Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Ještě v 18. století byly na území dnešního Špindlerova Mlýna jen roztroušené malé osady, jejichž názvy jsou dodnes dochované v názvech městských částí, jako jsou například Svatý Petr, Bedřichov nebo Labská.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Význam dnešního centra města vzrostl, když tam roku 1765 mlynář Špindler přestěhoval svůj mlýn ze Svatého Petra, který mu strhla voda z tajícího sněhu.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Nový mlýn byl pojmenován, jak bylo zvykem, jeho jménem – tedy Špindlerův. To, že se jméno tohoto mlýna stalo názvem dosud neexistující obce, bylo výsledkem úředního šimla, píše se na webu horského města.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Ve zkratce – mlynář Špindler hodně usiloval o výstavbu kostela. Horalé u něj sepisovali žádosti císaři a u jejich podpisů bylo uvedeno: sepsáno ve Špindlerově mlýně (německy Spindlermühle). A jelikož v německy mluvících zemích jsou časté podobné názvy u měst a vesnic, došlo k omylu a zpět se vrátilo povolení ke stavbě kostela v obci Špindlerův Mlýn.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Až do konce 19. století se město těšilo oblibě turistů zejména v letních měsících. Během 20. století ale začalo být vyhledávaným cílem i během zimy. Sáňkování na rohačkách tu ale bylo populární už na konci 19. století.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Špindlerův Mlýn, Svatý Petr.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Centrum Špindlerova Mlýna v roce 1948. Betonový obloukový most byl postaven v roce 1911 a postupně se stal symbolem města.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Zimní archivní pohled na stejné místo.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Pod Bílým mostem protéká řeka Labe, která pramení na vrcholcích Krkonoš nedaleko hranice s Polskem.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy V současné době je Špindlerův Mlýn celoročně jedním z nejvíc navštěvovaných horských středisek.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Natrvalo ve městě žije přibližně 1100 obyvatel. Velkou část nové městské zástavby tvoří zejména ubytovací kapacity pro turisty.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Příkladem hotelu, jenž funguje až do dnešní doby, je Villa Hubertus, která byla poblíž řeky postavena už v roce 1849 a stojí tam v modernizované podobě dodnes. (1928)
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Villa Hubertus v pozadí.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Skokanský můstek ve špindlerovském areálu Svatý Petr. Dnes už minulost. Všechny můstky byly v 80. letech minulého století zbourány. Zůstal jen rozsáhlý lyžařský areál.
Foto: Archiv města Špindlerův Mlýn Plovárna ve Špindlerově Mlýně.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Akvapark u lanovky na Horní Mísečky.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Podle analýzy Správy Krkonošského národního parku navštívilo Špindlerův Mlýn v loňském roce 871 tisíc návštěvníků.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Kromě výstavby nových hotelů ve městě probíhá i propojení dvou dosud oddělených lyžařských areálů: Svatý Petr a Medvědín. V rámci toho budou vybudovány dvě nové lanovky a přibudou i sjezdovky.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy V letošní letní sezoně se podle informací Krkonošského národního parku (KRNAP) počet turistů oproti loňsku snížil.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Turisté se ve Špindlerově Mlýně mohou ubytovat v apartmánových komplexech, penzionech i horských chatách. Jak je komu libo.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy A ubytovací kapacity se každoročně dále rozšiřují.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Východně od Špindlerova Mlýna se nachází druhé významné horské středisko Krkonoš – Pec pod Sněžkou.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Osídlení této oblasti je spojeno s hornictvím. Těžily se tu hlavně měděné rudy a arzenopyrit, a to až do roku 1959, kdy hornický ruch ustal úplně po více než 450 letech.
Samotná Pec vznikla až koncem 16. století díky rozsáhlé lesní těžbě pro potřeby kutnohorských dolů.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Do Krkonoš byli povoláni dřevaři, kteří na vzniklých mýtinách zakládali luční enklávy, stavěli si obydlí, takzvané boudy, a chovali hovězí dobytek a kozy, píše se na webu města.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Archivní snímek plovárny v Peci pod Sněžkou.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Nedatovaný archivní snímek Pece z 20. století, kdy už se ve městě naplno rozjel turistický ruch.
Foto: Krkonošské muzeum Správy KRNAP Vrchlabí Pec pod Sněžkou v minulém století.
I Pec má za sebou dynamickou proměnu díky výstavbě ubytovacích zařízení pro turisty, případně apartmánového bydlení.
Výstavba Aparthotelu Svatý Vavřinec, který loni obdrželi Krkonošskou cenu za architekturu.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Komplex byl postaven v roce 2018 a tvoří ho čtyři budovy apartmánů. Nahradil tak původní prodejnu potravin Sněžka, která na místě vyrostla v období socialismu 80. let.
Demolice socialistické prodejny Sněžka (květen 2016).
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Nových moderních staveb v Peci přibývá. Hotel Pecr Deep.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy V loňském roce Pec pod Sněžkou navštívilo 484 tisíc návštěvníků.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Kdo dává přednost ubytování s historií, má v Peci na výběr. Například hotel Hvězda, postavený v roce 1907, nabízí ubytování dosud.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Hospoda Na Peci je nejstarší budovou v Peci pod Sněžkou, její existence je doložena k roku 1644. Významný historický dům s dřevěným interiérem byl v roce 1996 prohlášen za kulturní památku. I zde je možné ubytování.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Dominantu při panoramatickém pohledu na město představuje vysoký hotel Horizont, postavený v 70. letech.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy Autobusová zastávka v Peci pod Sněžkou. Mnozí turisté však míří do Krkonoš autem, i proto nedávno hned na kraji města vyrostla další stavba…
Nový dopravní terminál s parkovacím domem asi pro 450 aut. V provozu je od konce roku 2020 a podařilo se díky němu zklidnit dopravní situaci v Peci.
Aktualizace: V galerii jsme omylem zaměnili historický snímek Pece pod Sněžkou se Špindlerovým Mlýnem. Za chybu se omlouváme.