Hlavní obsah
Online

Demonstrace i koncert. Česko si připomnělo pád komunistického režimu

Záznam Koncertu pro budoucnost.Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •

V online reportáži sledují Seznam Zprávy oslavy výročí 17. listopadu 1989.

Článek

17. listopad 2024

Pětatřicáté výročí začátku sametové revoluce už tradičně provázel bezpočet akcí, a to po celém Česku. Na Národní třídu v Praze letos podle pořadatele přišlo přes 93 tisíc lidí a v 17:11 tu zazněla Modlitba pro Martu.

Dolní část Václavského náměstí odpoledne a večer hostil každoroční Koncert pro budoucnost.

Policie byla v akci během protestu organizovaného aktivistou Ladislavem Vrabelem, který požaduje sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea. Účastníci demonstrace se následně vydali ke Strakově akademii.

Oslavy hledáčkem fotoreportérů

Ceny Paměti národa převzali hrdinové z Česka, Slovenska a Ukrajiny

Cenu Paměti národa letos obdrželo pět osobností, které se postavily nacistické či komunistické totalitě. Mezi oceněnými jsou Marta Neužilová, Pavel Záleský, Ladislav Szalay, Karol Dubovan a Olha Hejková.

Slavnostní předání proběhlo v Národním divadle za přítomnosti prezidenta Petra Pavla a jeho manželky Evy. Ocenění uděluje organizace Post Bellum jako poctu těm, kteří v klíčových momentech moderních dějin projevili odvahu a morální pevnost.

Vážení čtenáři, online reportáž z oslav 17. listopadu končí. Děkujeme za pozornost.

Oslavy svobody vrcholily v Plzni spuštěním vlajky a Modlitbou pro Martu

Spuštěním české vlajky, písní Modlitba pro Martu a následným Vox populi vyvrcholil dnes večer v Plzni celodenní program k 35. výročí pádu komunistického režimu v ČR. Vše se odehrálo na balkoně v nejvyšším patře Americké 42, budově bývalého krajského výboru KSČ, z jehož střechy se před pěti lety sundávala odříznutá třímetrová komunistická rudá hvězda.

Na opuštěnou budovu si pak mohli lidé nechat z protějšího domu „napsat“ laserovým světlem svůj názor nebo vzkaz. Stačilo, když ho řekli tiše do mikrofonu na ulici. Instalace Vox Populi, měla z oslav největší návštěvnost, zjistila na místě ČTK.

Hodně lidí také přišlo na tři zásadní místa revoluce v Plzni, kde se odehrávaly scénické akce a performance. Atmosféru stávky vysokoškoláků mohli zažít v budově dnešní právnické fakulty, divadelní skeč o setkání zástupců Občanského fóra s veřejností v konzervatoři a v pivovarském muzeu pak loutkové divadlo z prvního jednání Občanského fóra v Plzni 22. listopadu. Tehdy se sešlo 30 lidí z undergroundu, odpůrci režimu, ale také studenti, kteří spolu s činoherci sametovou revoluci v Plzni začali.

Zaplněné náměstí Svobody si poslechlo Modlitbu pro Martu i hymnu

Modlitbu pro Martu v podání herečky Markéty Matulové si dnes v Brně poslechlo zaplněné náměstí Svobody. Následovala česká hymna, při které se ke zpěvačce Anetě Langerové přidalo i mnoho příchozích, a slovenská hymna v podání Mímy Krajčové.

V řečnickém bloku lidé z pódia varovali před vývojem na Slovensku po nástupu vlády Roberta Fica. Program je součástí festivalu Brněnský sedmnáctý, jehož cílem je připomínat události listopadů 1939 a 1989 i aktivizovat společnost.

„Přestože mohou být oslavy spjaté se 17. listopadem vnímány jako přežitek, je důležité si cenu naší svobody uvědomovat, a i díky oslavám si vděčnost připomínat,“ uvedl vedoucí festivalu Stano Čaban.

Program na náměstí Svobody začal v poledne. Na pódiu vystoupil třeba slovenský Orchester Jeana Valjeana nebo skupina Synkopy 61, která hraje od roku 1960. V řečnickém bloku promluvil kromě jiných ředitel Moravské galerie Jan Press, jenž se dotázal na přítomnost Slováků. Ruku zvedlo několik desítek lidí.

Press se kriticky vyjádřil k vývoji slovenských kulturních institucí, kde ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala například ředitelku Slovenské národní galerie a další lidi z vedoucích pozic. „Co se tam dnes odehrává, ukazuje, že si svobody musíme vážit. Musíme se chovat odpovědně k našim hodnotám,“ řekl.

V Brně promluvila také novinářka a disidentka Jana Soukupová, která zkritizovala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, za což sklidila hlasitý potlesk. Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš citoval T. G. Masaryka. „Má-li naše demokracie nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii,“ řekl. Po proslovech vystoupila zpěvačka Aneta Langerová.

Na Národní třídu přišlo slavit přes 93 tisíc lidí

Na Národní třídu letos přišlo oslavit 17. listopad přes 93 000 lidí. Informoval o tom pořadatel, který se odkazuje na data mobilního operátora. Před rokem si přišlo sametovou revoluci připomenout 80 tisíc návštěvníků.

Policie zadržela muže, který hajloval před Úřadem vlády

Policie před Úřadem vlády zadržela muže, který hajloval. Informoval o tom její mluvčí Jan Daněk. Právě ke Strakově akademii zamířili od Národního muzea účastníci demonstrace, kterou svolal aktivista Ladislav Vrabel.

Během samotné akce u Muzea policie zajistila pět lidí kvůli podezření z přestupku. Na místě vyřešila případ muže, který měl na sobě vojenský stejnokroj, ačkoliv není příslušníkem armády.

Na Národní třídě je stále živo

I přes zimu a deštivé počasí se to na Národní třídě stále hemží lidmi. Ze stage Radia Wave se ozývá hudba, lidé prochází ulicí, popíjí punč a baví se s přáteli. Někteří ještě plánují, že zamíří na nějaký koncert nebo někam posedět, jiní už se ale těší domů.

„Moc se nám to dnes líbilo, program byl skvělý, bylo tu sice hodně lidí, což normálně nezvládám, ale dnes to bylo fajn. Teď už jdu ale domů, dát si guláš,“ řekla Seznam Zprávám zhruba 25letá Alžběta, která s kamarádkou jako tisíce dalších lidí zamířila oslavit výročí sametové revoluce. Obě se na akci plánují dostavit i příští rok.

Slováci dali na shromáždění opozice k listopadu 1989 najevo nesouhlas s vládou

Nesouhlas s politikou slovenského premiéra Roberta Fica a jeho vlády dali dnes najevo lidé a politici na shromáždění v centru slovenské metropole, které při příležitosti výročí pádu komunistického režimu v někdejším Československu svolaly tři opoziční strany. Demonstraci zorganizovaly na Náměstí SNP, kde dav lidí před 35 lety opakovaně protestoval během takzvané sametové revoluce, která na Slovensku tehdy dostala přívlastek něžná.

„Slovensko je a navždy zůstane součástí západní civilizace. Nepřejeme si, aby nás někdo tahal k Moskvě,“ řekl z pódia poslanec Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a někdejší disident František Mikloško, který patřil po pádu komunistického režimu řadu let k ústředním postavám slovenské politické scény.

Lidé skandovali například „Fico do Ruska“. Slovensko pod Ficovou vládu spolu s Maďarskem kritizuje protiruské sankce Evropské unie či západní vojenskou pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.

Mikloško podobně jako dříve prezident Peter Pellegrini kritizoval slovenskou vládu za to, že se nezapojila do oslav dnešního svátku Dne boje za svobodu a demokracii.

„Tato doba nepřeje demokracii a svobodě. Netýká se to jen Slovenska, ale i celého světa. Čas od času se zdá, jako by tyto hodnoty už vycházely z módy, jako by budoucnost patřila diktaturám, populistům a extrémistům,“ řekl novinářům před začátkem shromáždění předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka, který sametovou revoluci označil za jednu z nejdůležitějších událostí ve slovenské historii.

Další shromáždění a jiné vzpomínkové akce na sametovou revoluci byly i v jiných regionech Slovenska.

Tisíce lidí vyslechly Modlitbu pro Martu

Tisíce lidí sledovaly na pražské Národní třídě premiéru filmu Svoboda nás spojuje k 35. výročí sametové revoluce, který hledá odpověď na otázku, co znamená svoboda. Po skončení projekce si lidé v symbolickém čase 17:11 vyslechli píseň Modlitba pro Martu. Letos ji zpívala na balkoně Paláce Metro herečka Anna Fialová.

Po Národní třídě proudily po celý den tisíce lidí, v 17:00 účastníci zaplnili zejména prostor pod balkonem Paláce Metro, aby zhlédli film a vyslechli hymnu sametové revoluce, Modlitbu pro Martu. Mezi davem se téměř nedalo projít.

Během promítání si lidé ještě povídali a procházeli ulicí, ihned po začátku písně se ale celý dav zastavil a utichl. Někteří lidé pouze přihlíželi, jiní vystoupení Anny Fialové natáčeli nebo tiše doprovázeli zpěvem. Po skončení následoval hlasitý potlesk.

Modlitba pro Martu.Video: Eliška Rohánková, Seznam Zprávy

Hymna sametové revoluce, Modlitba pro Martu, zazněla během revolučních dní v podání Marty Kubišové z balkonu Paláce Melantrich. V symbolický čas ji lidé na slavnosti mohou slyšet každoročně.

Zpátky k sobě. Na Václavském náměstí probíhá Koncert pro budoucnost

V zaplněné spodní části Václavského náměstí začal v 16:30 Koncert pro budoucnost. Na místo dorazilo několik tisíc lidí. Vedle více než desítky řečníků vystoupí mimo jiné Ivan Hlas Trio, Radůza nebo kapely Bert & Friends, The Valentines či slovenští Korben Dallas. Videopozdrav si připravila Marta Kubišová.

Letošním tématem „Zpátky k sobě“ organizátoři vyzývají k tomu, aby spolu lidé i přes rozdílné názory diskutovali a s respektem a porozuměním si naslouchali a zabránili tak rozdělování společnosti. Různé úhly pohledu na současné i minulé dění nabídne například environmentalistka a ekoložka Yvonna Gaillyová, herec Marek Adamczyk, novinářky Marie Bastlová a Kristina Ciroková, odvolaní šéfové slovenských kulturních institucí Alexandra Kusá a Matej Drlička, sportovní komentátor Robert Záruba nebo influencer Karel Kovy Kovář.

Moderátor Jindřich Šídlo v úvodu zdůraznil, že se nejedná o politický mítink. „Tohle není politický mítink za někoho nebo proti někomu. Je to nadstranická akce, oslava svobody a svoboda je tady pro všechny,“ řekl.

Návštěvníci koncertu se mohou zapojit do iniciativy Lípa pro budoucnost. Pořadatelé jim chtějí rozdat semínka lípy, která posléze mohou sázet ve svých domovských lokalitách, a tím podpoří výsadbu listnatých stromů.

„Takto plánujeme v balíčcích po sedmnácti semínkách rozdat až milion semen. Jako pořadatelé Koncertu pro budoucnost nejen slavíme a připomínáme, ale chceme též podněcovat diskuzi o výzvách, kterým jako společnost čelíme nebo čelit budeme. Jednou z nich je i klima a ochrana životního prostředí,“ uvedl za pořádající kulturní neziskovou organizaci Nerudný fest.cz. Jan Gregar.

Pokřikování na Smetanově nábřeží

Kolem aktivistů demonstrujících na Smetanově nábřeží proti podnikání Daniela Křetínského prošla víc než stovka lidí s českými vlajkami a transparenty s nápisem „Za mír“.

Mezi oběma skupinami stálo několik těžkooděnců. „Vy debilové,“ rozčílil se muž v davu. Od studentů zazněla skandovaná hesla „Antifašista“, což mnohé rozčílilo. „Zk**vená provokace,“ rozčílil se další muž.

Průvod provázelo několik policejních dodávek se zapnutými majáky. Dav pokračoval ke Staroměstské, k fyzickým potyčkám nedošlo.

Policisté řešili při protivládním protestu u Muzea několik přestupků

Pražská policie při dnešním protestu odpůrců vlády a Ukrajiny u Národního muzea zajistila pět lidí kvůli podezření z přestupku. Na místě vyřešila případ muže, který měl na sobě vojenský stejnokroj, ačkoliv není příslušníkem armády, informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„U Národního muzea jsme zajistili pro podezření z přestupku pět osob. Jednu osobu jsme kvůli neoprávněnému vojenskému oblečení vyřešili na místě,“ řekl mluvčí. Někteří si na demonstraci přinesli například pyrotechniku či zbraň zvanou boxer. Lidé, které policisté zajistili, jsou podezřelí z porušení zákona o právu shromažďovacím, z přestupku proti občanskému soužití či z veřejného pohoršení, dodal Daněk.

U Národního muzea se odpoledne konala demonstrace, kterou svolal aktivista Ladislav Vrabel. Asi tři stovky lidí protestovaly proti vyvěšení ukrajinské vlajky na budově Muzea i na dalších objektech ve vlastnictví státu. Účastníci protestu kritizovali také vládní podporu Ukrajiny v konfliktu s Ruskem. Přímo ke vstupu do Muzea přišli také sympatizanti Ukrajiny.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Protest u Národního muzea.

Za minutu šest v divadle

Divadlo X 10 hostilo během svátečního dne natáčení podcastu 5:59.

Na svobodě se musí pracovat, říká studentka z Třeboně

Marcele je 15 a do Prahy přijela z Třeboně. „Jsem tu, protože na svobodě se musí pracovat,“ říká. „Jsem tu se všemi ostatními, kteří smýšlí stejně. Je to takové krásné, jak všichni chodí s trikolórami, smějí se a jsou šťastní.“

Myslí si, že je svoboda ohrožena? „Asi jo, vždycky je svoboda ohrožena, člověk se musí snažit,“ odpovídá.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Patnáctiletá studentka se zúčastnila oslav k 17. listopadu.

Festival Brněnský sedmnáctý vyzývá k zasazování o svobodnou společnost

Demokracie nemá vyhráno a pracovat na jejím udržení je nutné stále, míní vedoucí festivalu Brněnský sedmnáctý Stano Čaban.

Snahou akce, která dnes začíná na náměstí Svobody v Brně, je tak nejen připomínat události listopadů 1939 a 1989, ale i vyzývat lidi, aby se zajímali o dění kolem sebe a aktivně se zasazovali o svobodnou společnost.

Program se letos více zaměří na dění na Slovensku. Demokracie se tam po nástupu premiéra Roberta Fica transformuje, řekl Čaban.

Festival se letos koná poosmé. Zastřešujícím tématem je Svoboda a odpovědnost. „Svoboda vydobytá našimi předchůdci před 35 lety velmi úzce souvisí s aktivním občanstvím, a tak si Brněnský sedmnáctý klade za cíl diskutovat a hledat možnosti, jak být aktivnější součástí svobodné demokratické společnosti. Spojující programové linie letošního ročníku jsou oslavujeme, aktivizujeme, připomínáme,“ uvedl Čaban.

Demonstranti protestují před Křetínského palácem

Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží, který minulý rok koupil miliardář Daniel Křetínský, právě protestují zhruba dvě desítky lidí.

S transparenty a hesly jako „Chceme konec oligarchie“ nebo „Místo demokracie je tu fosilní oligarchie“, kritizují Křetínského byznys. Kolemjdoucím rozdávají vlastnoručně vyrobené plakáty.

„Boj za svobodu a společný cíl.“ Skautka Ema slaví 17. listopad v Praze

Emě bude brzy 17 let a na Národní třídu přijela se svým skautským oddílem. Na otázku, co hlavního dnešní den symbolizuje, odpovídá, že „boj za svobodu, spojení českého národa a společný cíl i cestu“.

Dodává, že lidé, kteří přišli oslavit 17. listopad, mají společný cíl: demokracii. „Chtějí za ni nějakým způsobem dál bojovat, uvědomují si, že je důležitá a že je potřeba si jí vážit,“ dodává.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Téměř sedmnáctiletá Ema přijela oslavit 17. listopad se svým skautským oddílem.

Společnost se musí vrátit k hodnotám změn z roku 1989, řekl Pellegrini

Slovenská společnost by se měla vrátit k vzájemnému porozumění a respektu, což byly hodnoty doby společenských změn v roce 1989, řekl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini na pietní vzpomínce na oběti komunistického režimu u příležitosti svátku Dne boje za svobodu a demokracii.

„Hlavním rysem listopadu 1989 nebylo nenávistné volání po pomstě, ale pozitivní emoce vzájemného porozumění, solidarity a respektu. Klíčem k našemu úspěchu jako národa je, abychom se k těmto hodnotám dokázali vrátit a nevzpomínali na ně jen jako na symbol listopadu 1989,“ uvedl Pellegrini v projevu u památníku Brána svobody na okraji Bratislavy u hranic s Rakouskem. Místní památník připomíná čtyři stovky lidí, jež zemřely při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

Pellegrini vyjádřil také přání k obnovení lidské solidarity mezi obyvateli země či pocitu spolupatřičnosti.

Bývalý předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini už v sobotu poznamenal, že kabinet premiéra Roberta Fica a opozice rezignovaly na připomenutí významu 17. listopadu. Podle něj by si v tento den politici neměli připomínat vlastní úspěchy a zároveň by se nemělo demonstrovat proti současné vládní moci.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy