Modlitbu pro Martu v podání herečky Markéty Matulové si dnes v Brně poslechlo zaplněné náměstí Svobody. Následovala česká hymna, při které se ke zpěvačce Anetě Langerové přidalo i mnoho příchozích, a slovenská hymna v podání Mímy Krajčové.
V řečnickém bloku lidé z pódia varovali před vývojem na Slovensku po nástupu vlády Roberta Fica. Program je součástí festivalu Brněnský sedmnáctý, jehož cílem je připomínat události listopadů 1939 a 1989 i aktivizovat společnost.
„Přestože mohou být oslavy spjaté se 17. listopadem vnímány jako přežitek, je důležité si cenu naší svobody uvědomovat, a i díky oslavám si vděčnost připomínat,“ uvedl vedoucí festivalu Stano Čaban.
Program na náměstí Svobody začal v poledne. Na pódiu vystoupil třeba slovenský Orchester Jeana Valjeana nebo skupina Synkopy 61, která hraje od roku 1960. V řečnickém bloku promluvil kromě jiných ředitel Moravské galerie Jan Press, jenž se dotázal na přítomnost Slováků. Ruku zvedlo několik desítek lidí.
Press se kriticky vyjádřil k vývoji slovenských kulturních institucí, kde ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala například ředitelku Slovenské národní galerie a další lidi z vedoucích pozic. „Co se tam dnes odehrává, ukazuje, že si svobody musíme vážit. Musíme se chovat odpovědně k našim hodnotám,“ řekl.
V Brně promluvila také novinářka a disidentka Jana Soukupová, která zkritizovala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, za což sklidila hlasitý potlesk. Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš citoval T. G. Masaryka. „Má-li naše demokracie nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii,“ řekl. Po proslovech vystoupila zpěvačka Aneta Langerová.