Hlavní obsah

Pár měsíců v důchodu navíc. Jurečka připustil jednání o změně

Foto: Shutterstock.com

Ochota jednat. Ministr práce Marian Jurečka připustil, že by se odchod do důchodu ještě mohl změnit.

Namísto 21,5 let strávit v důchodu čtvrtinu života. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) připustil, že chce ještě jednat na koaliční úrovni o změně, která může prodloužit důchodový věk.

Článek

Dnešní padesátníci, konkrétně lidé narození v roce 1972, mají strávit podle důchodové reformy v penzi průměrně 21,5 roku. Pokud by se ovšem ještě v rámci koalice dohodla změna a v důchodu by měli strávit jednu čtvrtinu života, tak by podle predikce penzi pobírali přes 22 let.

Ministr práce Marian Jurečka během středečního představení pětileté zprávy o stabilitě důchodového systému uvedl, že o této změně je ještě ochotný jednat.

Důchody by stály víc

„Umím si tuto úpravu představit. Budu to chtít projednat na koaliční úrovni,“ připustil ministr práce s tím, že jednání budou probíhat v průběhu června a července.

Úprava důchodového věku by se podle ministra samozřejmě propsala vyššími výdaji na důchody oproti aktuálně předkládané verzi. Před samotným jednáním si chce ale vytvořit datové podklady, které by propočítaly, kolik by tato změna stála.

Samotná zpráva o stabilitě důchodů, která musí ze zákona vznikat každých pět let, přitom přináší oproti předchozímu dokumentu z roku 2019 několik varování a jedno mírné uklidnění.

Uklidnění se týká faktu, že bilance důchodového systému je lepší, než se před pěti lety očekávalo. Důvodem mají být zejména změny, které vláda Petra Fialy (ODS) prosadila v loňském roce, zejména úprava valorizací.

Foto: Seznam Zprávy

Rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchody.

Lepší, než se čekalo

„Výsledek je méně horší než před pěti lety. Je to proto, že jsme upravili valorizaci důchodů. I předčasné důchody hraji nějakou roli,“ zmínil Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění na MPSV.

Aktuální dokument ovšem přináší řadu zhoršení oproti situaci v roce 2019. „Každému politikovi zpráva říká, že je nutné udělat změny, pokud nechceme do budoucna prohlubovat deficit,“ okomentoval výsledek Jurečka.

Jak se změní věková hranice pro důchod

Dlouhodobě má starobní penzi pobírat zhruba o 200 tisíc více osob, než se předpokládalo v roce 2019, prodlužuje se i doba, po kterou lidé důchod pobírají, a to o více jak rok, a zároveň se zkracuje doba, po kterou naopak lidé do penzijního systému přispívají.

I další ukazatele jsou varovné: roste možné ohrožení důchodců chudobou a srovnání příjmů důchodců s lidmi v produktivním věku se také zhoršovalo.

Zpráva se na jaře stala klíčovou v diskuzi ohledně připravované reformy penzí. Opoziční politici z hnutí ANO v minulosti vyzývali k tomu, aby se celá diskuze o změnách důchodového systému odložila až do chvíle, kdy bude zpráva zpracovaná.

Nemáme data, říká Schillerová

„Co se týče prodloužení odchodu věku do důchodu, chceme počkat na analytický materiál. Tam vyplyne doba dožití a důležitá data, která doteď nemáme,“ zmínila například Alena Schillerová, místopředsedkyně hnutí ANO na tiskové konferenci po březnovém jednání na Hradě.

Proto zcela mimořádně vznikla i předběžná analýza důchodů, která měla sloužit jako podklad pro diskuzi mezi vládními představiteli a opozicí, kterou měl ambici moderovat prezident Petr Pavel.

Poté, co jednání ztroskotala, předběžnou zprávu Hrad zveřejnil na svých stránkách.

Přečtete si varování, která zazněla už v předběžné zprávě:

Doporučované