Článek
V polovině prosince začne senát pražského městského soudce Miroslava Rákosníka rozplétat případ, v němž vyšetřovatelé podle svých závěrů získali důkazy o tom, jak se ovlivňovalo rozdělování sportovních dotací z pražského magistrátu.
Před soudem kvůli tomu stane devět bývalých úředníků nebo politiků. Mezi obžalovanými je například někdejší ministr Zemanovy vlády Karel Březina nebo bývalý předseda magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl. Před soudem stane také bývalá vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.
Podle obžaloby, jejíž část mají Seznam Zprávy k dispozici, obvinění úředníci pomohli k tomu, aby peníze dostaly projekty podle konkrétních přání jednotlivých politiků nebo vlivných lidí. Zmiňuje například případ klubu SK Ďáblice, kdy podle žalobce Tomáše Lejnara využil tehdejší starosta této pražské městské části Miloš Růžička interní informace o tom, že tento projekt nedostal dostatek bodů.
„V rozporu s vyhlášenou výzvou a s jeho postavením požadoval po Soně Fáberové revizi a zvýšení bodového hodnocení, neboť měl v té době, ještě před hodnocením komise, zajištěnou politickou podporu,“ napsal státní zástupce Tomáš Lejnar.
Tento žalobce v této souvislosti zmínil dalších jedenáct sportovních klubů, v jejichž prospěch bylo přidělení dotace podle něho nezákonně ovlivněno a následně – až na jeden případ – také vyplaceno. Jedním z nich je například I. Český Lawn – Tennis Klub, kterému bylo v roce 2018 přidělena částka 2,1 milionu korun. V době přidělení dotace byl jejím šéfem bývalý český prezident Václav Klaus.
Dále pak obžaloba zmiňuje například TJ ABC Braník, v němž dříve působil jeden z obžalovaných Antonín Lébl, Sportovní klub Motorlet Praha, Sportovní klub Satalice nebo Pražský volejbalový klub. Celkově bylo podle státního zástupce nezákonně vyplaceno 17,77 milionu korun.
„Podpořeny byly do významné míry projekty, jejichž výběr vycházel především z osobních zájmů členů komise a dalších vlivných osob, požadujících podporu těchto projektů, ze známosti i z toho, jaký bude mít takový výběr projektů přínos pro tyto osoby,“ napsal státní zástupce Lejnar do obžaloby.
Žalobce tvrdí, že k ovlivnění dotací došlo právě díky členům sportovní komise pražského magistrátu. Podle pravidel mohla tato komise přidělit každému projektu od nuly do čtyřiceti bodů. Jenže v lednu 2018 podle obžaloby vědomě neudělila body žádné.
Dodatečně jim po zasedání komise – jak dále píše státní zástupce – body přidělili úředníci z oddělení sportu pražského magistrátu, a to na pokyn svých nadřízených, kteří jsou také obžalováni. Podle obžaloby si přitom vymysleli systém hodnocení tak, aby dotace nakonec dostaly preferované kluby.
„Členové komise v rámci jejího jednání neprovedli bodové ohodnocení jednotlivých projektů, vybrané žadatele oproti jiným neoprávněně zvýhodnili a způsobili, že žadatelé, kterým byla hlavním městem Prahou poskytnuta finanční podpora, byli vybráni netransparentně,“ uvedl dále žalobce.
Které sportovní projekty byly podle obžaloby ovlivněny
Státní zástupce v obžalobě uvádí dvanáct sportovních klubů, v jejichž prospěch byly podle závěru vyšetřovatelů dotace ovlivněny.
- Šlo o štvanický tenisový klub I. Český Lawn – Tennis Klub Praha, jehož šéfem výkonného výboru byl v té době bývalý český prezident Václav Klaus. Od pražského magistrátu dostal 2,1 milionu korun.
- Sportovní klub Satalice získal 12,5 milionu korun. Místopředsedou spolku je od srpna 2017 bývalý tuzemský prvoligový fotbalový útočník Roman Hogen.
- Pražský volejbalový klub získal podporu 150 tisíc korun. Místopředsedou předsednictva byl v době přiznání dotace Jakub Lébl, který je synem obžalovaného – bývalého politika ANO – Antonína Lébla.
- TJ ABC Braník získal celkově tři dotace v objemu 630 tisíc korun. V tomto klubu působil obžalovaný Lébl a v současné době ho vede jeho rodina.
- Sportovní klub Motorlet, jehož předsedou výkonného výboru je bývalý náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, dostal od magistrátu 90 tisíc korun.
- Další dotace, které zmiňuje obžaloba, získaly kluby SK RSF Praha, Česká Muaythai Asociace, AC Sparta Praha futsal, FK Meteor Praha VIII, Tenis Cibulka a Sportklub Tenis Kolovraty.
- SK Ďáblice pak měly dostat dotaci ve výši 15 milionů korun, ale nakonec jim nebyla tato částka vyplacena.
Obžalovaní bývalí členové komise vinu odmítají. Jsou mezi nimi třeba i současní pražští zastupitelé Jan Wolf (koalice Spolu) a Stanislav Nekolný (hnutí ANO).
„Nic jsem neudělal a vše jsem vždy dělal tak, jak jsem měl, a dle pravidel,“ uvedl Wolf. „Je mi kladeno za vinu, že jsem nerozpoznal, že jsem dostal chybné podklady od odboru sportu. Přijde mi to absurdní. Hlasoval jsem podle svého nejlepšího svědomí a vědomí,“ řekl Nekolný.
Vinu odmítli také další obžalovaní – starosta pražské městské části Březiněves Jiří Haramul nebo František Švarc. Podle něho je absurdní, že došlo k obžalobě členů komise, která je jen poradním orgánem. O přidělení dotace po jednání komise ještě jednala rada, výbor a zastupitelstvo. „Snad zvítězí rozum,“ dodal Švarc.
„Víte, že celé roky u mne nic nového nepřibylo. Jen čekám a čekám,“ komentoval pak podání obžaloby Miloš Růžička.
Soňa Fáberová se nechtěla k obžalobě vyjadřovat, protože je nyní pracovně vytížena přípravou mistrovství světa v nohejbalu v Praze. Obžalovaní Karel Březina a Antonín Lébl pak nebrali telefon a nereagovali ani na zaslanou SMS zprávu.
Obžalovaný „řval“ kvůli dotaci
Přitom v případě Lébla již policie napsala do obvinění, že „řval“ na bývalou dlouholetou šéfku odboru sportu Soňu Fáberovou. Tento bývalý pražský zastupitel dříve figuroval ve vedení sportovního klubu TJ ABC Braník, který dnes vede jeho rodina. A tento klub původně neuspěl se svou žádostí o dotace: nedostal dostatečný počet bodů.
Jenže Lébl – alespoň podle toho, co uvádí v obvinění policie – po Fáberové chtěl, aby hodnocení změnila. Pokud by to neudělala, hrozil jí, že nechá prověřit i ostatní dotace, které pražský magistrát rozdělil.
„Z komunikace je zjištěno, že Antonín Lébl ji ‚seřval‘ za bodování žadatele TJ ABC Braník, požadoval změnu bodování, jinak si nechá ukázat všechny body a bude je prověřovat,“ uvedli pak policisté.
Obžaloba zmiňuje konkrétně tři dotace v celkovém objemu 630 tisíc korun, jež TJ ABC Braník dostal a právě jen díky úpravě bodového hodnocení.
Nejprve úředníci zvýšili u prvního projektu počet bodů z 19 na 36. Takže TJ ABC Braník dostal 500 tisíc korun. U druhého projektu byl počet bodů navýšen z 21 na 27 bodů. A u třetího z 28 bodů na 34.
K ovlivnění – jak tvrdí obžaloba – mělo dojít i v případě dotace pro SK Ďáblice. Podle žalobce bývalý starosta této pražské městské části Miloš Růžička, který byl také členem komise, chtěl po Fáberové, aby i u tohoto projektu došlo ke změně bodového hodnocení.
Dva dny po jejich rozhovoru byl navýšen počet bodů z 31 na 46. Klubu ale podle státního zástupce nakonec nebyla dotace ve výši 15 milionů korun vyplacena.