Hlavní obsah

Dusno u ombudsmana. Křeček odebral své zástupkyni všechny agendy

Foto: Facebook veřejného ochránce práv

Ombudsman Stanislav Křeček.

aktualizováno •

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček krok vysvětluje tím, že práci Moniky Šimůnkové provází lidské i manažerské komplikace. Ta se chce proti postupu ombudsmana bránit. Vládní politici žádají od ombudsmana vysvětlení.

Článek

Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy s účinností od 1. července. Ombudsmanovo vyjádření zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková.

„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadě vlády,“ uvedl ombudsman.

Tvrdí například, že Šimůnková vytváří špatnou pracovní atmosféru. „Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí,“ uvedl Křeček.

Šimůnková zváží žalobu

Šimůnková v reakci uvedla, že zváží žalobu na Křečka – za jeho výroky o její osobě a za údajné šikanózní jednání. Kvůli odebrání agendy se také obrátí na Sněmovnu.

„Svoji agendu dělám dobře 2,5 roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ řekla Šimůnková.

Doplnila, že se tak stalo poté, kdy Senát minulý týden v pátek usnesením Křečka vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje postavení ombudsmana, a kdy jej vyzval ke slušnému chování s respektem ke své zástupkyni.

Foto: Facebook veřejného ochránce práv

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

„Považuji jeho jednání a jeho kritiku za útok na osobní čest a jsem velmi zaskočená tím, co použil za argumenty, protože ty slyším poprvé. A ráda bych řekla, že pana Křečka považuji za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává ve své pozici a jeho chování ke mně po dobu dva a půl roku je až na hraně šikanózního chování, a to jsem schopna doložit. Budu zvažovat, jestli pana Křečka nebudu žalovat za jeho výroky, které poškozují mojí osobu. A za to jeho šikanózní jednání vůči mně po celou dobu 2,5 roku, co jsem ve funkci,“ řekla zástupkyně ombudsmana.

Politici: Budeme chtít vysvětlení

Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že kroku nerozumí a po svém návratu ze summitu NATO v Madridu bude žádat vysvětlení. „Paní Šimůnková je pro svou práci oceňována jak odborníky, tak občany. O to více je pro mě krok pana ombudsmana překvapivý,“ uvedl.

Vysvětlení bude chtít i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Připomněla, že podle zákona odpovídá ombudsman za výkon své funkce Sněmovně. „Budu proto požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Zatím se to jeví jen jako msta za to, že má Monika Šimůnková jiné názory. To považuji v demokratické společnosti za nepřípustné,“ uvedla. Šimůnkovou považuje za vynikající právničku. „Nikdy jsem se netajila tím, že mi je na rozdíl od pana Křečka její pojetí ochrany práv blízké,“ doplnila.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) napsal, že měl lidsky i manažersky z jednání se Šimůnkovou jen nejlepší pocit. „V době ukrajinské krize vystupovala nanejvýš kompetentně a dostála nejlepší motejlovské tradici daného úřadu,“ připomněl prvního českého ombudsmana Otakara Motejla.

Také ministr práce a předseda lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Šimůnkovou za kompetentní a pracovitou. „Nechápu tento postup a rozhodně budeme chtít od veřejného ochránce změnu tohoto přístupu a zdůvodnění tohoto bezprecedentního kroku, pro který není myslím žádný racionální důvod,“ napsal.

Bez agendy

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije.

„Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů. Naše stěžovatele bych rád ujistil, že tato organizační změna se nijak nedotkne vyřizování jejich podnětů. Stejně tak budeme s kolegy na úrovni úřadů, ministerstev i vlády pokračovat v diskusích o řešení systémových problémů nebo připomínkovat legislativní materiály,“ uvedl ombudsman.

Šimůnková se věnovala například lidsko-právní agendě, tedy třeba monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agendě lidí omezených na svobodě. Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila Sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020.

Doporučované