Článek
Havárie vlaku se silně hořlavým a karcinogenním benzenem v Hustopečích je skutečně ojedinělá. A vyžádá si také mimořádné, rekordní náklady. Státní úřady mluví o částce sahající k miliardě korun. Vyšetřování příčin pokračuje, případné soudní vymáhání náhrad od potenciálního viníka bude zdlouhavé.
Aktuální náklady tak nese stát. Jak zjistily Seznam Zprávy, velkou část navazujících nákladů souvisejících s unikátním zásahem si u Správy železnic bez zadávacího řízení vyúčtuje specializovaná firma Dekonta. Zástupci obou stran minulý týden podepsali rámcovou smlouvu. Jak je patrné z veřejných rejstříků, cenový limit prací může mířit až ke 188 milionům korun. Zahrnuje neveřejné hodinové sazby třeba za vzorkování, čerpání benzenu, výkony zasahujících lidí či odvoz nebezpečného odpadu.
„Momentálně evidujeme náklady v řádech miliónů korun. Předpokládáme, že prostředky z uzavřené rámcové smlouvy budou vyčerpány,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.
Státní firma po domluvě s vládou od počátku platí náklady spojené s havárií. Nicméně zatím není jasné, jak si jednotliví aktéři v dalších týdnech platby podělí. „Pokračuje jednání o dělení plateb mezi Správou železnic, dopravcem a státem,“ doplnila mluvčí.
Předpokládá se, že smlouvu nahradí nová zakázka, jejíž detaily vzejdou z takzvaného sanačního projektu. Materiál zpracovává rovněž Dekonta, předloží jej na začátku dalšího týdne. „V něm by mimo jiné měla být stanovená cena dalších sanačních opatření. Projekt musí následně schválit Česká inspekce životního prostředí společně se Správou železnic. Nutno zdůraznit, že sanační práce tohoto rozměru, s tak enormní kontaminací a tak blízko od vodních ploch a řeky, jsou ve světovém měřítku ojedinělé,“ zdůraznila mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
Aktéři se shodují, že postup likvidace vzhledem k unikátnosti řeší takříkajíc „za pochodu“. Na základě mimořádné situace a tlaku na rychlé řešení bezprecedentní havárie dostala už na počátku odbornou část prací na starosti právě Dekonta. Firma má například zkušenosti z Libye s likvidací bojové látky yperit po svržení režimu Muammara Kaddáfího.
Ze státních úřadů zaznívá, že pravděpodobně získá i následnou smlouvu na dlouholetou sanaci místa havárie.
Postup bez „klasického“ výběrového řízení umožňují pro mimořádné ekologické havárie zákony. V oblasti navíc od pátku hejtmanství vyhlásilo stav nebezpečí, který rovněž umožňuje zrychlenou administrativu zakázek.
Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) s vyhlášením otálel, na jednání s vládními zástupci si vymínil, že oproti zvyklostem krizového zákona náklady v tomto případě nepůjdou za krajem, ale za státními institucemi.
Náhradu škod v budoucnu může stát žádat po viníkovi havárie. Její příčiny dál prověřuje Drážní inspekce i kriminalisté. Policie nyní rozšířila prověřování nehody o trestné činy poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, od počátku se zabývá podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti.
Strojvedoucí jel dle dosavadních závěrů před havárií téměř 95 kilometrů v hodině, tedy více než dvojnásobkem povolené rychlosti.
Když se ukáže, že nehodu zavinil strojvůdce, může stát vymáhat náhradu škod po jednotlivci i zaměstnavateli. Přepravu soupravy zajišťovala Ostravská dopravní společnost - Cargo. „Pokud vyšetřování prokáže systémové nedostatky, jsme připraveni přijmout odpovídající opatření a aktivně se podílet na řešení vzniklých škod,“ uvedli už dříve zástupci firmy v tiskovém prohlášení.
Seznam Zprávy se dopravce mimo jiné ptaly, do jaké výše je pojištěná a jak se bude případně podílet na náhradě škody. „Vyšetřování pokračuje. Nemůžeme poskytnout více informací než těch, které už máte k dispozici,“ reagovala mediální zástupkyně firmy Petra Jamrichová.
Předešlé případy ukazují, že stát se může dočkat náhrad za mnoho let. Jak nedávno upozornil server Novinky.cz, vypořádání tragické železniční nehody u Studénky v roce 2008 trvalo 16 let.
„Předpokládáme, že půjde o proces, který potrvá více let,“ souhlasí Friebová, že uplatnění náhrady škod bude zdlouhavé.
Co se týče aktuální nehody, souprava 17 vagonů s toxickým benzenem havarovala 28. února před polednem ve stanici Hustopeče nad Bečvou. Vlak vykolejil a většina cisteren se vznítila. Těkavý a jedovatý benzen zamořil okolní prostředí.
V blízkém jezeře v posledních dnech klesla koncentrace jedovatého benzenu na hodnoty kolem 150-200 mikrogramů na litr. „Toto zlepšení přisuzujeme dokončení první fáze stavby larssenové stěny a provzdušňování nádrže,“ uvedla mluvčí inspekce životního prostředí Miriam Loužecká. Oblast má ohraničit speciální kovová stěna. Dokončeno je více než 300 metrů z celkových sedmi set.
Vzorkování ukázalo, že ve znečištěné zemině zůstalo jen malé množství benzenu. Zasahující do konce týdne odtěží zkušební vzorek zamořené půdy. Budou přitom zjišťovat koncentrace benzenu v ovzduší a vyhodnotí, jestli je s ohledem na bezpečnostní a zdravotní rizika vůbec možné zeminu odtěžit.
„Naprostá většina benzenu se nyní nachází na hladině podzemní vody. Proto je nyní prioritou masivní čerpání kontaminovaných podzemních vod a jejich filtrace přes aktivní uhlí. Jedná se o nejrychlejší a aktuálně nejúčinnější dostupné řešení,“ dodala mluvčí inspekce.