Článek
Ani po čtyřech letech od ekologické havárie na řece Bečvě justice nevynesla pravomocné verdikty. Okresní soud ve Vsetíně ve středu otevřel vedlejší větev sledovaného případu.
Za nečinnost v době havárie je za nedbalostní trestné činy obžalovaný velitel družstva hasičů Jiří P. Podle obžaloby mimo jiné nezajistil dostatečné množství vzorků, což později vedlo ke ztíženému prošetření kontaminace řeky.
Druhou z obžalovaných je úřednice rožnovského městského úřadu Věra Š., která podle státního zástupce nezákonně povolila úpravu čisticích lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy, což později znemožnilo zabránit havárii. Oba vinu odmítají.
Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení. „Mám za to, že skutky jsou nesporné,“ sdělil státní zástupce Petr Válek. Navrhuje jim peněžité tresty a zákazy činnosti.
Podle něj obžalovaní málo pátrali po zdroji kontaminace, v případě úřednice jí klade za vinu, že už v roce 2018 vydala nezákonné správní rozhodnutí. „V důsledku toho byly vyřazené z provozu akumulační nádrže čistírny odpadních vod společnosti Energoaqua, což o dva roky později vedlo k havárii,“ sdělil Válek.
Firma je podle nepravomocného rozsudku viníkem havárie. Řada odborníků i rybářů to odmítá, stejně jako vedení čistírny.
Valašskomeziříčská jednotka hasičů i s velitelem družstva v den havárie zasahovala poblíž choryňského mostu. „Cítím se nevinen. S technickým vybavením a informacemi, které jsme měli, jsem nemohl jednat jinak. Informace jsme sbírali s místními rybáři. Havárie začala daleko dřív, než se naše jednotka dostavila na místo zásahu,“ sdělil obžalovaný Jiří P. Řekl, že pracuje u hasičů 24 let.
Uvedl, že si při výjezdu na místo nevšiml žádných zvláštních okolností, které by naznačovaly tak masivní katastrofu. Jednotka na místě podle něj strávila necelé dvě hodiny. „V té době jsme nevozili odběrovou sadu na vzorkování,“ doplnil. Jeho jednotka tak odebrala jediný vzorek nedaleko choryňského mostu. Podle hasiče to znemožnilo nedostatečné technické vybavení a málo informací o skutečném rozsahu katastrofy.
Uvedl také, že mimořádná událost změnila postupy. Každé hasičské auto musí mít odběrovou sadu a na každém místě odebrat minimálně dva vzorky.
Řešení havárie si podle obžalovaného asi po hodině přebral úředník z valašskomeziříčské radnice Petr K., rovněž později stíhaný kvůli nedbalosti.
Z lagun zásobárna vody
Úřednice Věra Š. také odmítá, že by měla na havárii podíl. „Jako úředník pracuji přes 20 let. Vyřídila jsem stovky případů. Ke všem jsem přistupovala zodpovědně a pečlivě. Snad jen jeden či dva byly posouzeny, že tam došlo procesnímu pochybení. V letech 2015 a 2017 bylo velké období sucha. Firma Energoaqua tehdy řešila problém se zdrojem vody,“ uvedla mimo jiné.
Vysvětlila, že voda z čistírny procházela několika stupni čištění. Na závěr pak vytekla do venkovních „lagun“. Energoaqua vodoprávní úřad požádala, aby tyto nádrže mohla přestavět na zásobárnu běžné vody. Rožnovský úřad změně vyhověl. „Vycházela jsem z toho, že čistírna je několikastupňová a že v tom posledním stupni v akumulační nádrži už je voda vyčištěná,“ vysvětlila obžalovaná. Zdůraznila, že podle ní rozhodnutí nijak nezasahovalo do povolení o vypouštění odpadních vod do řeky.
Úřednice podle svých slov jednala podle stanovených postupů. Přehlédla však, že jí chybí jedno ze stanovisek dotčených úřadů. „Nevidím příčinnou souvislost mezi tím, kdo havárii způsobil, a tím, že jsme vydali stavební povolení,“ dodala.
Soudce Aleš Matura na začátku veřejného projednání poprosil veřejnost o shovívavost. „Nejedná se o bestiální zločince, ale řešíme nedbalostní trestné činy,“ zdůraznil.
Původně uložil okresní soud trojici lidí za nedbalost peněžité tresty. Aktuálně obžalovaná dvojice proti rozhodnutí podala odpor. Bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice Petr K. peněžitý trest 40 tisíc korun přijal, zároveň nesmí rok pracovat ve státní správě. Rozhodnutí je pravomocné.
V září roku 2020 do Bečvy u Valašského Meziříčí vytekly jedovaté látky. Otrávily nejméně 40 tun ryb. Podle nepravomocného rozsudku vsetínského okresního soudu zavinila největší ekologickou havárii posledních dekád v Česku firma Energoaqua. Justici se však nepodařilo prokázat, jak konkrétně mělo k havárii a úniku jedů dojít. Představitelé firmy od počátku vinu odmítají.
Protože se nepodařilo najít konkrétního viníka, právnická osoba za ni není trestně odpovědná, soud proto postoupil případ České inspekci životního prostředí. Státní zástupce Jiří Sachr se proti rozhodnutí odvolal, případ tak bude řešit Vrchní soud v Olomouci.
Soudní líčení bude pokračovat i v dalších dnech, je navrženo téměř 40 svědků.