportu: finanční trest ve výši 2,5 milionu korun.
- Fotbalová asociace České republiky: finanční trest ve výši 5 milionů korun.
Soudkyně tresty zdůvodnila tím, že u osmnácti konkrétních projektů, na které měly jít peníze z ministerstva, nebylo rozhodnuto transparentně. Seznam podporovaných projektů byl protiprávně sestaven podle zájmů Pelty, uvedla soudkyně.
Pelta a Kratochvílová - jak také soudkyně uvedla - mohli způsobit škodu 175 milionů. K vyplacení těchto peněz však nedošlo jen díky zásahu policie. Po jejich obvinění ministerstvo program pro rozdělení dotace zrušilo.
Kauzou se soudkyně Cihlářová musela zabývat opakovaně.
A to poté, co prvně vynesené verdikty odvolací vrchní soud loni zrušil. Bývalá náměstkyně Kratochvílová byla původně nepravomocně odsouzena k šesti a půl roku ve vězení, někdejší předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta k šesti rokům.
Během nového projednání případu pak u soudu vypovídali znovu všichni obžalovaní. Například Simona Kratochvílová během obnoveného procesu opakovaně zdůraznila, že plnila jen úkoly, které dostávala od bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové.
U soudu pak také uvedla, že dotace řešila i s dalšími politiky, jak to už loni na jaře uvedla v několika článcích a podcastové sérii Služebná mocných na Seznam Zprávách.
Před soudem vypovídali také svědci. Byla mezi nimi i exministryně Valachová, která navíc dva dny před vynesením rozsudku poslala soudu další důkazy.