Článek
Prezident Petr Pavel chce před případnými kroky znát odpovědi na řadu otázek v případu trestního stíhání čtveřice obžalovaných příslušníků českých speciálních sil kvůli násilné smrti afghánského zajatce, který zemřel po výslechu.
Předseda Motoristů sobě Petr Macinka ve čtvrtek Pavla vyzval, aby trestní stíhání zastavil. Vojáci podle něj jednali v mimořádně vypjatých bojových podmínkách a milost by byla projevem pochopení i úcty k jejich službě. Výzvu později podpořil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.
Státní zastupitelství v úterý potvrdilo, že kvůli násilné smrti afghánského zajatce podalo obžalobu na čtyři příslušníky českých speciálních sil. Příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán zastřelil v roce 2018 na základně Šindánd v provincii Herát českého psovoda Tomáše Procházku a dva vojáky zranil. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Zadrženého afghánského vojáka vyslýchali i čtyři příslušníci 601. skupiny speciálních sil.
Pavel řekl, že případ sleduje dlouho nejen proto, že se týká jednotky, které v minulosti velel, ale i proto, že ho zajímá jako vrchního velitele. Rozhodnutí státního zastupitelství předat situaci k soudu považuje za poměrně silný signál, neměl ale zatím možnost seznámit se do detailu se všemi prvky obvinění.
„Pokud se v námitkách obhajoby objevilo to, že nebyly dostatečně zváženy všechny například zahraniční materiály, pak je namístě se ptát, proč se tomu tak nestalo. Ale protože ty informace nemám, tak je opravdu těžké to hodnotit,“ uvedl prezident.
Pavel poukázal na nejasnosti
Jestli příslušníci jakkoli pochybili nebo překročili zákon, je to podle Pavla potřeba řešit odpovídajícím způsobem, aby nevznikl precedent, že v misích, případně při nasazení v ozbrojených konfliktech je povoleno všechno. „Ale zároveň je potřeba vzít v úvahu skutečně všechny okolnosti, za jakých k tomu došlo,“ míní.
Připomněl, že afghánský voják byl vyslýchán nejen českými, ale i americkými vojáky. „Pokud jsem ten případ sledoval, tak vím, že nebylo také úplně jasné, za jakých podmínek byl předán našimi vojáky těm americkým a od amerických potom zpět našim a Afgháncům,“ dodal. V případu je proto podle něj ještě příliš otázek, na které chce znát odpověď před rozhodnutím o dalším postupu.
Média už dříve informovala, že Vojenská policie viní dva české vojáky z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci. Obžalobu následně vypracoval státní zástupce Robert Hanuš.
Za porušení povinnosti strážní služby i za neuposlechnutí rozkazu lze podle trestního zákoníku v krajním případě uložit až výjimečný trest, tedy včetně doživotí. Platí to v situaci, kdy jsou trestné činy spáchány za bojové situace a kdy jsou naplněny i další přitěžující okolnosti.