Téměř každý pátek se roh rušné pražské Vršovické ulice a Minské ulice mění na místo, kam se chodí dobít pozitivní energií lidé z okolí, kteří se jinak snaží překonávat složité osobní problémy.
Klienti Sousedského klubu, který vede Zuzana Vranová, jsou samoživitelé, senioři a lidé se zdravotními komplikacemi. Právě tým nadšenců kolem Zuzany dokázal kávu a potravinovou pomoc využít jako nástroj k tomu, aby lidem alespoň na malou chvíli zpříjemnil život a navázal osobnější kontakt a vzájemnou důvěru.
Páteční sousedská setkání následně umí zúročit i v cílenější sociální pomoc, jako je právní či psychologické poradenství.
Projděte si v galerii, jak lze v lidech vracet naději do života skrze výdejnu potravinové pomoci:
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Zuzana Vránová (na fotce s talířem v ruce) začala organizovat sousedská setkání ve Vršovicích v roce 2019, a to formou spolku.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Příjemci potravinové pomoci jsou pečlivě vybíráni tak, aby nedocházelo ke zneužívání. Prakticky pokaždé se stane, že se na sousedském setkání objeví nové tváře, které zkouší, jestli by si také nemohly něco odnést. V takovém případě jsou členové Sousedského klubu schopni poměrně rychle rozlišit, jestli člověk pomoc opravdu potřebuje.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Postupem času páteční výdej pomoci získal mezi lidmi z okolí status velmi oblíbeného setkávání. Receptem je vlídnost personálu, ale i možnost chvíli posedět s kávou před vchodem.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Příjemci jsou senioři, ale i samoživitelé nebo lidé s různými zdravotními komplikacemi, pro které potravinová pomoc často znamená zásadní přilepšení, bez kterého by se jejich jídelníček skládal jen ze základních surovin.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Reportéři Seznam Zpráv páteční setkání navštívili opakovaně a zajímali se o problémy účastníků setkání i jejich životní příběhy.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Senioři přicházející pro pomoc velmi často žijí sami v pražském nájmu. Po zaplacení nákladů na bydlení jim ve výsledku zůstává jen několik tisíc korun.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Příběhy nelze spojovat s konkrétní fotografií i to byla jedna z podmínek focení.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Lidé dostávají pestrou škálu potravin, která se mění podle roční doby a toho, co se podaří od Potravinové banky a dalších oslovených partnerů získat. Vedle ovoce a zeleniny se tak objevily například i květiny nebo zmrzliny.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Pro rodiče s dětmi mají v Sousedském klubu i různá přilepšení. Jedna žena donesla nepoužívané dětské odstrkovadlo, které o pár minut později našlo nového majitele.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Nabízí se i oblečení.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Někteří lidé si přijdou pro pomoc a příliš dlouho se nezdrží.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Většina ale ráda posedí a popovídá u připravených stolečků. Celkové atmosféře pomáhá i fakt, že si každý může na místě dát kávu a vždy je připravené i sladké pečivo.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Nechcete květinu? Kluci si za pomoc s rozdáváním vysloužili drobnou odměnu. Pro obdarované to přitom představovalo nemyslitelné: dostali něco pro radost.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Radost, která znamená mnoho. Objevit šaty, které padnou.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Zuzana s kolegyněmi na celý průběh pozorně dohlížejí. Ovšem tak, že mezi klienty roznášejí sladké pečivo, probírají s nimi, co se nového děje a jestli nepotřebují s něčím pomoct.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Někteří lidé, kteří pravidelně na sousedské setkání docházejí, připouštějí, že více než potravinovou podporu postrádali psychickou podporu a možnost si popovídat.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Sousedský klub se stává i platformou, kde se lidé mohou svěřit se svými potížemi a problémy.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Dobrovolnice Žofie začínala nejdříve jako klientka, postupně se jí ale podařilo si svůj život urovnat natolik, že se naopak rozhodla v klubu pomáhat ostatním lidem.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Sama se tak snaží předat naději na změnu dalším klientům.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Zuzana Vránová popisuje, že v pomoci se neomezují pouze na pátek na vršovické křižovatce. Například zaplatili matce mříž do bytu, aby její násilný exmanžel už nikdy nemohl rozkopnout v noci dveře. Jindy zase platí pohřeb pro dítě, jehož matka by na něj neměla.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Aktuálně Sousedský klub pomáhá zhruba 500 klientům týdně.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Dobrovolníci se během pátečního výdeje nezastaví, přesto říkají, že si sem také chodí odpočinout a odreagovat se. Například Líba (dáma s kratšími vlasy) se potkala se zakladatelkou Zuzanou Vránovou ve vlaku. Ukázalo se, že bydlí kousek od sebe, a začala tak chodit pravidelně pomáhat.
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Aktuálně Sousedský klub shání peníze na svůj další projekt, se kterým chce být zejména seniorům ještě blíže: chtějí vyjet do ulic s foodtruckem a rozdávat kávu, a tak se dostávat k příběhům lidí, kteří potřebují pomoci. Myšlenku lze finančně podpořit stránkách donio.cz/sousedsky-klub.