Hlavní obsah

Obrazem: Lidé sepisují petici za Pragerovy kostky. Zachránit je může dotace

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Oprava Kostek se odhaduje na 1,1 miliardy.

Rekonstrukce Pragerových kostek zamrzla –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Praha na ni odmítá dát peníze. Situaci by mohla odblokovat dotace z Ministerstva životního prostředí.

Článek

Budoucnost takzvaných Pragerových kostek v pražském areálu Emauz je nejistá. Budovy významného architekta Karla Pragera jsou v havarijním stavu a pražský magistrát odmítl jejich rekonstrukci zařadit do rozpočtu na příští rok.

Lidé na sociálních sítích se začali organizovat na jejich podporu a vznikla i petice. „Nekonečným zvažováním rekonstrukce areálu hlavní město riskuje zánik dalšího místa s jedinečným geniem loci a vytváří negativní precedens pro nakládání s prostory veřejného charakteru,“ píše se v petici.

Zachránit zamrzlé plány na rekonstrukci by mohla dotace od Státního fondu životního prostředí, o kterou je momentálně zažádáno.

„Jedná se o dotaci, která řeší energetickou náročnost budov v památkové rezervaci. Je vysoce pravděpodobné, že ji získáme,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města.

Právě IPR, spolu s Centrem architektury a městského plánování v budovách sídlí. Kromě samotné opravy budov je v plánu vybudování parku pro veřejnost.

Jak dnes vypadají Pragerovy kostky? Podívejte se ve fotogalerii:

+6

„Až bude vyřízena žádost o dotaci, k financování se vrátíme. Je to významná stavba, její bourání nikdo neplánuje,“ uklidňuje náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. Právě na jeho hlavu se snesla kritika poté, co nebyla rekonstrukce zařazena do rozpočtu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i sám Hlaváček, který od začátku rekonstrukci připravuje, hlasoval proti.

Vysvětluje to koaliční dohodou, že se bude čekat na udělení dotace. Pražské zastupitelstvo se může k otázce financování vrátit i v průběhu roku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ našetřených peněz na účtu má dost.

Faktem je, že rekonstrukce budov z roku 1973 bude velmi drahá. Odhady počítají s 1,16 miliardami. Architekt Karel Prager, mezi jehož projekty patří i budova bývalého Federálního shromáždění nebo Nová scéna Národního divadla, v nich použil experimentální závěsnou konstrukci.

Právě závěsné traverzy jsou v nevyhovujícím stavu a jejich opravy významně zvyšují cenu rekonstrukce. Ve velmi špatném stavu jsou i obvodové pláště.

Že se kostky musí opravit, rozhodlo město už v roce 2018. Od té doby vznikl projekt, rekonstrukce získala stavební povolení, problémem tak zůstává právě financování. Čím déle se přitom rekonstrukce odkládá, tím rostou ceny prací i materiálů a stav budovy se nadále zhoršuje.

Doporučované