Článek
Úřednické odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Vstoupí do ní od čtvrtka. Ukončí ji v den, kdy vláda s předáky odborových svazů veřejného sektoru uzavře dohodu o úpravě platů ještě pro letošek.
Seznam Zprávám to sdělil předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací a mluvčí svazů pracovníků veřejné sféry Pavel Bednář.
„Pořád jsme ochotní se bavit o nějakém průsečíku,“ reagoval Bednář na otázku, jaké podmínky žádají. Odbory požadují navýšení výdělků ještě v tomto roce tak, aby neklesla jejich reálná hodnota. Se členy vlády se zatím nedohodly.
Části pracovníků ve státní sféře přitom bylo letos přidáno a dalším se prozatím finance zmrazily. Odboráři požadují dorovnání platů o inflaci. Po úterní schůzí se zástupci vlády Pavel Bednář mluvil i o tom, že je ochotný diskutovat nad variantou, s kterou přišel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který navrhl zvýšení platů, ovšem ne dorovnání inflace.
Předsedové a předsedkyně dalších svazů sdružených do Českomoravské konfederace odborových svazů projednají během středečního dopoledne další postup.
„Zasedají všechny odborové svazy veřejných služeb a správy a budou hodnotit včerejší jednání s vládou a budou stát před otázkou jak dál, takže nechci předjímat, jak se rozhodnou,“ uvedl Pavel Bednář.
Ministr práce Marian Jurečka na vyhlášení stávkové pohotovosti reagoval na sociální síti Twitter, podle něj jde o formu nátlaku, která není nutná.
Stávková pohotovost je forma nátlaku, která myslím nyní není nutná, požadavek na růst platů státních zaměstnanců samozřejmě vnímám - vždyť i o tom jsme včera jednali s odbory.
— Marian Jurečka (@MJureka) June 8, 2022
Jednáme, diskutujeme, v řádů dvou týdnů chceme mít připravené řešení.
„Požadavek na růst platů státních zaměstnanců samozřejmě vnímám - vždyť i o tom jsme včera jednali s odbory. Jednáme, diskutujeme, v řádů dvou týdnů chceme mít připravené řešení,“ napsal Jurečka.
Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656 500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil. Inflace dosáhla v dubnu meziročně 14,2 procenta.